Kalendarz księżycowy na kwiecień 2019. Terminy prac ogrodniczych

0
Pełnia Księżyca
Planując prace ogrodnicze można się kierować tzw. kalendarzem księżycowym czyli fazami Księżyca.

Fazy Księżyca kiedyś wyznaczały terminy prac ogrodniczych. Możemy z tego korzystać i dziś. Przedstawiamy kalendarz księżycowy na koniec marca i kwiecień.

Fazy Księżyca mają wpływ na niektóre aspekty funkcjonowania przyrody – choćby pływy morskie. Przypuszcza się, że mogą także wpływać na krążenie wody w roślinach. Dlatego niektóre fazy Księżyca są korzystne dla prac związanych z zielonymi, naziemnymi częściami roślin, inne dla siania, sadzenia czy zbierania owoców itd.

Podstawowe zasady kalendarza Księżycowego omówione są tutaj.

Przed nami najbardziej wytężony czas prac ogrodniczych. Piszemy, jak zaplanować prace na koniec marca i kwiecień, zgodnie z kalendarzem księżycowym. Pamiętajmy jednak, że to głównie sugestie. Ponadto dla roślin zawsze ważniejsze jest Słońce i ogólne warunki atmosferyczne, takie jak temperatura i opady. Nie patrzmy więc tylko na Księżyc, ale uwzględnijmy całość warunków.

Koniec marca – trzecia kwadra

Trzecia kwadra to czas, kiedy Księżyca ubywa i ma on kształt odwróconej litery D (coraz cieńszej). W tej fazie, czyli w tym roku od 28 marca, nie powinno się siać i sadzić roślin. Warto za to zająć się poprawą jakości ziemi. To dobry czas na przekopanie kompostu i nawożenie. Możemy również przycinać drzewa i krzewy. Ta faza potrwa do 4 kwietnia.

Sprawdź: Jakie prace w ogrodzie trzeba wykonać w kwietniu

Kwietniowy nów i pierwsza kwadra

Nów to ten czas, kiedy Księżyc jest w ogóle niewidoczny. Sam nów przypadnie na 5 kwietnia i ten dzień nie jest dobry dla żadnych prac ogrodniczych, ale już od 6-7 kwietnia bierzemy się intensywnie do pracy. Od 6 do 11 kwietnia będzie najlepszy czas na wysiew roślin (szczególnie liściowych) i robienie rozsad.

Możemy też zacząć szczepić drzewa, a także sadzić drzewa i krzewy owocowe oraz truskawki czy poziomki.

Ten dobry czas siania i sadzenia obejmuje także pierwszą kwadrę Księżyca, czyli okres, kiedy go przybywa (ma kształt powiększającej się litery D). Wypadnie ona od 12 do 18 kwietnia. Wyjątkiem jest tylko sam 12.04., który nie jest korzystny dla prac ogrodniczych.

Sprawdź: Jakie byliny trzeba odmładzać i jak to zrobić

Kwietniowa pełnia

W kwietniu pełnia będzie 19 i ten dzień przeznaczamy na wypoczynek, ewentualnie podziwianie dotychczasowych osiągnięć. Natomiast już od 20 kwietnia warto zająć się sianiem, sadzeniem i rozsadzaniem - w szczególności roślin korzeniowych. To dobry czas np. na odmłodzenie i rozmnożenie albo przesadzenie bylin, które kwitną latem i jesienią.

Można też sadzić drzewa i krzewy. To nadal dobry czas również na szczepienie drzew i krzewów i doskonały na ukorzenianie sadzonek krzewów owocowych i ozdobnych. Potrwa on do 26 kwietnia.

Trzecia kwadra Księżyca – koniec kwietnia

Pod koniec kwietnia, wraz z ubywającym Księżycem (od 27 kwietnia) robimy przerwę w sianiu i sadzeniu. Za to zajmujemy się ziemią – spulchniamy, przekopujemy, nawozimy. To też bardzo korzystny na czas na pielenie (skuteczną walkę z chwastami możemy prowadzić już od 20 kwietnia) oraz zwalczanie szkodników.

Ta faza jest też korzystna dla przycinania drzew i krzewów. Potrwa ona do 4 maja.

Sprawdź: Dlaczego rośliny cebulowe mają liście, ale nie kwitną

 

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także