Kalendarz księżycowy na lipiec 2019. Korzystne terminy różnych prac ogrodowych

0
Księżyc w pełni
Kalendarz księżycowy w lipcu 2019 r. jest nietypowy ze względu na zaćmienia Słońca i Księżyca, które będą w tym miesiącu.

W lipcu musimy zająć się m.in. pielęgnacją roślin i zbiorami, a także robieniem przetworów. Sprawdźcie, jak rozplanować prace zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Jeśli chodzi o kalendarz księżycowy lipiec 2019 r. jest miesiącem wyjątkowym. Przypadają w nim aż dwa zaćmienia: zaćmienie Słońca podczas nowiu (2 lipca) oraz zaćmienie Księżyca podczas pełni (16 lipca).

To mocno komplikuje typowy układ prac, bo faza, kiedy Księżyca przybywa, zwykle optymalna dla wszelkich prac związanych z zielonymi i naziemnymi częściami roślin, a także owocami – nie będzie im sprzyjała (wypadnie między zaćmieniami). Dlatego wiele prac lepiej będzie przesunąć na czas po pełni Księżyca. Oczywiście nie róbmy tego kosztem marnowania dojrzewających owoców czy sadzonek roślin itp.

Również ze względu na zaćmienia będzie więcej dni w ogóle niekorzystnych dla prac w ogrodzie. Zwykle są to cztery dni w miesiącu, wyznaczające początek nowej fazy Księżyca. W lipcu będzie ich aż osiem. Podpowiadamy, jak zaplanować prace w ogrodzie w lipcu tego roku.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w lipcu w ogrodzie

Lipcowy nów Księżyca

W tym miesiącu nów wypada 2 lipca – i tego dnia nie powinniśmy wykonywać żadnych prac. Ale ponieważ jest on połączony z zaćmieniem Słońca – wolne powinniśmy sobie zrobić również 1 i 3 lipca. W kolejnych dniach (do 8 lipca) teoretycznie powinniśmy:

 • siać rośliny, szczególnie zielne i owocujące nad ziemią (np. fasolę szparagową czy letnie odmiany sałat),
 • kosić trawę dla jej wzmocnienia,
 • ukorzeniać sadzonki ziół (np. lawendy, szałwii, melisy).

Ale jeśli mamy możliwość, to w tym miesiącu wyjątkowo lepiej przełóżmy te działania na dni po 18 lipca.

Natomiast efektywna może być walka ze szkodnikami, podjęta w tym czasie (szczególnie blisko terminu zaćmienia).

Pierwsza kwadra Księżyca

To czas, kiedy Księżyca przybywa od jego „połówki” do pełni. Poza jej pierwszym dniem (9 lipca), który jest niekorzystny dla prac ogrodniczych, jest to czas wyjątkowo dobry na:

 • zbiory owoców i warzyw (ale naziemnych, takich jak cukinie, groszek itp.),
 • robienie przetworów,
 • sadzenie roślin owocujących nad ziemią oraz kwiatów,
 • okulizację drzew i krzewów.

Jednak w tym miesiącu powinniśmy się ograniczyć tylko do niezbędnych prac. Wszystko, co się da – przekładamy na czas po pełni i zaćmieniu Księżyca.

Dowiedz się więcej: Okulizacja roślin - jak to się robi krok po kroku

Lipcowa pełnia Księżyca

Lipcowa pełnia wypada 16. i również łączy się z zaćmieniem – tym razem Księżyca. Oznacza to, że trzy dni – od 15 do 17 lipca wykreślamy z kalendarza prac.

Za to zaraz od 18 lipca bierzemy się do działania, i to intensywnie, bo nie dość, że musimy nadrobić zaległe prace, to jeszcze wykonać te, które są tradycyjne związane z tą fazą. Należą do nich przede wszystkim wszystkie prace związane z podziemnymi częściami roślin.

W lipcu oznacza to przede wszystkim wykopywanie cebul wiosennych kwiatów (tulipanów, narcyzy, hiacyntów itp.). Ale można też posiać rośliny korzeniowe (np. marchew, buraki).

Ta faza (trwająca do 24 lipca) sprzyja też pracom związanym z rozmnażaniem i rozsadzaniem roślin wieloletnich. Można więc się zająć np. bylinami, które kwitły wiosną.

Jeśli nie chcemy, żeby trawa szybko odrastała po koszeniu, róbmy to w tej lub następnej fazie Księżyca.

Uwaga: jeśli ze względu na zaćmienia przesunęliśmy siew i sadzenie roślin, to powinniśmy to zrobić właśnie w tej fazie – kolejna będzie znacznie gorsza (następny sprzyjający termin będzie po 3 sierpnia).

Podpowiadamy: Co warto posiać w lipcu, a czego nie siać

Trzecia kwadra Księżyca

Ta faza zaczyna się 25 lipca (w tym dniu nie pracujemy w ogrodzie) i kończy 31 lipca. Jest ona szczególnie korzystna dla:

 • zbiorów warzyw korzeniowych (możemy je również zbierać w poprzednim tygodniu),
 • przycinania drzew i krzewów - w lipcu oznacza to przycinanie żywopłotów oraz krzewów ozdobnych, które właśnie przekwitły (np. kaliny, żylistki, krzewuszki), a także niektóre zabiegi na drzewach owocowych, szczegóły znajdziecie tutaj:
  - przycinanie krzewów ozdobnych latem
  - letnie przycinanie drzew owocowych,
 • przycinania innych roślin - możemy ogłowić ogórki, usunąć boczne pędy pomidorów, a także przyciąć truskawki po zbiorach oraz dwuletnie pędy malin owocujących latem,
 • nawożenia roślin - uwaga! w lipcu kończymy stosowanie nawozów azotowych,
 • spulchniania ziemi, okopywania itp.,
 • zwalczania szkodników i chwastów.

Ogólnie mówiąc, w tym czasie zajmujemy się zabiegamy pielęgnacyjnymi i związanymi z ziemią, natomiast nie siejemy i nie sadzimy roślin.

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także