Kalendarz księżycowy prac ogrodniczych na wrzesień 2019 r.

0
Sierp Księżyca
Pamiętajmy, że w astronomii moment nowiu to ten czas, kiedy Księżyca nie widać. Zwyczajowo jednak ta faza obejmuje też dni po nowiu, kiedy Księżyc jest widoczny jako cienki sierp.

Wrzesień to czas intensywnych prac ogrodniczych. Podpowiadamy, jak zaplanować je zgodnie z fazami Księżyca.

Wrzesień 2019 r. zaczyna w nowiu (ta faza rozpoczęła się 30 sierpnia) i kończy nim. Pełnia wypada 14 września. Warto pamiętać, że dni, które rozpoczynają każdą kwadrę Księżyca, nie są korzystne dla prac w ogrodzie (dodatkowo takim dniem będzie też 13.09, tuż przed pełnią). Podpowiadamy, jakie są korzystne terminy dla różnych prac ogrodniczych we wrześniu, zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie we wrześniu

Nów (30.08 – 5.09)

Ta faza jest bardzo korzystna dla zbioru wszelkich roślin liściowych i ziół (np. koperek, natka pietruszki). Warto posiać również warzywa liściowe, takie jak np. roszponka, rukola, sałata (tzw. gatunki zimowe lub ozime). To również dobry czas, żeby wysiać rośliny na zielony nawóz.

Można także zbierać inne warzywa oraz owoce, a także robić z nich przetwory. To też korzystny czas na sadzenie czosnku oraz roślin cebulowych. Wprawdzie termin optymalny dla sadzenia cebul będzie po pełni, ale niektóre kwiaty trzeba posadzić wcześniej, np. korony cesarskie i inne szachownice oraz narcyzy. W tej fazie można również rozdzielać i przesadzać byliny. Jeśli planujemy przesadzić piwonie lub irysy – nie zwlekajmy z tym.

Podpowiadamy: Jakie kwiaty sadzi się i przesadza we wrześniu

I kwadra Księżyca (6-13.09)

Ta faza Księżyca bywa nazywana kwadrą owocu – i jest to właśnie najlepszy czas na zbiór wszelkich owoców (pamiętajmy, że botanicznie oznacza to te części rośliny, które zawierają pestki, czyli także np. pomidory, ogórki, cukinię czy paprykę). I właśnie takimi ciepłolubnymi owocami i warzywami musimy się zająć w pierwszej kolejności. To też doskonały czas na przygotowanie wszelkich przetworów.

I kwadra jest także dobrym momentem, żeby sadzić rośliny owocujące nad ziemią. We wrześniu oznacza to przede wszystkim truskawki. Jeśli planujemy sadzenie iglaków, albo liściastych roślin zimozielonych, to najlepiej też to zrobić właśnie w tej fazie (można także w poprzedniej).

Podpowiadamy: Jak sadzić iglaki - praktyczne rady

Wrześniowa pełnia (14-21.09)

Jest to najkorzystniejszy czas, żeby zająć się roślinami cebulowymi – a we wrześniu sadzimy przecież wszystkie wiosenne kwiaty cebulowe. W tej kwadrze możemy także sadzić, przesadzać i rozsadzać byliny (kwiaty i zioła). Jeśli chcemy jeszcze coś posadzić w ogrodzie, zróbmy to teraz, bo kolejna faza nie będzie odpowiednia. Z sadzeniem drzew i krzewów owocowych możemy spokojnie poczekać do października, ale we wrześniu musimy skończyć sadzenie krzewów, które są zielone przez cały rok oraz bylin.

W tej fazie warto również wykopać cebule i bulwy kwiatów, które nie zimują w gruncie – czyli przede wszystkim mieczyki (gladiole). Z wykopywaniem dalii trzeba poczekać do przymrozków, czyli prawdopodobnie będzie można to odłożyć na październik, ale oczywiście weźmy pod uwagę pogodę.

Możemy zająć się zbiorami warzyw korzeniowych (choć na to najlepsza będzie następna kwadra). Warto też kontynuować robienie przetworów.

Sprawdź: Jak się nie pogubić dosadzając rośliny

III kwadra Księżyca (22-27.09)

W trzeciej kwadrze, kiedy Księżyc zanika, nie sadzimy roślin. Za to jest to najkorzystniejszy czas na zbiory warzyw korzeniowych (np. selera, buraków ćwikłowych, marchwi).

W tej fazie warto też zająć się porządkami oraz jesiennym nawożeniem, bo właśnie takim pracom ona sprzyja. A we wrześniu mamy co robić – trzeba uprzątnąć po wszelkich zbiorach i w warzywniku, i w sadzie. Jeśli nasze rośliny nie były chore, warto je przeznaczyć na kompost (jeśli jeszcze nie mamy kompostownika, to właśnie wczesną jesienią dobrze jest go założyć).

Pamiętajmy też, że jesienią nie stosujemy nawozów bogatych w azot. Powinny mieć za to więcej potasu i fosforu, bo dzięki nim rośliny lepiej przetrwają zimę; najwygodniej sięgnąć po specjalne nawozy jesienne. Można też stosować kompost i obornik.

W poniedziałek 23 września Słońce przejdzie przez tzw. punkt Wagi. Oznacza to, że dzień i noc będą miały dokładnie po 12 godzin, potem jednak dzień będzie krótszy od nocy. Wtedy też zacznie się jesień - astronomiczna i kalendarzowa.

Sprawdź: Jak i czym nawozić rośliny jesienią

Nów (28.09-4.10)

Wrzesień kończy się nowiem. W tym czasie możemy np. posiać szpinak, rozsadzić sałatę zimującą w gruncie, a także zbierać warzywa kapustne. Jeśli jest sucho – podlewajmy krzewy i drzewa, które nie zrzucają na zimę liści i igieł (m.in. iglaki, rododendrony, mahonie). Te rośliny potrzebują zapasu wody na zimę, a tegoroczne lato było wyjątkowo suche (dodatkowo bukszpany ucierpiały od ćmy bukszpanowej). Nie zaniedbujmy ich nawadniania jesienią.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także