Kaskada w ogrodzie

Kaskada w ogrodzie

Przy aranżacji ogrodu na zróżnicowanym, pochyłym terenie warto szukać rozwiązań nietypowych i nieoczywistych, pozwalających uzyskać dodatkowy efekt zaskoczenia, jak również umożliwiających uzyskanie przestrzeni jedynej w swoim rodzaju. Jednym z nich jest płynąca w ogrodzie woda

kaskada w ogrodzie

Różnica poziomów jest doskonałym pretekstem umożliwiającym stworzenie nie tylko typowego oczka wodnego, ale wręcz działającego w układzie zamkniętym strumienia z kaskadami, stopniami wodnymi i spokojnymi zatoczkami.

aranżacja ogroduKoryto strumienia

Im większy spadek i przekrój poprzeczny koryta, tym wydajniejsza pompa będzie potrzebna aby zapewnić właściwe działanie systemu. Zupełnie wystarczający jest spadek rzędu 1-2% i głębokość między 10 a 30cm (także ze względów bezpieczeństwa, szczególnie najmłodszych użytkowników ogrodu). Miejsca o większym spadku należy kształtować z minimalnym przekrojem poprzecznym, przy wypłaszczeniach natomiast można zastosować szerokie rozlewiska. Niezależnie od kształtu i wielkości podstawowym elementem zapewniającym szczelność będzie tu folia, najlepiej typu EPDM. Jednak już w wypadku wytyczenia i wypełnienia koryta liczba możliwych do wykorzystania środków wydaje się niemal nieograniczona. Do wytyczenia brzegów koryta znakomicie nadają się palisady. To rozwiązanie wydaje się oczywiste. Nie jest jednak jedyne. Równie dobrze sprawdzą się w tym wypadku także inne metody np. do tworzenia murków oporowych. Jako podstawowe wypełnienie koryta strumienia prawdopodobnie użyty zostanie tradycyjny żwir (chociaż można zastanowić się na przykład nad użyciem grysu szklanego), ale niektóre z wymienionych produktów sprawdzą się także znakomicie jako elementy kształtujące stopnie wodne. Mowa tu przede wszystkim o splitowanych palisadach, płytach tarasowych i blokach schodowych.

Zaplanowanie w ogrodzie strumienia i zagospodarowanie działki ze spadkami może stanowić nie lada wyzwanie. Jednocześnie daje ogromne możliwości bardzo atrakcyjnego jej zaprojektowania. Mimo tego warto pokusić się o taką próbę, wiedząc jak doskonały efekt można w ten sposób osiągnąć

Ważne szczegóły techniczne

W wypadku strumienia, w którym nie będą narażone na duże obciążenia, nie ma konieczności specjalnego mocowania ich do podłoża. Należy jednak bardzo uważać przy układaniu, aby nie narazić folii na przedarcie ostrymi krawędziami elementów. Ogromny wpływ na szczelność i trwałość całej konstrukcji będzie miało również właściwe przygotowanie gruntu pod folią, jego wyprofilowanie i zagęszczenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca w których mają znaleźć się stopnie wodne. Podłoże tam powinno być idealnie płaskie, tak, aby zapewnić równomierne obciążenie na całej powierzchni elementu. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia folii.

kaskady ogrodowe z kamieniami

pomysł na ogródaranżacja ogrodu

Brzeg – praktyczny i estetyczny

Trzecim niezmiernie istotnym aspektem projektowania zbiorników wodnych w ogrodzie jest opracowanie brzegów. Wystająca z wody folia jest elementem niezbyt atrakcyjnym, warto więc ją zasłonić. Można oczywiście zwyczajnie przysypać ją żwirem, nie zawsze jednak rozwiązania oczywiste są najlepsze. Doskonałą metodą mogą tu być również płyty tarasowe lekko nadwieszone nad powierzchnią wody. W tym wypadku muszą być one jednak klejone do przygotowanej wcześniej betonowej wylewki, co zapewni im stabilność i zabezpieczy przed przypadkowym strąceniem.


    
.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także