Kalendarz księżycowy - sierpień 2020 r. Sprawdź, jak zaplanować prace w ogrodzie

0
Księżyc i Perseidy
Patrząc w niebo w sierpniu warto zwrócić uwagę nie tylko na fazę Księżyca, ale też Perseidy czyli rój meteorytów. Choć nie wpływają na kalendarz księżycowy, są bardzo widowiskowe.

Podpowiadamy, jakie terminy, zgodnie z kalendarzem księżycowym, są korzystne dla różnych prac ogrodniczych w sierpniu.

Sierpień w ogrodzie to głównie czas zbiorów i robienia przetworów. Jednak można też wysiewać rośliny, rozsadzać i przesadzać je, a także robić sadzonki. Warto też pamiętać o letnim cięciu drzew owocowych i krzewów.

Pamiętajmy, że pierwszy dzień każdej fazy Księżyca nie sprzyja pracom ogrodniczym, ani robieniu przetworów.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu

I kwadra Księżyca (27 lipca - 2 sierpnia) - kwadra owocu

Ta faza jest nazywana „kwadrą owocu” – i jest optymalnym czasem zbioru wszelkich owoców i warzyw (z wyjątkiem korzeniowych). To też znakomity czas na przygotowywanie przetworów. W tym tygodniu warto też zrobić rozsady truskawek i poziomek, a na stałe miejsca przesadzić siewki roślin dwuletnich (np. bratków, goździków brodatych). Ponieważ ta faza rozpoczęła się w lipcu, na początku sierpnia potrwa krótko. Jednak kolejna zacznie się pod koniec tego miesiąca - 25 sierpnia.

Pełnia księżyca (3-10 sierpnia) - kwadra korzenia

W dzień po pełni zaczyna się dobry okres zbioru warzyw korzeniowych (np. marchwi, buraków, pietruszki korzeniowej) oraz czosnku i cebuli. Jednak jeszcze korzystniejsza na to będzie kolejna faza.

Warto zająć się przesadzaniem i rozsadzaniem bylin - możemy np. odmłodzić irysy, żurawki (jeśli tego wymagają), czy rozsadzić piwonie, floksy, liliowce (jeżeli już przekwitły), skalnice itp. Można także robić sadzonki zielne i zdrewniałe różnych krzewów.

Sadzimy również cebule kwiatów, które powinny zakwitnąć jeszcze tej jesieni – czyli zimowitów oraz krokusów siewnych (jesiennych). Uwaga: ich kwiaty są podobne do siebie, ale nie mylmy tych roślin, bo zimowity są trujące, natomiast z krokusów uzyskuje się cenną przyprawę - szafran.

Jeśli nie zależy nam na szybkim odrastaniu trawy, to trawnik kośmy w tej lub następnej fazie.

Polecamy: Sierpniowy poplon na zielony nawóz - co posiać i jak to się robi

III kwadra Księżyca (11-18 sierpnia) - kwadra uprawy

W tej fazie (zanikający Księżyc) nie siejemy i nie sadzimy roślin. Nie jest to również dobry czas dla zbioru owoców, ani robienia przetworów. Za to teraz jest najlepszy moment na zbiór wszelkich warzyw, z których wykorzystujemy podziemne części. Również walka z chwastami oraz szkodnikami będzie wyjątkowo skuteczna.

Warto również zająć się przycinaniem drzew i krzewów. W sierpniu wykonujemy cięcie prześwietlające po zbiorach wiśni, czereśni, wczesnych odmian grusz i śliw. W przypadku później owocujących jabłoni i grusz przycinamy gałęzie, żeby zapewnić lepszy dopływ słońca do dojrzewających jeszcze owoców.

Po zbiorach przycinamy też porzeczki i maliny owocujące latem. Ostatni raz możemy przyciąć krzewy żywopłoty z krzewów zrzucających liście.

Ta faza jest korzystna też do okopywania i spulchniania ziemi, a także nawożenia. Pamiętajmy, że na nawozy z azotem jest już za późno! Jeśli stosujemy nawozy mineralne, to te z potasem i fosforem. Natomiast nawozy organiczne (np. kompost, gnojówki roślinne) możemy stosować bez obaw.

Podpowiadamy: Jak wybierać i stosować nawozy

Nów Księżyca (19-24 sierpnia) - kwadra liścia

Nów wypada 19 sierpnia. Jak każdy pierwszy dzień nowej fazy Księżyca – nie jest korzystny dla żadnych prac ogrodniczych. Natomiast zaraz potem możemy wziąć się do pracy. Jest to czas najbardziej korzystny dla siania roślin, szczególnie liściowych. W sierpniu oznacza to m.in. szpinak, sałatę, roszponkę, rukolę, kapustę pekińską. Możemy też wysiać rośliny na tzw. poplon na nawóz zielony, który użyźni ziemię i poprawi jej strukturę.

Jest to również dobry okres na zbieranie owoców oraz warzyw „naziemnych”. W sierpniu mamy ich całą obfitość - od jabłek, gruszek, jeżyn, brzoskwiń, przez pomidory, ogórki, cukinie, do różnych odmian fasoli itd. Zebrane plony można od razu wykorzystać, bo to też korzystna faza na robienie przetworów.

Sprawdź: Jakie warzywa warto posiać w sierpniu

I kwadra Księżyca (25 sierpnia - 1 września) - kwadra owocu

Na koniec miesiąca powracają dni najbardziej odpowiednie do zbioru owoców - w tym także warzyw, takich jak pomidory, ogórki, papryka, bakłażany itp. (botanicznie są one owocami). Kontynuujemy robienie przetworów. Możemy też siać sadzić i przesadzać kwiaty. To też odpowiedni czas na posadzenie truskawek

Jeśli chcemy żeby nasza trawa szybko rosła, to ta i poprzednia faza są odpowiednim czasem, żeby skosić trawnik (również I kwadra na początku miesiąca).


Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także