Kalendarz księżycowy na przedwiośnie 2019. Kiedy siać i przycinać rośliny

0
Pełnia Księżyca
Panuje przekonanie, że fazy Księżyca mają wpływ na rozwój roślin. Dlatego niektóre okresy są gorsze, a inne lepsze dla różnych prac ogrodniczych.

Prowadzenie ogrodu zgodnie z kalendarzem księżycowym można potraktować jako ciekawostkę. Piszemy, jakie terminy są najlepsze dla poszczególnych prac w lutym i marcu.

Wpływ Księżyca na rozwój roślin nie jest do końca naukowo potwierdzony, jednak jego działanie może mieć związek m.in. z krążeniem wody w roślinach. Poszczególne fazy Księżyca uważa się za mniej lub bardziej korzystne zarówno do wysiewu nasion, jak i zbiorów roślin, przesadzania i wszelkich innych zabiegów.

Ogólne zasady funkcjonowania kalendarza księżycowego znajdziecie tutaj.

A jak wygląda szczegółowy kalendarz prac w lutym i marcu 2019 roku zgodnie z kalendarzem księżycowym? Podajemy terminy najkorzystniejsze dla różnych prac. Na przedwiośniu zaczynają się przecież i pierwsze prace w ogrodzie, wysiewamy nasiona na rozsady i przesadzamy rośliny domowe.

Uwaga: pamiętajmy, że zawsze poza fazą Księżyca trzeba zwrócić uwagę na pogodę – bo to Słońce, temperatura czy opady są „nadrzędne” dla roślin.

Lutowa pełnia

Na 19 lutego przypada pełnia Księżyca. Tuż po niej zacznie się najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych. Warto też zająć się przygotowaniem sadzonek (np. z zimowanych pelargonii). To też korzystny czas na wysiew nasion na rozsady. Do gruntu (jeśli pozwalają na to warunki) można wysiać pasternak. Ten czas potrwa do 25 lutego.

Podczas pełni nie przycina się drzew i krzewów.

Podpowiadamy: Jak przygotować rozsady i co wysiać już w lutym

Trzecia kwadra – koniec lutego

W czasie, kiedy Księżyca widać mniej niż połowę i z każdym dniem go ubywa – czyli od 26 lutego, korzystnie jest przeprowadzić prace związane z przycinaniem drzew i krzewów. W tej fazie można również bielić drzewa (to powinno się zrobić znacznie wcześniej, ale jeśli zaniedbaliśmy tego lub wapno spłukało się – zabieg można teraz powtórzyć).

W trzeciej kwadrze – nie siejemy nasion!

Nów marcowy i pierwsza kwadra

Nów przypada na 6 marca – to czas, kiedy Księżyc nie jest w ogóle widoczny. Nie jest on korzystny dla żadnych prac ogrodniczych. Ale już 8 marca zaczyna się faza polecana na sianie nasion (na rozsady) – potrwa ona do 13 marca.

Niemal równie korzystne dla siewów będą dni od 15 do 20 marca i od 22-27 marca. W tym czasie, jeśli pogoda będzie sprzyjać, można wysiać najwcześniejsze warzywa do gruntu (np. groch, bób, wczesne odmiany pietruszki, marchwi, rzodkiewki).

Marcowa pełnia

Pełnia Księżyca przypada na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – 21 marca. Jednak tego dnia lepiej nie czcić żadnymi pracami związanymi z roślinami.

Dopiero od 22 marca możemy wrócić do siania nasion (szczególnie roślin korzeniowych) i przygotowywania sadzonek i rozsad. Jeśli pogoda pozwala, a ziemia nie jest zmarznięta można zająć się już rozsadzaniem bylin (kwitnących latem i jesienią) oraz sadzeniem drzew i krzewów.

Podpowiadamy: Kiedy i jak przycinać drzewa i krzewy

Trzecia kwadra marcowa

Od 27 marca robimy przerwę w siewach (do 7 kwietnia). "Zanikający" Księżyc sprzyja za to przycinaniu drzew i krzewów. W tym czasie można też wykonywać zabiegi związane z poprawą stanu gleby.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także