Kamienie dekoracyjne w ogrodzie

6
Ogród dekoracyjny
Kamienie dekoracyjne nie tylko ładnie wyglądają, ale również są bardzo praktyczne.

Dodatki dopełniają całości i nadają charakter stylizacji. Takim dodatkiem są kamienie dekoracyjne, które mogą sporo zmienić w aranżacji otoczenia domu. Zastosowanie drobnych okruchów skał do pokrycia wybranych fragmentów ogrodu podkreśla jego zalety oraz uwypukla indywidualność domu.

Drobne kamienie idealnie nadają się do wypełnienia przestrzeni między roślinami. Szlachetne kruszywo jest doskonałym tłem dla roślin, świetnie pasuje również do wybrukowanych ścieżek i podjazdów. Żwirowe elementy są atrakcyjne optycznie, ale, co równie ważne - są też praktyczne i łatwe w utrzymaniu.

Zobacz: Ścieżki ogrodowe. Zdjęcia pomysłów na ścieżki w ogrodzie

Kamienie dekoracyjne - efektowny detal w ogrodzie

Dekoracyjne kamienie marmurowe lub pochodzące innych szlachetnych skał są eleganckim i efektownym detalem wykończenia  ogrodu. Do wyboru mamy kanciasty grys, powstający w wyniku rozdrabniania skał w kruszarkach lub gładkie otoczaki, poddane dodatkowo obróbce w specjalistycznych bębnach.

Zobacz: Znaczenie kolorów w ogrodzie

Tak, jak w naturze, każdy kamień jest jest inny - różnią się od siebie kolorem, odcieniem, fakturą. Naturalne kolory włoskiego marmuru to odcienie bieli, poprzez kolory beżowo-kremowe do delikatnego różu. Wybór barw daje olbrzymie możliwości aranżacyjne, od monochromatycznych kompozycji, po różnobarwne obrazy.

Kamienie dekoracyjne sprawdzą się w niewielkich, nasłonecznionych ogrodach. W miejscach, gdzie jest ograniczona możliwość posadzenia roślinności. Natomiast w większych ogrodach kamieniami mogą być pokryte ścieżki, świetnie się sprawdzą jako uzupełnienie rabat kwiatowych.

Kamyki - dekoracyjne i praktyczne

Kamienie dekoracyjne nie tylko ładnie wyglądają, ale również są bardzo praktyczne. Powierzchnia wysypana kamykami jest warstwą przepuszczalną, dzięki czemu woda łatwo przez nią przenika i nie powstają kałuże. Ponadto kamienna podsypka ogranicza parowanie wody z gleby, co sprzyja jej lepszemu nawilżeniu i pozwala ograniczyć podlewanie, zabezpiecza też korzenie roślin przed gwałtownymi zmianami temperatur.

Dodatkowo ciężar kamieni sprawia, że chwastom trudniej się przez nie przebić, co ogranicza ich wzrost - usuwanie tych nielicznych, które wyrosną pomimo kamieni jest znacznie mniej pracochłonne. Kamienie też, w przeciwieństwie do kory, nie odfruną nawet przy mocnym wietrze. Kruszywo jest również doskonałe do zamaskowania przewodów zasilających oświetlenie ogrodowe (choć trzeba to zaplanować, zanim założymy rabatę).

Podpowiadamy: Jak wybrać kostkę brukową - jaka kostka na ścieżkę, a jaka na podjazd

W przypadku, kiedy rabaty wysypane kamykami sąsiadują z trawnikiem, te dwa elementy należy oddzielić - można w tym celu zastosować krawężniki lub paliki. Zapobiegnie to przesypywaniu się kamieni na trawnik, co utrudniałoby koszenie trawy.

Drobne kamyki w ogrodzie

Kamienna nawierzchnia polubi się z dekoracjami z drewna.

Magdalena Kmita-Kulesza
Kamień w ogrodzie

Ciemny kamień pięknie odcina się na zieleni trawnika. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie bambusowych elementów.

Dragonhunter (Pixabat.com)
Kamienne dekoracje

Na pasie wysypanym drobnymi kamykami można ustawić duże dekoracje kamienne.

Dragonhunter (Pixabay.com)
Kamienna dekoracja wokół rabaty kwiatowej

Kamienna dekoracja w takiej postaci idealnie odnajdzie się w ogrodzie w wiejskim stylu.

Magdalena Kmita-Kulesza
Kamienie okalające oczko wodne

Naturalny kamień uatrakcyjni wygląd oczka wodnego.

Uki_71 (Pixabay.com)
Kamienne dekoracje w parze z kwiatami

Kamienie, wiklina i kwiaty - idealne połączenie nie tylko do wiejskiego ogrodu.

Magdalena Kmita-Kulesza
Kamienna dekoracja wokół oczka wodnego

Kamienie w połączeniu z roślinnością wokół oczka wodnego świetnie się prezentują.

Magdalena Kmita-Kulesza
Oceń artykuł
4,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także