Kalendarz księżycowy na czerwiec 2019 r. Jak zaplanować prace w ogrodzie

0
Pełnia Księżyca - lato
Czerwiec to przełom wiosny i lata. W tym czasie jest sporo pracy w ogrodzie, ale i czas na odpoczynek.

Fazy Księżyca mogą wpływać na rozwój roślin, dlatego kalendarz księżycowy można wykorzystać jako pomoc w planowaniu prac w ogrodzie.

Czerwiec to dość specyficzny miesiąc w ogrodzie – nasze wysiłki będą się skupiać głównie na pielęgnacji roślin, choć jeszcze co nieco można dosiać i dosadzić. Generalnie – siać i sadzić rośliny można od nowiu do trzeciej kwadry, przy czym czas przed pełnią jest bardziej korzystny dla roślin zielnych i owoców, zaś cały tydzień po pełni – dla korzeniowych. Podpowiadamy, jak najkorzystniej rozłożyć prace, uwzględniając fazy Księżyca.

Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w czerwcu

Czerwcowy nów

Pierwsze dni czerwca to końcówka trzeciej kwadry (majowej), korzystnej dla prac związanych z ziemią. Ale już 3 czerwca wypada nów. To dzień, w którym nie powinno się wykonywać żadnych prac ogrodniczych.

Natomiast już od 4 czerwca możemy siać, rozsadzać i zbierać, szczególnie rośliny liściowe – to najlepszy czas na takie prace. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu trawnika i na tym, żeby trawa szybko odrastała, to jest to również bardzo korzystny czas na koszenie (do 17 czerwca).

Pierwsza kwadra Księżyca

Od 11 do 17 czerwca przypadnie najlepszy okres na sianie i sadzenie roślin owocujących nad ziemią, a także wysiew kwiatów dwuletnich (można to też robić w tygodniu poprzednim i następnym). Możemy posiać np. fasolę (szczególnie szparagową) oraz ogórki. To też ostatni termin na posadzenie sadzonek pomidorów i papryki.

W tym terminie warto też robić zbierać owoce i robić przetwory. To również dobry czas na zbieranie ziół.

Zwróćmy uwagę na 10 czerwca – to dzień w ogóle niekorzystny dla jakichkolwiek prac.

Podpowiadamy: Co warto posiać i posadzić w czerwcu

Czerwcowa pełnia

Pełnia Księżyca wypada 17 czerwca. To dzień wolny od prac w ogrodzie. Ale już od 18 czerwca wracamy do zajęć. To czas, kiedy Księżyca zaczyna ubywać i jest uważany za korzystny dla rozwoju podziemnych części roślin.

W tym czasie (do 24 czerwca) warto posadzić warzywa korzeniowe (np. kalarepę), można je również wysiać (np. buraki ćwikłowe, marchew) – na jesienny zbiór.

Ten okres sprzyja również robieniu sadzonek z bylin i krzewów. Jeśli nie chcemy często kosić, to powinniśmy to zrobić właśnie w tym lub następnym tygodniu. Trawa ścięta po pełni będzie wolniej odrastać.

Ta faza jest także korzystna dla wykopywania cebul wiosennych kwiatów. Od połowy czerwca można wykopywać m.in.  najwcześniej kwitnące tulipany, czy szafirki (w miarę potrzeby).

Sprawdź: Kiedy wykopywać wiosenne kwiaty cebulowe i jak je dobrze przechować

Pamiętajmy, że 21 czerwca nastąpi letnie przesilenie – będziemy mieli najdłuższy dzień i najkrótszą noc.To też początek astronomicznego lata. Niestety od tego momentu dnia zacznie… ubywać.

Trzecia kwadra Księżyca

Trzecia kwadra Księżyca potrwa od 25 czerwca do 1 lipca. To czas, w którym nie powinno się siać, ani sadzić roślin, nie jest również korzystny dla robienia przetworów.

Za to najlepsze rezultaty przyniesie odchwaszczanie (ale pamiętajmy, że to trzeba robić regularnie, w szczególności nie należy dopuszczać do tego, żeby chwasty zakwitły i rozsiały się). Warto również przerwać rośliny, które zeszły zbyt gęsto oraz wycinać odrosty korzeniowe (np. u lilaków).

W tym czasie powinniśmy też się zająć zwalczaniem szkodników i robieniem oprysków, a także nawożeniem i pracami związanymi z poprawą jakości ziemi.

Polecamy: Domowe sposoby na opryski roślin

Trzecia kwadra jest również dobra dla przycinania roślin. W czerwcu przycinamy głównie krzewy, które właśnie przekwitły, np. tawuły norweskie, lilaki-bzy, krzewuszki cudowne, tamaryszki, kaliny koralowe, mahonie; pamiętajmy, że nie przycina się m.in. rododendronów, azalii i magnolii.

Pod koniec czerwca powinno się również przerwać zbyt gęste zawiązki owoców. W tym roku sytuacja składa się idealnie, bo część z nich powinna opaść sama do ok. 24-25 czerwca. Akurat wypadnie to w odpowiedniej fazie, a jeśli zawiązków pozostanie za dużo, to również trafimy w dobry czas.

Sprawdź: Jakie drzewa owocowe trzeba przyciąć latem

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także