Kalendarz księżycowy na maj 2019 r. Kiedy siać, sadzić, przesadzać i kosić

0
Księżyc - maj
Maj to okres rozkwitu, ale musimy się liczyć także z okresem zimna i załamania pogody.

Jak zaplanować prace ogrodnicze w maju zgodnie z fazami Księżyca? Oto główne wytyczne i terminy.

Fazy Księżyca mogą mieć wpływ na rozwój roślin. Dlatego przy pracach ogrodniczych warto zerknąć w niebo (lub kalendarz) i uwzględnić to, czy Księżyca „przybywa”, czy „ubywa”. Szczególnie ważne momenty w kalendarzu księżycowym to nów, który wypada 5 maja oraz pełnia – przypadająca na 18 maja. O ile z określeniem pełni raczej nie mamy problemu, to warto przypomnieć, że nów to ten czas, kiedy Księżyc nie jest widoczny w ogóle. Cienki sierp, to już Księżyc po nowiu.

Nie tylko Księżyc, ale i pogoda czyli uwaga na „zimnych ogrodników”

Oczywiście pamiętajmy też, że nie tylko faza Księżyca jest ważna. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę pogodę, a w szczególności temperaturę i opady. W maju to szczególnie ważne, bo po okresach ciepła, mogą się nawet pojawić przymrozki.

Wieloletnie obserwacje meteorologiczne potwierdzają, że w Europie Środkowej, w tym w Polsce, na początku maja regularnie występują okresy znaczącego ochłodzenia. Mogą one następować od 1 maja do nawet 25, najczęściej jednak pojawiają się między 10 a 17.

To bardzo dobrze pokrywa się z tradycją „zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki” (12-14 i 15 maja). Niewykluczone, że w tym roku „ogrodnicy” przyszli wcześniej, ale z sadzeniem i wynoszeniem bardziej wrażliwych roślin lepiej poczekać do 15 maja.

Podpowiadamy: Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami

Majowy nów i pierwsza kwadra Księżyca

Nów wypada w tym roku 5 maja. W dniach po nim – warto siać i sadzić rośliny, szczególnie kwiaty i warzywa liściowe. Możemy posiać fasolę, ogórki, dynie, a z kwiatów np. łubin, maciejkę, nasturcje, nagietki, czy słoneczniki. Sadzimy też te bulwy i cebule kwiatów, które powinny znaleźć się w gruncie na początku maja (np. mieczyki, begonie bulwiaste).

Jeśli zależy nam na wzmocnieniu trawnika i szybkim wzroście trawy, to jest to też doskonały czas na koszenie.

Korzystny czas na siewy, sadzenie i przesadzanie roślin potrwa aż do końca I kwadry, czyli czasu, kiedy Księżyca będzie przybywać – tzn. do 17 maja (wyjątkiem będzie jedynie 12 i 13 maja). Jeśli będzie ciepło, to między 14 a 17 maja można posadzić pomidory do gruntu, ale można z tym poczekać na czas po pełni.

Blisko pełni będzie najlepszy czas na zbiór pierwszych ziół.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w maju

Majowa pełnia

Czas pełni czyli 18 maja nie jest dobry dla wykonywania jakichkolwiek prac w ogrodzie. Tę sobotę możemy przeznaczyć na odpoczynek. Natomiast od 19 do 25 maja będziemy mogli dosadzić co wrażliwsze rośliny, posadzić krzewy (kupowane w doniczkach) i posadzić dalie i kanny. To też dobry czas na wysadzenie sadzonek do gruntu (np. pomidorów, papryki), a także posianie na rozsadnik kwiatów dwuletnich.

W tym okresie warto też przygotować sadzonki krzewów – przez odkłady lub sadzonki zielne.

Jeśli nie jesteśmy fanami koszenia, to warto to zrobić w tej (lub kolejnej kwadrze) – trawa będzie odrastała wolniej.

Trzecia kwadra Księżyca

Trzecia kwadra to czas „ubywania” Księżyca (ma on kształt odwróconej litery D). Zaczyna się ona 26 maja i kończy 2 czerwca. W tym czasie nie siejemy, ani nie sadzimy. Możemy za to zająć się porządkami i pracami pielęgnacyjnymi wokół roślin. Ta faza jest korzystna dla wszelkich prac związanych z ziemią - nawożeniem, okopywaniem, spulchnianiem itp.

To doskonały czas na pielenie, a także opryski i zwalczanie szkodników (tu oczywiście ważniejsze są fazy rozwojowe szkodników, a nie tylko Księżyca). Możemy też przerywać i przerzedzać rośliny.

Jeśli nasze lilaki (bzy) już przekwitły to jest to też bardzo dobry czas, żeby je przyciąć (ściąć przekwitłe kwiatostany lub odmłodzić je) - dzięki temu będą dobrze kwitły w przyszłym roku.

Sprawdź: Jak przycinać bez i co jeszcze zrobić, żeby dobrze kwitł

 

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także