Kanny, czyli pacioreczniki. Jak je uprawiać, sadzić i rozsadzać

0
Kanna - paciorecznik
Kanny, czyli pacioreczniki to jedne z bardziej okazałych roślin, jakie możemy mieć w ogrodzie. Ich kwiaty przypominają kolorowe, egzotyczne motyle.

Kanna nazywana też paciorecznikiem to jedna z najbardziej okazałych roślin kwitnących, jakie możemy uprawiać w ogrodzie. Jej duże, szerokie liście i wysokie, niekiedy dorastające do 2 metrów pędy, zwieńczone barwnymi kwiatami, górują na rabacie i mogą stanowić jeden z najmocniejszych akcentów dekoracyjnych w ogrodzie.

Kwitnące kanny

Kanny mają piękne kwiaty, ale ich ozdobą są również okazałe, ciemnozielone liście.

Katarzyna Laszczak
Paciorecznik ogrodowy

Kanny są wieloletnie, ale w naszym klimacie trzeba je wykopać na zimę. W gruncie nie przetrwają mrozów.

Hans - pixabay.com
Czerwona kanna

Kanny potrzebują słońca, żyznej ziemi i regularnego podlewania. Powinna się je sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru.

Uroburos - pixabay.com

Jakie kanny wybrać do ogrodu - odmiany

Kanny najlepiej prezentują się posadzone w grupach lub jako element rabaty bylinowej, a ich wspaniałe kwiaty możemy podziwiać od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków.

Polecamy też: Bajecznie kolorowe cynie. Podpowiadamy, jak je uprawiać w ogrodzie

Z kilkudziesięciu gatunków należących do rodzaju paciorecznik, w uprawie najczęściej spotykany jest paciorecznik ogrodowy. Ma on wiele pięknych odmian o kolorowych kwiatach lub barwnych liściach. Jedne z nich zachwycają dużymi kwiatami, przypominającymi egzotyczne motyle (m.in. „Cleopatra”, “En Avant “, „Lucifer”, „Orange Beauty”, „Tropical Sunrise”, „Picasso”, “Talisman”, “Mr. Crozy”, “Guciu”), inne urzekają barwnymi liśćmi (np.: „Stuttgart”, „Russian Red”, „Phasion”, „Durban”).

Wśród licznych odmian można znaleźć też rośliny bardzo wysokie, osiągające nawet ok. 1,8 -2 m (np. „Pretoria”, „Wyoming”) oraz całkiem niskie, dorastające do ok. 0,8 – 1 m („Striped Beauty”, „Lucifer”).

Kanna to bylina, ale jej kłącza trzeba wykopywać

W naturalnym środowisku paciorecznik jest kłączową byliną, o wyjątkowo dużych liściach i okazałych kwiatach, ale ponieważ pochodzi z cieplejszych rejonów świata, w gruncie może być uprawiany w naszym kraju jedynie sezonowo. Pozostawiony na zimę w ogrodzie, nie przetrwa mrozów i nie podejmie wegetacji w kolejnym roku.

Aby móc cieszyć się urodą pacioreczników przez wiele lat, ich kłącza każdego roku należy wykopywać tuż po pierwszych, jesiennych przymrozkach i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.

Po wykopaniu i obcięciu pędów kwiatowych, kanny umieszcza się na 2-3 tygodnie w pomieszczeniu o temp. ok. 12°C. Po tym czasie kłącza trzeba oczyścić z nadmiaru ziemi, rozłożyć pojedynczymi warstwami w drewnianych, ażurowych skrzynkach lub w płytkich, kartonowych pudłach, przysypać warstwą torfu i umieścić w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu o temp. ok. 5-8°C.

Poznaj: Poziomkówkę indyjską - dekoracyjną bylinę, z którą możesz mieć problem

Kiedy i jak sadzić kanny

Jeśli chcemy, aby pacioreczniki zakwitły z początkiem lata, kłącza musimy ponownie wsadzić do ziemi już pod koniec lutego lub na początku marca. Ponieważ jednak w tym okresie na zewnątrz jest jeszcze dla roślin za zimno, należy wsadzić je do dużych donic i przetrzymywać w jasnym pomieszczeniu o temp. ok. 16-18°C (np. w szklarni, na werandzie) aż do połowy maja, kiedy to będzie można już bezpiecznie wysadzić podrośnięte kanny do gruntu.

Pozyskujemy nowe kanny

Podczas wiosennego sadzenia, pacioreczniki możemy też rozmnożyć. W marcu, po wyjęciu kłączy z przechowalni, należy oczyścić je z resztek liści oraz ziemi i podzielić na części (każdy fragment kłącza powinien posiadać co najmniej dwa zdrowe pąki), a następnie posadzić na płasko do doniczek, w żyzną ziemię na bazie torfu.

Rany pozostałe po cieciu, warto zasypać sproszkowanym węglem drzewnym, co zabezpieczy kłącza przed rozwojem chorób grzybowych. Doniczki z sadzonkami początkowo przechowujemy w pomieszczeniu o temp. ok. ok. 16-18°C, jednak po ukazaniu się pierwszych liści podnosimy roślinom temperaturę do ok. 18-20°C.

Jakie warunki muszą mieć kanny, żeby pięknie kwitły

Pacioreczniki to niezwykle piękne i egzotyczne, ale też bardzo wymagające rośliny, dlatego jeśli mają niezawodnie kwitnąć przez całe lato, musimy zapewnić im odpowiednie warunki uprawy.

Przede wszystkim należy wybrać dla nich ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz bardzo żyzną, próchniczą, głęboko uprawioną i stale lekko wilgotną glebę o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. W razie potrzeby rośliny trzeba też podlewać, gdyż nie znoszą suszy.

Podpowiadamy: Kiedy i jak przycinać hortensje

Posadzone w cieniu będą słabo kwitły, a na glebach suchych i jałowych, ich liście zwiędną, a kwiaty będą małe lub wcale się nie zawiążą. Dla pacioreczników zagrożeniem są też silne wiatry, które mogą poważnie uszkodzić, a nawet całkowicie zniszczyć ich duże, delikatne liście.

W dobrych warunkach kanny rzadko chorują, ale ponieważ ich liście są przysmakiem ślimaków, należy chronić rośliny przed inwazją tych szkodników.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także