Kanny, czyli pacioreczniki. Jak je uprawiać, sadzić i rozsadzać

0
Kanny, czyli pacioreczniki
Kanny to przepiękne kwiaty, ale trzeba o nie zadbać.

Kanna nazywana też paciorecznikiem to jedna z najbardziej okazałych roślin kwitnących, jakie możemy uprawiać w ogrodzie. Jej duże, szerokie liście i wysokie, niekiedy dorastające do 2 metrów pędy, zwieńczone barwnymi kwiatami, górują na rabacie i mogą stanowić jeden z najmocniejszych akcentów dekoracyjnych w ogrodzie.

Kanny najlepiej prezentują się posadzone w grupach lub jako element rabaty bylinowej, a ich wspaniałe kwiaty możemy podziwiać od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków.

Zobacz zdjęcia

Kwitnące kanny

Kanny wymagają nieco starań, ale to wyjątkowo piękne rośliny.

Katarzyna Laszczak
Paciorecznik ogrodowy

Kanny są wieloletnie, ale w naszym klimacie trzeba je wykopać na zimę. W gruncie nie przetrwają mrozów.

Hans - pixabay.com
Kanna

Kanny mają wiele odmian, różniących się wielkością, kolorem kwiatów oraz liści.

Katarzyna Laszczak
Kanny - pacioreczniki

Kanny (pacioreczniki) pochodzą z Ameryki. Występują tam różne gatunki tych roślin - niektóre mają jadalne kłącza.

Katarzyna Laszczak
Kwitnąca kanna

Kanny można sadzić w grupach jednogatunkowych lub łączyć z innymi roślinami.

Katarzyna Laszczak
Kanny w pojemniku

Kanny można uprawiać także w pojemnikach, muszą one być jednak duże i wypełnione żyzną ziemią.

Katarzyna Laszczak
Czerwona kanna

Kanny potrzebują słońca, żyznej ziemi i regularnego podlewania. Powinna się je sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru.

Uroburos - pixabay.com
Kwitnąca kanna

Kanny wcześniej zakwitną, jeśli w lutym-marcu posadzimy je do doniczki i potrzymamy w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu.

Katarzyna Laszczak
Kanna

Kanny dość łatwo rozmnożyć, dzieląc kłącza wiosną, przed posadzeniem.

Katarzyna Laszczak

Jakie kanny wybrać do ogrodu - odmiany

Z kilkudziesięciu gatunków należących do rodzaju paciorecznik, w uprawie najczęściej spotykany jest paciorecznik ogrodowy. Ma on wiele pięknych odmian o kolorowych kwiatach lub barwnych liściach. Jedne z nich zachwycają dużymi kwiatami, przypominającymi egzotyczne motyle (m.in. „Cleopatra”, “En Avant “, „Lucifer”, „Orange Beauty”, „Tropical Sunrise”, „Picasso”, “Talisman”, “Mr. Crozy”, “Guciu”), inne urzekają barwnymi liśćmi (np.: „Stuttgart”, „Russian Red”, „Phasion”, „Durban”).

Polecamy: Przewodnik po hibiskusach. Czym się różnią i jak o nie zadbać

Wśród licznych odmian można znaleźć też rośliny bardzo wysokie, osiągające nawet ok. 1,8-2 m (np. „Pretoria”, „Wyoming”) oraz całkiem niskie, dorastające do ok. 0,8-1 m („Striped Beauty”, „Lucifer”).

Kanna to bylina, ale jej kłącza trzeba wykopywać

W naturalnym środowisku paciorecznik jest kłączową byliną, o wyjątkowo dużych liściach i okazałych kwiatach, ale ponieważ pochodzi z cieplejszych rejonów świata, w gruncie może być uprawiany w naszym kraju jedynie sezonowo. Pozostawiony na zimę w ogrodzie, nie przetrwa mrozów i nie podejmie wegetacji w kolejnym roku.

Aby móc cieszyć się urodą pacioreczników przez wiele lat, ich kłącza każdego roku należy wykopywać tuż po pierwszych, jesiennych przymrozkach i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.

Po wykopaniu i obcięciu pędów kwiatowych, kanny umieszcza się na 2-3 tygodnie w pomieszczeniu o temp. ok. 12°C. Po tym czasie kłącza trzeba oczyścić z nadmiaru ziemi, rozłożyć pojedynczymi warstwami w drewnianych, ażurowych skrzynkach lub w płytkich, kartonowych pudłach, przysypać warstwą torfu i umieścić w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu o temp. ok. 5-8°C.

Poznaj: Poziomkówkę indyjską - dekoracyjną bylinę, z którą możesz mieć problem

Kiedy i jak sadzić kanny

Jeśli chcemy, aby pacioreczniki zakwitły z początkiem lata, kłącza musimy ponownie wsadzić do ziemi już pod koniec lutego lub w marcu. Ponieważ jednak w tym okresie na zewnątrz jest jeszcze dla roślin za zimno, należy wsadzić je do dużych donic i przetrzymywać w jasnym pomieszczeniu o temp. ok. 16-18°C (np. w szklarni, na werandzie) aż do połowy maja, kiedy to będzie można już bezpiecznie wysadzić podrośnięte kanny do gruntu.

Rozmnażanie pacioreczników czyli kann

Podczas wiosennego sadzenia, pacioreczniki możemy też rozmnożyć. W marcu, po wyjęciu kłączy z przechowalni, należy oczyścić je z resztek liści oraz ziemi i podzielić na części (każdy fragment kłącza powinien posiadać co najmniej dwa zdrowe pąki), a następnie posadzić na płasko do doniczek, w żyzną ziemię na bazie torfu.

Podpowiadamy: Jak uprawiać drżączkę - trawę ozdobną o niewielkich wymaganiach

Rany pozostałe po cieciu, warto zasypać sproszkowanym węglem drzewnym, co zabezpieczy kłącza przed rozwojem chorób grzybowych. Doniczki z sadzonkami początkowo przechowujemy w pomieszczeniu o temp. ok. ok. 16-18°C, jednak po ukazaniu się pierwszych liści podnosimy roślinom temperaturę do ok. 18-20°C.

Jakie warunki muszą mieć kanny, żeby pięknie kwitły

Pacioreczniki to niezwykle piękne i egzotyczne, ale też bardzo wymagające rośliny, dlatego jeśli mają niezawodnie kwitnąć przez całe lato, musimy zapewnić im odpowiednie warunki uprawy.

Przede wszystkim należy wybrać dla nich ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz bardzo żyzną, próchniczą, głęboko uprawioną i stale lekko wilgotną glebę o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. W razie potrzeby rośliny trzeba też podlewać, gdyż nie znoszą suszy.

Podpowiadamy: Kiedy i jak przycinać hortensje

Posadzone w cieniu będą słabo kwitły, a na glebach suchych i jałowych, ich liście zwiędną, a kwiaty będą małe lub wcale się nie zawiążą. Dla pacioreczników zagrożeniem są też silne wiatry, które mogą poważnie uszkodzić, a nawet całkowicie zniszczyć ich duże, delikatne liście.

W dobrych warunkach kanny rzadko chorują, ale ponieważ ich liście są przysmakiem ślimaków, należy chronić rośliny przed inwazją tych szkodników.

Oceń artykuł
3,97 / 33 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także