Kalendarz księżycowy ogrodnika na maj 2020. Co i kiedy zrobić w maju w ogrodzie

0
Pełnia Księżyca
W maju poza fazą Księżyca szczególną uwagę musimy zwrócić na pogodę, bo w tym miesiącu mogą zdarzyć się silne ochłodzenia.

Podpowiadamy, jak rozplanować prace w ogrodzie w maju, zgodnie z fazami Księżyca.

Maj to okres rozkwitu ogrodów. Możemy już cieszyć się pierwszymi wynikami wcześniejszych prac, kwitnącymi drzewami, kwiatami, schodzącymi warzywami, a nawet pierwszymi plonami. To idealny czas na posianie i posadzenie ciepłolubnych roślin.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w maju

Uwaga na „zimnych ogrodników”

Niestety w maju trzeba zachować szczególną czujność, bo bardzo często, po okresie ciepła i pięknej pogody, przychodzi okres silnego ochłodzenia, nawet z przymrozkami i śniegiem. Są one szczególnie niszczące, bo rośliny podjęły już wegetację, wypuściły liście i często kwitną. W tradycji ten okres w maju określa się jako „zimni ogrodnicy” i przyjmuje się, że wypada on w dni, kiedy imienny obchodzą Pankracy, Serwacy, Bonifacy oraz Zofia (12-15 maja). W tej tradycji jest wyjątkowo dużo mądrości, bo rzeczywiście w tym czasie nad Polskę cyklicznie nadciąga arktyczne, mroźne powietrze. Szczególnie prawdopodobne jest, że nastąpi to między 10 i 17 maja, a więc w okresie pokrywającym się z „zimnymi ogrodnikami”.

Z tego też powodu przy opisach uprawy roślin, możemy spotkać informację, że dany gatunek należy sadzić po 15 maja. Tę możliwość załamania pogody i przymrozków musimy koniecznie wziąć pod uwagę planując prace w maju, bo jest to nadrzędne w stosunku do faz Księżyca. Trudno jednak przewidzieć, jak na majowe ochłodzenie wpłyną zmiany klimatu, z którymi mamy do czynienia. Od kilku lat ochłodzenie wprawdzie następuje, ale nie jest ono drastyczne i obywa się bez przymrozków. Czujność jednak trzeba zachować.

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 1-6 maja

Maj rozpoczyna się tak zwaną kwadrą owocu – to czas dobry na wiele prac ogrodniczych, w szczególności sprzyja sadzeniu i sianiu roślin. Teoretycznie jest to bardzo dobry czas na sadzenie warzyw owocujących, takich jak pomidory, fasola, ogórki, dynia, kabaczek, cukinia, patison, kukurydza. Jednak są to rośliny wrażliwe na chłody i raczej zaleca się je sadzić po 15 maja, więc korzystniej będzie poczekać do nowiu, szczególnie z wysadzaniem pomidorów do gruntu.

Podpowiadamy: Jak uprawiać cukinię w ogrodzie

Możemy posiać kwiaty jednoroczne, takie jak nasturcje, nagietki, kosmosy, słoneczniki, maciejkę, groszek pachnący, lwie paszcze (wyżlin większy). Jeśli jest ciepło i nie jest zapowiadane ochłodzenie, to w tej i kolejnej kwadrze możemy również sadzić byliny kwitnące latem i jesienią (np. rudbekie, tawułki, języczki, pysznogłówki, juki karolińskie, trytomy, jarzmianki, ostróżki, dzielżany).

Warto też zająć się rozsadzaniem bylin (jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy) – w szczególności takich jak jeżówki czy astry jesienne. Tym pracom będzie też sprzyjała następna faza, ale nie ma ich co odwlekać, ze względu na szybki rozwój wegetacji w tym roku.

Jak najbliżej pełni zbieramy pierwsze zioła.

Uwaga: ostatni dzień tej kwadry i pierwszy kolejnej, a więc 6 i 7 maja nie sprzyjają żadnym pracom ogrodniczym. Podobnie jak każdy pierwszy dzień nowej fazy.

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 7-13 maja

Kwadra korzenia to idealny czas na siew warzyw korzeniowych. To ostatni moment na posianie rzodkiewki, którą zbierzemy w czerwcu (z kolejnym siewem rzodkiewki trzeba będzie poczekać do sierpnia). Można też posiać marchew, pietruszkę korzeniową oraz buraki ćwikłowe – ale uwaga – wybieramy odmiany późne, bo te warzywa zbierzemy we wrześniu-październiku.

Podpowiadamy: Jak uniknąć błędów w uprawie mieczyków (gladioli)

Jeśli pogoda na to pozwala, to w tym tygodniu warto także posadzić bulwy i cebule letnich kwiatów, takich jak mieczyki, zawilce wieńcowe, begonie bulwiaste, eukomisy, galtonie.

Przy braku ochłodzenia (sprawdźmy także prognozę na najbliższe dni) możemy także sadzić drzewa i krzewy uprawiane i sprzedawane w doniczkach. Jeśli jest i ma być ciepło, to faza Księżyca jest odpowiednia do sadzenia kwiatów, takich jak pelargonie, werbeny, petunie, celozje, żeniszki, begonie, gazanie, nemezje, heliotropy i wszelkie inne ciepłolubne, kupowane lub uprawiane z sadzonek.

W tym tygodniu można także rozmnażać rośliny przez odkłady i sadzonki zielne.

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 14-21 maja

Ta faza, kiedy Księżyca widać połowę i ciągle go ubywa, niestety nie jest dobra dla sadzenia i siania roślin. Natomiast teraz należy zająć się m.in. zwalczaniem szkodników. W tym roku wyjątkowo wcześnie uaktywniły się np. mszyce. Do ich zwalczania warto stosować naturalne preparaty (np. na bazie pokrzyw, czosnku), jednak żeby były skuteczne, trzeba to robić regularnie, niezależnie od fazy Księżyca.

Zwracajmy też baczną uwagę na bukszpany, które są atakowane przez trudne do zwalczenia ćmy bukszpanowe. Dlatego trzeba regularnie kontrolować krzewy, w szczególności zaglądać między gałęzie, żeby jak najwcześniej wypatrzyć gąsienice.

Jeśli drzewa owocowe już przekwitły można zastosować opryski przeciwko robaczywieniu owoców.

Sprawdź: Co robić, żeby owoce nie miały "robaków"

W tej fazie Księżyca można też przerywać zbyt gęsto rosnące rośliny, a także plewić (to jednak trzeba robić na bieżąco). Pamiętamy także o usuwaniu przekwitłych kwiatów – to również należy robić na bieżąco, a nie tylko w tej kwadrze Księżyca. W szczególności warto ogławiać kwiaty cebulowe, żeby nie zawiązywały nasion (liście zostawiamy, aż zaschną w naturalny sposób).

Przycinamy krzewy ozdobne, które kwitły wiosną (np. tawuły szare, forsycje, migdałki, porzeczki krwiste). Można także nawozić.

Nów Księżyca (kwadra liścia) 22-29 maja

Począwszy od 23 maja (pierwszy dzień kwadry robimy sobie wolny od prac ogrodniczych) wracamy do siania i sadzenia roślin. Z warzyw możemy posiać pietruszkę naciową, koperek, bazylię, rukolę. Możemy też zbierać rabarbar, szpinak, szczypiorek i wszelkie warzywa liściowe. Uważa się, że zebrane w tej fazie są najbardziej wartościowe.

Z kwiatów możemy jeszcze dosiać nasturcje czy aksamitki, choć zakwitną dość późno. Możemy też zacząć wysiew kwiatów dwuletnich na rozsadnik (takich jak goździki brodate, lak pachnący, malwy, bratki, stokrotki). Ich wysiew możemy kontynuować też w kolejnej fazie.

Podpowiadamy: Jak uprawiać goździki brodate

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 30 maja – 4 czerwca

Ponieważ pierwszy dzień tej fazy nie jest odpowiedni do prac ogrodniczych, zostaje nam w maju jeden dzień tej kwadry, ale oczywiście płynnie przechodzimy do czerwca. To idealny czas na posadzenie do gruntu pomidorów, papryki, bakłażanów, a także posianie ogórków, cukinii, dyni, fasoli – generalnie roślin owocujących nad ziemią. Korzystnym terminem jest także poprzednia faza, więc nie musimy czekać aż na sam koniec miesiąca.

Kiedy kosić trawę zgodnie z fazami Księżyca

Jeśli zależy nam na tym, żeby wzmocnić trawnik, a trawa szybko odrastała – odpowiednim czasem na koszenie są te fazy, kiedy Księżyca przybywa – czyli nów i I kwadra. Natomiast jeśli nie zależy nam na szybkim wzroście trawy, kosimy w czasie pełni i III kwadry.

Uwaga: ze względu na suszę koszenie lepiej ograniczyć do minimum, a jeśli już to robimy, to nie kośmy trawy nisko.

 

Oceń artykuł
2,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także