Kalendarz księżycowy ogrodnika – marzec 2020. Co i kiedy zrobić w ogrodzie

0
Księżyc w pełni
Marzec to miesiąc, kiedy w ogrodzie mamy dużo do zrobienia.

Podpowiadamy, jak rozplanować marcowe prace w ogrodzie zgodnie z kalendarzem księżycowym.

W marcu mamy w ogrodzie sporo prac do wykonania. Głównie porządkowych, ale to też okres m.in. przycinania drzew i krzewów, wiosennego nawożenia, siania pierwszych warzyw i kwiatów do gruntu, a także – przygotowywania rozsad. Podpowiadamy, jakie są najlepsze terminy dla tych prac, według kalendarza księżycowego.

Polecamy: Kalendarz prac w ogrodzie na cały rok

Uwaga: w marcu bardzo duże znaczenie ma pogoda, w szczególności temperatura. Tegoroczna zima wprawdzie była wyjątkowo ciepła i niemal bezśnieżna, ale to nie znaczy, że zimno i śnieg już na pewno nie zawita. Dlatego śledźmy prognozy i dostosowujmy prace do panujących warunków, a nie tylko faz Księżyca.

I kwadra Księżyca – kwadra owocu (2-8 marca)

Tegoroczny marzec na dobre zaczyna się od pierwszej kwadry Księżyca – to czas, kiedy ma on kształt litery D i przybywa go – aż do pełni. W ogrodniczym kalendarzu księżycowym ta faza jest też określana jako kwadra owocu.

Ta faza sprzyja wysiewowi nasion, w szczególności kwiatów oraz warzyw liściowych oraz owocujących. Na rozsady można wysiewać takie kwiaty, jak: astry chińskie, gazanie, celozje, cynie, lwie paszcze oraz warzywa, w szczególności: pomidory, paprykę, brokuły, sałatę. Do gruntu możemy posiać m.in. groch, sałatę, koper, a także niektóre kwiaty (m.in. nagietki, czarnuszki, groszek pachnący, smagliczką nadmorską, maczki kalifornijskie). Możemy też posiać warzywa korzeniowe, ale dla nich najlepszy czas będzie w następnej fazie.

Uwaga: zakłada się, że pierwszy dzień tej i każdej innej fazy nie jest korzystny dla żadnych prac ogrodniczych.

Marcowa pełnia i kwadra korzenia (9-15 marca)

Księżyc będzie w pełni 9 i 10 marca – w tych dniach powinniśmy zrezygnować z jakichkolwiek prac. Natomiast zaraz potem możemy nadal siać i sadzić. Ta faza w ogrodniczych kalendarzach księżycowych jest określana jako kwadra korzenia i najbardziej sprzyja warzywom korzeniowym oraz pracom związanym z ukorzenianiem roślin. W marcu oznacza to m.in. wysiew marchwi, pietruszki, rzodkiewki, pasternaku, cebuli do gruntu oraz pora i selera na rozsady.

Jeśli zimujemy rośliny balkonowe, takie jak pelargonie czy fuksje, to idealny czas na pobranie ich sadzonek. Sadzonki możemy pobierać też z krzewów ogrodowych i kwiatów typowo pokojowych. W tym czasie warto też przesadzać kwiaty domowe.

Począwszy od tej fazy zaczyna się też dobry okres na przycinanie drzew i krzewów, szczególnie ozdobnych (większość owocowych powinniśmy przyciąć wcześniej). W marcu (lub kwietniu) przycinamy m.in. róże, hortensje bukietowe i krzewiaste (uwaga: hortensji ogrodowych nie przycina się!), tawuły Dauglasa i japońskie, budleje Dawida.

Sprawdź: Jak przycinać hortensje różnych gatunków

III kwadra Księżyca i kwadra uprawy (16-23 marca)

W trzeciej kwadrze Księżyc ma kształt odwróconej litery D i ubywa go coraz bardziej. W kalendarzach ogrodniczych to tzw. kwadra uprawy. Jedną z najważniejszych jej zasad jest to, że w tym czasie nie siejemy i nie sadzimy roślin. To natomiast najlepszy czas na wszelkie zabiegi związane z ziemią. W marcu oznacza to przede wszystkim początek wiosennego nawożenia – warzywnika i rabat (jeszcze przed siewem nasion), drzew i krzewów ozdobnych oraz wiosennych kwiatów cebulowych (przed i w czasie kwitnienia).

Sprawdź: Jak, kiedy i czym nawozić wiosenne kwiaty cebulowe, żeby pięknie kwitły

Wiosną używamy nawozów organicznych (takich jak kompost, a jeśli obornik to suszony) oraz mineralnych, zawierających związki azotu (w tym np. mocznik). Do niektórych roślin warto użyć nawozów dedykowanych (np. hortensji czy roślin kwasolubnych).

Jeśli nie zrobiliśmy tego w lutym, mamy ostatnią szansę na wapnowanie ziemi i trawnika (robi się to tylko wtedy, jeśli ziemia jest zbyt kwaśna).

Okres ubywającego Księżyca to też bardzo dobry czas na przycinanie drzew i krzewów. Na koniec miesiąca (lub wręcz na kwiecień) powinniśmy zostawić sobie przycięcie gatunków wrażliwych na zimno. Jeśli pojawią się mrozy, to świeżo przycięte, wrażliwe rośliny mogą ucierpieć. Pamiętajmy, że np. dobrym wyznacznikiem czasu przycinania róż jest pojawianie się kwiatów forsycji.

W tym czasie warto także zrobić opryski drzew owocowych przeciwko szkodnikom. Tutaj wyznacznikiem właściwego terminu jest to, w jakiej fazie rozwoju znajdują się pąki. I właśnie to musimy uwzględnić w pierwszej kolejności, a nie fazę Księżyca.

Podpowiadamy: Jak, czym i kiedy zrobić opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom i chorobom

Warto wiedzieć, że 20 marca zacznie astronomiczna wiosna, a 21 - wiosna kalendarzowa.

Nów Księżyca i kwadra liścia (24-30 marca)

Uwaga – nów to ten czas, kiedy Księżyca nie widać (w marcu będą to dwa dni: 24 i 25). Wąski sierp, który często nazywamy „Księżycem w nowiu”, to już „młody Księżyc”. W kalendarzach ogrodniczych ta faza, to tak zwana kwadra liścia. Poza pierwszym dniem nowiu (24.03), wracamy do siania i sadzenia, w szczególności roślin liściowych i kwiatów. Większość gatunków nadal możemy siać na rozsady, coraz więcej możemy posiać też do gruntu. Z sianiem grochu wręcz trzeba się pospieszyć, choć dobry czas na siewy będzie też w kolejnej fazie, a także w kwietniu. Będzie to także korzystnych okres do przesadzania i sadzonkowania roślin.

I kwadra i faza owocu (31 marca – 7 kwietnia)

Na sam koniec miesiąca „wracamy” do opisanej wyżej fazy owocu, kiedy możemy swobodnie siać i sadzić. Jednak akurat 31 marca powinniśmy unikać prac ogrodowych, w związku z ogólną zasadą, że pierwszy dzień każdej fazy nie sprzyja żadnym pracom.

 

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także