Kerria, czyli złotlin. Jak uprawiać ten pięknie kwitnący krzew

0
Kerria, czyli złotlin
Kerria, czyli złotlin to bardzo ładny krzew. Kiedyś był popularny w ogrodach, ale "moda" na niego minęła. Zdecydowanie warto przypomnieć sobie o nim.

Kerrie, czyli złotlin były kiedyś bardzo popularne. Warto sobie o nich przypomnieć, bo to bardzo pięknie kwitnące krzewy. Podpowiadamy, jak je uprawiać.

Powrót kerrii, czyli złotlinu

Nieduże, ale niezwykle urocze, żółte kwiaty złotlinu zdobiły dawniej wiele przydomowych ogrodów, ale wyparte przez modne nowinki, na jakiś czas odeszły w zapomnienie. Dzisiaj jednak znów powracają do łask i to w wielkim stylu, gdyż ich odmiany mogą pochwalić się niezwykłymi, pstrymi, zielonobiałymi liśćmi. Dobrym przykładem jest Picta lub Variegata - to niewysoka odmiana o pstrych liściach, wys. ok. 1-1,5 m, o pojedynczych, żółtych (i niezbyt licznych kwiatach).

Zobacz zdjęcia

Kerria odmiany Pleniflora

Kwiaty kerrii o pełnych kwitach wyglądają jak żółte pompony, które obsypały gałązki.

Hans - pixabay.com
Krzewy kerii

Z kerrii można tworzyć szpalery i żywopłoty.

jmp71 - pixabay.com
Kwiat kerrii

Jasnozielone pędy kerrii wyglądają ładnie nawet zimą, gdy są pozbawione liści.

Tiger35a - pixabay.com
Kerria, czyli złotlin

Jeśli zapewnimy kerrii lubiane przez nią warunki, nie sprawi problemów. Roślina nie wymaga też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Hans - pixabay.com

Bardzo okazale wygląda popularna odmiana Pleniflora o ciemnożółtych, pełnych, licznych kwiatach i lekko postrzępionych na końcach płatkach, dorastająca do ok. 2 m wysokości. Jej wspaniałe, pełne kwiaty, przypominają zawieszone na zielonych gałązkach żółte pompony.

Polecamy też: Obielę wielkokwiatową i podpowiadamy, jak uprawiać ten krzew

Kerria to krzew ładny przez cały rok

Należący do rodziny różowatych złotlin japoński (Kerria ), to dość duży i silnie rozrastający się za pomocą odrostów korzeniowych krzew, osiągający ok. 1,5-2 m wysokości i podobną szerokość. Jego zielone, cienkie, gładkie, początkowo wzniesione, później przewieszające się na zewnątrz pędy, pokryte zielonymi, lancetowatymi, lekko owłosionymi i piłkowanymi na brzegach liśćmi, obsypują się późną wiosną (maj-czerwiec) mnóstwem żółtych, pięknych, choć niedużych kwiatów.

Po przekwitnięciu krzew na krótko traci nieco ze swojej atrakcyjności, aby jesienią znów zachwycić nas swoimi przebarwiającymi się na żółto, sezonowymi liśćmi. Często też powtarza wtedy kwitnienie (w sierpniu-wrześniu), choć jest ono mniej obfite niż wiosną.

Obok rośliny nie można przejść obojętnie także zimą, gdyż jej intensywnie zielone, gładkie, błyszczące pędy, pięknie kontrastują z bielą śniegu, stając się jednym z ciekawszych akcentów barwnych zimowego ogrodu.

Te rośliny warto mieć w ogrodzie: Bergenie - łatwe w uprawie i dekoracyjne byliny

Jak uprawiać złotlin, czyli kerrie

Złotlin japoński jest rośliną dość wymagającą, ale stosunkowo łatwą w uprawie. Jeśli chcemy aby czuł się u nas dobrze, musimy zapewnić mu ciepłe, słoneczne lub półcieniste i osłonięte od wiatru stanowisko oraz żyzną, próchniczą, świeżą i stale lekko wilgotną glebę (w sezonie dobrze jest też nawozić krzewy nawozami wieloskładnikowymi).

Starsze rośliny zniosą wprawdzie gorsze warunki i przejściową suszę, ale wtedy będą gorzej rosły i słabiej kwitły. Zimą ich pędy mogą być też bardziej narażone na przemarzanie, gdyż roślina nie posiada szczególnie wysokiej mrozoodporności (znosi spadki temp. do ok. minus 20-22°C).

Odrosty korzeniowe – opanuj lub wykorzystaj

Pewną wadą krzewu jest natomiast jego skłonność do tworzenia licznych odrostów korzeniowych, które łatwo mogą stać się ekspansywne. Nie chcąc dopuścić do zajęcia przez roślinę znacznej części ogrodu, warto posadzić ją w dużym pojemniku (np. plastikowym wiadrze lub sporej donicy), pozbawionym dna. Dzięki temu korzenie i odrosty nie będą rozchodzić się po okolicy, ale będą swobodnie rosnąć w głąb ziemi, pobierając z niej wodę i składniki pokarmowe.

Tendencję rośliny do tworzenia odrostów możemy jednak wykorzystać też do własnych celów. Dzięki odrostom krzew ładnie się zagęszcza, a wiec doskonale nadaje się do tworzenia luźnych żywopłotów lub szpalerów.

Polecamy: Żółte kwiaty do ogrodu i na balkon - TOP 20

Jak rozmnażać kerrie

Odrosty bardzo ułatwią nam też rozmnażanie krzewu, gdyż wystarczy pobrać je wraz z korzeniami i posadzić na nowym stanowisku. Zabieg dobrze jest jednak przeprowadzić wiosną, a nie jesienią, gdyż w ten sposób zmniejsza się ryzyko przemarznięcia sadzonek. Przez pierwsze kilka lat młode rośliny warto też okrywać na zimę włókniną, gdyż w początkowym okresie są bardziej wrażliwe na mróz od dorosłych krzewów.

Gdzie posadzić złotlin, żeby najlepiej wyglądał

Ze względu na swoje duże walory ozdobne, złotlin ma w ogrodzie wiele zastosowań. Oprócz żywopłotów i szpalerów można wykorzystać go do tworzenia ciekawych zestawień z innymi krzewami ozdobnymi (np. dereniami: białym, rozłogowym i świdwą, których kolorowe, bezlistne pędy będą zimą ładnie komponowały się z zielenią pędów złotlinu) lub wysokimi bylinami (np. odętkami, serduszkami okazałymi, bodziszkami).

Złotlin można potraktować też jako soliter, gdyż pięknie prezentuje się na tle białej ściany budynku lub zielonego trawnika (zaletą uprawy złotlinu na trawniku jest możliwość systematycznego koszenia jego niepożądanych odrostów). Krzew doskonale wygląda też posadzony w pobliżu schodów, tarasów, ogrodzeń lub oczek wodnych, a jego obsypane kwiatami pędy wspaniale prezentują się w wazonie.

 To Cię zainteresuje: Rośliny chronione w ogrodzie - na co uważać

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także