Kamienie dekoracyjne w ogrodzie

Kamienie dekoracyjne w ogrodzie

Biały oraz kremowo-beżowy i różowy to barwy typowe dla włoskiego marmuru.Dodatki dopełniają całości i nadają charakter stylizacji. Takim dodatkiem są kamienie dekoracyjne, które mogą sporo zmienić w aranżacji otoczenia domu. Zastosowanie drobnych okruchów skał do pokrycia wybranych fragmentów ogrodu podkreśla jego zalety oraz uwypukla indywidualność domu.


Drobne kamienie idealnie nadają się do wypełnienia przestrzeni między roślinami, można nimi też wysypać Dekoracyjne kamienia (grys, otoczaki) uzupełniają aranżację ogrodu. Szlachetne kruszywo jest doskonałym tłem dla roślin, świetnie pasuje również do wybrukowanych ścieżek i podjazdów. Żwirowe elementy są atrakcyjne optycznie, ale, co równie ważne - są też praktyczne i łatwe w utrzymaniu.

Skopiowane z natury

Dekoracyjne kamienie marmurowe lub pochodzące innych szlachetnych skał są eleganckim i efektownym detalem wykończenia  ogrodu. Do wyboru mamy kanciasty grys, powstający w wyniku rozdrabniania skał w kruszarkach lub gładkie otoczaki, poddane dodatkowo obróbce w specjalistycznych bębnach. Tak, jak w naturze, każdy kamień jest jest inny - różnią się od siebie kolorem, odcieniem, fakturą. Naturalne kolory włoskiego marmuru to odcienie bieli, poprzez kolory beżowo-kremowe do delikatnego różu. Wybór barw daje olbrzymie możliwości aranżacyjne, od monochromatycznych kompozycji, po różnobarwne obrazy.

- Kamień dekoracyjny doskonale pasuje do niewielkich ogrodów, w których miejsce na rośliny jest ograniczone, dobrze sprawdza się też w miejscach mocno nasłonecznionych. W większych ogrodach, kruszywem możemy uzupełnić rabaty kwiatowe, ścieżki, albo wysypać obszary bez nasadzeń roślinnych. Pozwala to wykreować oryginalną i jedyną w swoim rodzaju aranżację otoczenia domu – mówi architekt Łukasz Ostrowiecki z firmy Libet.

Kamień ozdobny pasuje tak do zieleni ...... jak i do współczesnych elementów małej architektury.

Kamyki - dekoracyjne i praktyczne

Kamienie dekoracyjne wyróżniają się nie tylko zaletami estetyczne, ale również praktycznymi. Powierzchnia wysypana kamykami jest warstwą przepuszczalną, dzięki czemu woda łatwo przez nią przenika i nie powstają kałuże. Ponadto kamienna podsypka ogranicza parowanie wody z gleby, co sprzyja jej lepszemu nawilżeniu i pozwala ograniczyć podlewanie, zabezpiecza też korzenie roślin przed gwałtownymi zmianami temperatur. Dodatkowo ciężar kamieni sprawia, że chwastom trudniej się przez nie przebić, co ogranicza ich wzrost - usuwanie tych nielicznych, które wyrosną pomimo kamieni jest znacznie mniej pracochłonne. Kamienie też, w przeciwieństwie do kory, nie odfruną nawet przy mocnym wietrze. KruszywoGrys w kolorach crema marmo i rosso marone w sąsiedztwie kostki Piccola z linii Libet Decco.jest również doskonałe do zamaskowania przewodów zasilających oświetlenie ogrodowe (choć trzeba to zaplanować, zanim założymy rabatę).
W przypadku, kiedy rabaty wysypane kamykami sąsiadują z trawnikiem, te dwa elementy należy oddzielić - można w tym celu zastosować krawężniki lub paliki. Zapobiegnie to przesypywaniu się kamieni na trawnik, co utrudniałoby koszenie trawy.

Oceń artykuł
4,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także