Kamelia - prawdziwa dama w doniczce

1
Różowa kamelia o pełnych kwiatach
Kwiaty kamelii wyróżniają się urodą. Niektóre z nich również pachną. Roślina jest jednak dość kapryśna i ma jednak dość specyficzne wymagania.

Kamelia kwitnie na biało, kremowo, różowo i amarantowo. Pięknie prezentuje się w oranżeriach i na ogrzewanych werandach. Ale w mieszkaniu trzeba jej stworzyć specjalne warunki.

Kamelia - dość kapryśna dama

Kamelia jest dosyć kapryśną rośliną. Nie cierpi chłodu (wytrzymuje temperaturę tylko do -5 st. C), ale zimą nie przepada za ciepłem (optymalna temperatura dlatego kwiatu to 14–16 st. C). Dlatego jest rzadko uprawiana w naszych mieszkaniach. A szkoda, bo odwdzięcza się pięknymi kwiatami, które długo utrzymują się na gałązkach.

Krzew kamelii

Kamelia ma piękne kwiaty, które długo utrzymują się na gałązkach.

Benita5 - pixabay.com
Dwubarwna kamelia

Kamelia może mieć kwiaty o różnie przebarwionych płatkach.

Bunstysmum - pixabay.com
Kwiat kamelii

Szczególnie pięknie wyglądają kamelie o pełnych kwiatach.

JACLOU-DL - pixabay.com
Biała kamelia

Pamiętajmy, że kamelia przyzwyczaja się do kierunku padania światła.

Kourilek - pixabay.com
Kamelia

Kamelię trzeba podlewać przegotowaną i odstaną wodą.

Kourilek - pixabay.com
Dwukolorowa kamelia

Kamelię można i warto przycinać.

Tappancs - pixabay.com

Latem kamelia lubi ciepło, ale nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. Bez obaw możemy ją wystawić na taras lub do ogrodu, o ile tylko słońce nie będzie na nią padać bez pośrednio. Do domu powinna wrócić przed pierwszymi przymrozkami. Ustawmy ją w chłodnym, ale słonecznym miejscu.

Uwaga! Kamelia przyzwyczaja się do kierunku padania światła. Przenosząc doniczkę, trzeba ją ustawić tą samą stroną do słońca, co w poprzednim miejscu.

Polecamy również: Kwitnące kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie

Jak pielęgnować kamelie

Do podlewania kamelii najlepiej używać miękkiej wody, np. przegotowanej i wystudzonej (podczas gotowania z wody wytrącają się związki wapnia, których kamelia nie toleruje w podłożu). Można też stosować wodę destylowaną. Im chłodniej, tym roślina potrzebuje mniej wody. Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne; na zimnej werandzie wystarczy ją podlewać raz na dwa tygodnie.

Kamelie nie są wymagające, jeśli chodzi o nawożenie. Wystarczy od marca do września zasilać je raz na dwa tygodnie nawozem do kwiatów kwitnących. Istotnym zabiegiem jest przycinanie. Wzmacnia ono roślinę oraz wpływa na obfitsze kwitnienie i wielkość kwiatów – będą bardziej okazałe. Zasadnicze cięcie powinno się wykonywać bezpośrednio po kwitnieniu, zanim roślina zacznie wypuszczać nowe pędy, najpóźniej do czerwca.

Dowiedz się: Jak uprawiać hoję w doniczce - pięknie kwitnące pnące o małych wymaganiach

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także