Kalendarz księżycowy ogrodnika na kwiecień 2020. Co zrobić w ogrodzie i kiedy

0
Księżyc
Kalendarz księżycowy zakłada, że faza Księżyca ma wpływ na rozwój roślin.

W kwietniu jest mnóstwo pracy w ogrodzie. Podpowiadamy, jak ją rozplanować zgodnie z fazami Księżyca.

W kwietniu, jak wiadomo, pogoda bywa zmienna i po ciepłej zimie ciągle nas mogą czekać ochłodzenia. Dlatego poza fazą Księżyca, trzeba oczywiście uwzględniać pogodę. Oto jak wygląda ogrodniczy kalendarz księżycowy na kwiecień.

I kwadra Księżyca (faza owocu): 1-7 kwietnia

Ta faza rozpoczęła się jeszcze w marcu. To korzystny czas na sianie i sadzenie roślin, w szczególności tych, które wytwarzają owoce. Na początku kwietnia, szczególnie w warunkach obecnego ochłodzenia, oznacza to przede wszystkim wysiew na rozsady. To ostatni moment na wysiew pomidorów i papryki, można też posiać bakłażany. Do gruntu można siać groch i bób. W tym miesiącu ostatni dzień I kwadry (7.04) nie sprzyja pracom ogrodniczym.

Zobacz: Co trzeba zrobić w ogrodzie w kwietniu

Pełnia Księżyca (faza korzenia ): 8-14 kwietnia

Poza pierwszym dniem tej fazy, kiedy Księżyc osiągnie pełnię, a który nie jest wskazana do prac ogrodniczych, możemy zajmować się sadzeniem i sianiem. W tej fazie możemy posiać przede wszystkim warzywa korzeniowe, takie jak marchew, pietruszkę korzeniową, buraki ćwikłowe, cebulę czy rzodkiewkę.

Jeśli pogoda będzie odpowiednia, to można sadzić, przesadzać i rozsadzać byliny (np. floksy, rudbekie, liliowce, funkie). Pamiętajmy też, że co kilka lat trzeba odmłodzić jeżówki, żurawki czy astry – to dobry czas, żeby to zrobić.

W tej fazie Księżyca dobrze jest też sadzić drzewa i krzewy (przypomnijmy, że w kwietniu możemy posadzić prawie wszystko, jest to też ostatni moment na sadzenie roślin z tzw. gołym korzeniem; rośliny uprawiane w pojemnikach będziemy mogli sadzić niemal przez cały sezon).

Sprawdź: Jak przygotować ziemię pod warzywa i kwiaty

III kwadra (faza uprawy): 15-22 kwietnia

Kiedy Księżyc ma kształt odwróconej litery D i ubywa go – zawieszamy sadzenie i sianie, a zajmujemy się innym pracami. Jeśli zostały nam do przycięcia jakieś krzewy (np. hortensje bukietowe, krzewiaste; lawenda), to zróbmy to w tym czasie. Możemy też przyciąć żywopłoty.

Poza tym warto zająć się ziemią – przekopywaniem, spulchnianiem, nawożeniem. Pamiętajmy, że wiosną używamy nawozów zawierających azot oraz naturalnych, w szczególności kompostu. Natomiast nie stosuje się teraz świeżego obornika (można suszony)! A właśnie teraz powinniśmy zadbać o zasilenie niemal wszystkich roślin, żeby im zapewnić „dobry start”. Pamiętajmy też, że niektóre rośliny wymagają specjalistycznych nawozów, np. zakwaszających ziemię czy dostarczających specyficznych pierwiastków (należą do nich m.in. hortensje czy różaneczniki).

Podpowiadamy: Jak i czym nawozić hortensje

To też dobra pora na walkę z chwastami, a także szkodnikami roślin. Jeśli mamy bukszpany zacznijmy zwracać na nie uwagę, bo mogą się już pojawiać ćmy bukszpanowe, których gąsienice niszczą te krzewy. Zajmijmy się także zapobieganiu szkodnikom i chorobom drzew i krzewów owocowych (m.in. kwieciakowi jabłkowcowi, wielkopąkowcowi porzeczkowemu, parchowi, mączniakom, brunatnej zgniliznie drzew pestkowych). Zwróćmy uwagę na świerki, ma których mogą pojawić się tzw. galasy, świadczące o zarażeniu ochojnikiem świerkowo-modrzewiowym.

Nów Księżyca (faza liścia): 23-29 kwietnia

W tej fazie (pomijając jej pierwszy dzień) wracamy do siania i sadzenia. W szczególności powinniśmy się zająć roślinami liściowymi – np. posiać i posadzić sałatę, koper, szpinak, pietruszkę naciową. Na dobre też zaczynamy wysiew kwiatów (będzie to można też robić w kolejnej fazie). Można posiać m.in. aksamitki, nagietki, smagliczki nadmorskie, groszek pachnący, wilce, kosmosy, chabry, maki, słoneczniki. Na rozsady siejemy cynie, lwie paszcze (wyżlin większy).

Poznajcie: Ćmę bukszpanową - co to za szkodnik i jak z nim walczyć

I kwadra Księżyca (faza owocu): 30 kwietnia-6 maja

Ostatni dzień kwietnia to początek nowej kwadry. I jak każdego pierwszego dnia nowej fazy – robimy sobie wolne i odpoczywamy przed majowymi pracami.

 

Oceń artykuł
4,67 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także