Kalendarz księżycowy ogrodnika na czerwiec 2020. Co zrobić w ogrodzie i kiedy

1
Pełnia Księżyca
W czerwcu nastąpi zaćmienie Księżyca oraz Słońca, co wpłynie na kalendarz księżycowy na ten miesiąc.

Podpowiadamy, jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w czerwcu i kiedy najlepiej to zrobić, zgodnie z fazami Księżyca.

W czerwcu kalendarz Księżycowy oraz prace w ogrodzie skomplikują dwa zaćmienia, które nastąpią w tym miesiącu. Będzie to zaćmienie Księżyca – 5 czerwca oraz zaćmienie Słońca – 21 czerwca. W Polsce będą widoczne słabo i nie wszędzie: zaćmienie Księżyca tylko przy jego wschodzie, a będzie to zaćmienie półcieniowe; natomiast zaćmienie Słońca będzie widoczne tylko jako zaćmienie częściowe, a zauważyć będzie je można tylko w południowo-wschodnim skraju Bieszczadów.

Tym niemniej te zjawiska, w szczególności zaćmienie Słońca, będzie trzeba uwzględnić w kalendarzu prac. Będzie to czas niekorzystny dla prac ogrodniczych, nie tylko sam dzień zaćmienia, ale także dzień przed nim i po nim.

Warto też wiedzieć, że 21 czerwca rozpocznie się astronomiczne lato – będziemy mieć wtedy najdłuższy dzień i najkrótszą noc (lato kalendarzowe rozpocznie się, jak co roku, 22 czerwca).

Zobacz: Co trzeba zrobić w ogrodzie w czerwcu

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) do 4 czerwca

Ta faza Księżyca rozpoczęła się pod koniec maja. W jej czasie Księżyca przybywa, aż do pełni, a jest ona szczególnie korzystna dla wszelkich roślin, które wytwarzają owoce (pamiętajmy, że wiele warzyw botanicznie jest właśnie owocami). Do tej grupy można zaliczyć między innymi fasolę szparagową, którą możemy posiać właśnie teraz. To też odpowiedni czas na posianie dyni oraz ogórków, posianie lub posadzenie cukinii i kabaczków, a także wysadzenie papryki, pomidorów i bakłażanów do gruntu. Można też posiać kukurydzę, uprawianą na świeże kolby.

Zgodnie z nazwą, ta faza jest też bardzo korzystna dla zbioru owoców, co oznacza głównie truskawki i jagody kamczackie, a także robienia przetworów.

W tym czasie warto też posiać dwuletnie kwiaty, takie jak bratki, malwy, laki, goździki brodate, naparstnice, stokrotki.

Jeśli chcemy, żeby trawa szybko odrosła, to warto ją skosić w tej fazie lub poczekać do 23 czerwca.

Ostatni dzień tej fazy poprzedza zaćmienie, więc należy zrezygnować z prac ogrodowych.

Podpowiadamy: Jakie warzywa posiać i posadzić w tym czerwcu

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 5-12 czerwca

Również przez pierwsze dwa dni tej fazy zaleca się zrezygnować w prac ogrodniczych, w związku z zaćmieniem Księżyca 5 czerwca.

W kolejnych dniach możemy się zająć roślinami, szczególnie korzeniowymi. Można posadzić sadzonki kalarepy oraz posiać buraki ćwikłowe na jesienny zbiór (uwaga: wybieramy późne odmiany). Nie dajmy się jednak skusić na siew rzodkiewki – posiana w czerwcu wytworzy ona pędy kwiatowe, a nie bulwiaste korzenie.

W tym tygodniu warto też się zająć przygotowaniem sadzonek zielnych krzewów (np. ligustrów, budlei, hortensji), a także rozmnożyć przez podział byliny, które już przekwitły, np. prymulki, skalnice, zawciąg).

Jeśli chcemy wykopać cebulki wiosennych kwiatów cebulowych (warto to robić co kilka lat), to jest to odpowiedni czas. Ale nie spieszmy się z tym nadmiernie – trzeba poczekać, aż ich liście zaschną.

To nadal bardzo dobry czas na robienie przetworów.

Jeśli chcemy, żeby trawa po koszeniu nie odrastała zbyt szybko, to zetnijmy ją w tym lub następnym tygodniu.

Sprawdź też: Kiedy i czym nawozić trawnik

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 13-20 czerwca

Podczas tej fazy, kiedy Księżyca ubywa, rezygnujemy z siania i sadzenia roślin, a także robienia przetworów. Ale to nie znaczy, że nie będziemy mieli nic do roboty. To idealny czas na walkę ze szkodnikami roślin oraz chwastami (choć to oczywiście warto robić systematycznie). Możemy także usuwać nadmiar zawiązków owoców.

Ta faza Księżyca jest też bardzo dobra dla wszelkich zabiegów związanych z ziemią, takimi jak nawożenie. Jeśli nie mamy jeszcze kompostownika, to najwyższy czas go założyć.

Jest to też odpowiedni czas na przycinanie roślin. W czerwcu możemy przyciąć żywopłoty liściaste, a także te krzewy, które już przekwitły. W szczególności dotyczy to lilaków, którym trzeba ściąć przekwitłe kwiatostany, a także – usunąć odrosty korzeniowe, które chętnie wytwarzają. Ponadto można też przyciąć m.in. kaliny oraz żylistki. Pamiętajmy, że nie przycina się azalii oraz rododendronów.

Uwaga: Ostatni dzień tej kwadry wypada przed zaćmieniem Słońca i rezygnujemy wtedy z wszelkich prac.

Nów Księżyca (kwadra liścia) 21-27 czerwca

W związku z zaćmieniem Słońca dni 21 i 22 czerwca również wykreślamy z kalendarza prac (możemy spokojnie świętować niedzielę i pierwszy dzień lata). Natomiast od 23.06 możemy wrócić do siania i sadzenia, w szczególności roślin liściowych. W czerwcu mamy już wprawdzie ograniczony wybór roślin, ale możemy posiać koper ogrodowy, a także włoski. Możemy też wysadzić sadzonki kapusty białej (późne odmiany) oraz brukselki. Jeśli nie przygotowaliśmy rozsad, bez większego problemy je kupimy w sklepach ogrodniczych, a nawet na targowiskach.

Warto też zainteresować się sałatą łodygową, zwaną głąbikem krakowskim. To obecnie mało popularne warzywo, ale smaczne i niezbyt wymagające. Sieje się je właśnie na przełomie czerwca i lipca (lub wiosną). Natomiast nie siejemy w czerwcu sałat liściowych i głowiastych (wybiją w pęd kwiatowy).

Podpowiadamy: Jak wykorzystać cynamon w ogrodzie i do kwiatów domowych

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 28 czerwca-5 lipca

Pomijając pierwszy dzień tej fazy, zajmujemy się przede wszystkim zbiorami owoców i ich przetwarzaniem, tym bardziej, że pod koniec czerwca będziemy mieć ich coraz więcej do dyspozycji. Można też posiać fasolkę szparagową. Większość tej kwadry przypada na lipiec.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także