Kalendarz księżycowy - sierpień 2019 r. Sprawdź, jak zaplanować prace w ogrodzie

0
Księżyc i Perseidy
Patrząc w niebo w sierpniu warto zwrócić uwagę nie tylko na fazę Księżyca, ale też Perseidy czyli rój meteorytów. Choć nie wpływają na kalendarz księżycowy, są bardzo widowiskowe.

Podpowiadamy, jakie terminy, zgodnie z kalendarzem księżycowym, są korzystne dla różnych prac ogrodniczych w sierpniu.

Sierpień w ogrodzie to głównie czas zbiorów i robienia przetworów. Jednak można też wysiewać rośliny, rozsadzać i przesadzać je, a także robić sadzonki. Warto też pamiętać o letnim cięciu drzew owocowych i krzewów.

W sierpniu 2019 roku Księżyc aż dwa razy będzie w nowiu – miesiąc zacznie się nim (1.08) i niemalże zakończy (30.08). Pełnia wypadnie 15.08.

Pamiętajmy, że pierwszy dzień każdej fazy Księżyca nie sprzyja pracom ogrodniczym, ani robieniu przetworów.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu

Sierpniowy nów (1-6 sierpnia)

Nów wypada 1 sierpnia. Jak każdy pierwszy dzień nowej fazy Księżyca – nie jest korzystny dla żadnych prac ogrodniczych. Natomiast zaraz potem możemy wziąć się do pracy. Jest to czas najbardziej korzystny dla siania roślin, szczególnie liściowych. W sierpniu oznacza to m.in. szpinak, sałatę, roszponkę, rukolę, kapustę pekińską. Możemy też wysiać rośliny na tzw. poplon na nawóz zielony, który użyźni ziemię i poprawi jej strukturę.

Jest to również dobry okres na zbieranie owoców oraz warzyw „naziemnych”. W sierpniu mamy ich całą obfitość - od jabłek, gruszek, jeżyn, brzoskwiń, przez pomidory, ogórki, cukinie, do różnych odmian fasoli itd. Zebrane plony można od razu wykorzystać, bo to też korzystna faza na robienie przetworów.

I kwadra Księżyca (4-17 sierpnia)

Ta faza jest nazywana „kwadrą owocu” – i jest optymalnym czasem zbioru wszelkich owoców i warzyw (z wyjątkiem korzeniowych). To też znakomity czas na przygotowywanie przetworów, więc kontynuujemy działania z poprzedniej fazy.

W tym tygodniu warto też zrobić rozsady truskawek i poziomek, a na stałe miejsca przesadzić siewki roślin dwuletnich (np. bratków, goździków brodatych).

Jeśli chcemy żeby nasza trawa szybko rosła, to ta i poprzednia faza są odpowiednim czasem, żeby skosić trawnik.

Sprawdź: Jakie warzywa warto posiać w sierpniu

Sierpniowa pełnia (15-22.08)

W tym miesiącu pełnia wypada 15. Jest to jednocześnie święto Wniebowzięcia Matki Boskiej – znane również jako Matki Boskiej Zielnej. Jedną z jego tradycji jest m.in. święcenie ziół, ale też kłosów zbóż, kwiatów, owoców. Warto jednak wiedzieć, że korzenie tego zwyczaju są znacznie starsze i sięgają czasów przedchrześcijańskich oraz świąt związanych z plonami i wegetacją.

W dzień po pełni zaczyna się dobry okres zbioru warzyw korzeniowych (np. marchwi, buraków, pietruszki korzeniowej) oraz czosnku i cebuli. Jednak jeszcze korzystniejsza na to będzie kolejna faza.

Warto zająć się przesadzaniem i rozsadzaniem bylin - możemy np. odmłodzić irysy, żurawki (jeśli tego wymagają), czy rozsadzić floksy, liliowce (jeżeli już przekwitły), skalnice itp.

Sadzimy również cebule kwiatów, które powinny zakwitnąć jeszcze tej jesieni – czyli zimowitów oraz krokusów siewnych (jesiennych). Można też zacząć sadzić wiosenne kwiaty cebulowe, szczególnie te, które kwitną bardzo wcześnie (przebiśniegi) oraz są bardziej wymagające (np. szachownice cesarskie zwane też koronami cesarskimi czy szachownice kostkowane).

Można także robić sadzonki zielne i zdrewniałe różnych krzewów.

Jeśli nie zależy nam na szybkim odrastaniu trawy, to trawnik kośmy w tej lub następnej fazie.

Polecamy: Sierpniowy poplon na zielony nawóz - co posiać i jak to się robi

III kwadra Księżyca (23-29.08)

W tej fazie (zanikający Księżyc) nie siejemy i nie sadzimy roślin. Nie jest to również dobry czas dla zbioru owoców, ani robienia przetworów. Za to teraz jest najlepszy moment na zbiór wszelkich warzyw, z których wykorzystujemy podziemne części. Również walka z chwastami oraz szkodnikami będzie wyjątkowo skuteczna.

Warto również zająć się przycinaniem drzew i krzewów. W sierpniu wykonujemy cięcie prześwietlające po zbiorach wiśni, czereśni, wczesnych odmian grusz i śliw. W przypadku później owocujących jabłoni i grusz przycinamy gałęzie, żeby zapewnić lepszy dopływ słońca do dojrzewających jeszcze owoców. Przycinamy też porzeczki, agrest i maliny, a z krzewów ozdobnych – ostatni raz możemy przyciąć żywopłoty (z krzewów zrzucających liście).

Ta faza jest korzystna też do okopywania i spulchniania ziemi, a także nawożenia. Pamiętajmy, że na nawozy z azotem jest już za późno! Jeśli stosujemy nawozy mineralne, to te z potasem i fosforem. Natomiast nawozy organiczne (np. kompost, gnojówki roślinne) możemy stosować bez obaw.

Nów (30.08-6.09)

Sierpień kończy się nowiem, ale z zalet tej kwadry już niewiele skorzystamy w tym miesiącu. Za to wrzesień będziemy mogli zacząć od… intensywnej pracy.

Podpowiadamy: Jak wybierać i stosować nawozy

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także