Kamienne ścieżki czyli naturalna nawierzchnia w ogrodzie

4
Kamienne ścieżki czyli naturalna nawierzchnia w ogrodzie

Ogrodowe ścieżki to ważny element jego architektury. Warto wykonać je ze szlachetnego materiału, jakim jest naturalny kamień.

Ścieżki ogrodowe z kamienia

Ścieżki ogrodowe można wyłożyć dekoracyjnymi płytami, ale także zwyczajnymi polnymi głazami, które potrafią być prawdziwą ozdobą ogrodu. Ułożenie kamiennej ścieżki w ogrodzie nie wymaga szczególnej wiedzy, a efekty często są niezwykłe. Nawierzchnie z naturalnego kamienia są nie tylko trwałe i eleganckie – jeśli zrezygnujemy z kosztownych marmurów czy szlifowanych granitów na rzecz zwyczajnych polnych kamieni albo popękanych fragmentów piaskowca, mogą też być niedrogim rozwiązaniem.
Do budowy ogrodowych ścieżek najczęściej używane są płyty i kostki z granitu, bazaltu, sjenitu i serpentynitu. Mniej trwałe będą trakty zbudowane z piaskowca. Można również użyć wapienia, jednak ten kamień jest miękki i nasiąkliwy.

Podkład pod ścieżkę z kamienia

Sposób układania kamieni i kamiennych płyt zależy od przepuszczalności podłoża (na gruntach przepuszczalnych wystarczy przygotować podkład w postaci warstwy piasku ok. 10 cm). Jeśli chcemy, by podłoże – a co za tym idzie ścieżka – było bardziej trwałe można użyć mieszaniny cementu i piasku w proporcjach 1:12. Cement zwiąże piasek tworząc zwartą warstwę podkładu. Na gruntach nieprzepuszczalnych (np. glina) jest trudniej. Najpierw trzeba bowiem wysypać ok. 20 cm warstwę żwiru lub tłucznia kamiennego, potem dopiero piasek albo cement z piaskiem i na końcu można układać właściwą ścieżkę. Warstwa podkładu jest niezwykle istotna. Dzięki niej ścieżka nie będzie się deformowała podczas używania, a na płytkach nie powstaną kałuże po deszczu.

Zobacz też: Nawierzchnie żwirowe

Układanie kamiennej ścieżki

Po rozłożeniu elementów, kamienne płyty trzeba dokładnie opukać gumowym młotkiem, by się ułożyły. Nawierzchnia nie może być pozioma, by deszczówka mogła odpływać ze ścieżki. Dla nawierzchni wykonanych z gładkich płyt, spadek powinien wynosić ok. 2%. W wypadku użycia elementów nieregularnych, np. polne kamienie – 3-4%. Po ułożeniu i wyrównaniu nawierzchni, szczeliny między kamieniami należy zasypać piaskiem i obficie polać wodą. Jeżeli kamienie mają nieregularne boki trzeba je układać tak, by największy bok leżał na ziemi. Bez krawężników warto układać wyłącznie ścieżki z dużych płyt. Ścieżki powinny być położone równo z poziomem trawnika, co ułatwia koszenie, lub ok. 5 cm powyżej gruntu, jeśli sąsiadują z rabatami i krzewami, dzięki czemu nie będą się brudziły podczas pielęgnowania roślin.

Kamienie na ścieżkę ogrodową

Kamienie do budowy ścieżek najlepiej kupować w centrach ogrodniczych lub bezpośrednio w kamieniołomach, gdzie są najtańsze. Za tonę zapłacimy ok. 200-1000 zł, w zależności od rodzaju kamienia. Do ceny zakupu trzeba naturalnie dodać koszty transportu.

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Zadara

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także