Katalpy w ogrodzie

Trawnik, iglaki, róże i różaneczniki – to zestaw, który można spotkać w każdym ogrodzie. Żeby uniknąć monotonii, warto sięgnąć po mało znane u nas rośliny. Na przykład katalpę.

Drzewo to, zwane też surmią, z pewnością należy do najpiękniejszych w naszych ogrodach i parkach. Zwraca uwagę dużymi sercowatymi liśćmi, które mają nawet do 30 cm długości. W porze kwitnienia – w lipcu i sierpniu – jest obsypana białymi kwiatami z żółtymi i purpurowymi plamkami, zebranymi w okazałe stojące wiechy o wysokości do 20 cm. Po przekwitnięciu drzewo wykształca owoce – podłużne torebki zwane łuszczynami. Przypominają one długie, proste i sztywne strąki. Utrzymują się aż do wiosny, nadając drzewu osobliwy wygląd. Katalpa pochodzi z Ameryki Północnej, z rejonów o nieco cieplejszym klimacie niż Polska. Mimo to sprawdza się w naszych warunkach.

Jedynie młode egzemplarze mogą czasem przemarzać, ale i to się nie zdarzy, jeśli na zimę zabezpieczymy pień słomianą matą. Drzewa te wymagają żyznych gleb. Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatru. Mają słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego wymagają systematycznego podlewania i źle znoszą suszę oraz przesadzanie. Co ciekawe, katalpy świetnie dają  sobie radę w miastach, gdzie inne rośliny chorują z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: KENPEI, Fanghong, Wikipedia

Polecamy Ci również

Zobacz także