Kalatea – roślina doniczkowa o liściach jak malowane

0
Kalatea pręgowana
Kalatea pręgowana to jeden z wielu gatunków tej rośliny. Różnią się one przede wszystkim ubarwieniem liści i ich kształtem, a mają podobne wymagania.

Poszukując do uprawy w mieszkaniu rośliny o pięknych i atrakcyjnych liściach, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kalateę. Jest to wprawdzie roślina dość wymagająca, ale jej niezwykła uroda rekompensuje cały wysiłek włożony w jej pielęgnację.

Liście do wyboru, do koloru, czyli odmiany kalatei

Rodzaj kalatea (Calathea) liczy sobie ponad 250 gatunków roślin, pochodzących głównie z tropikalnych rejonów świata (min. Brazylia, Karaiby). W uprawie spotykanych jest jednak tylko kilka z nich, gdyż z racji swojego pochodzenia, rośliny mają tak wysokie wymagania, że trudno im sprostać w warunkach domowych.

Zobacz zdjęcia

licencje: CC BY-SA 3.0, CC BY-SA-4.0

Wśród gatunków, które względnie dobrze radzą sobie w mieszkaniach, znajdują się między innymi:

  • kalatea makoya (Calathea macoyana) - o dużych, osadzonych na długich ogonkach, kremowych z wierzchu i bordowo-kremowych od spodu liściach, których zewnętrzna blaszka pokryta jest dużymi, zielonymi plamami,
  • kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) - o lancetowatych, długich, szerokich liściach, których blaszka od spodu jest bordowa, a z wierzchu jasnozielona i pokryta owalnymi wzorami),
  • kalatea obrzeżona (Calathea picturata) - o dużych, owalnych liściach, od spodu bordowych, z wierzchu jasnozielonych, biało obrzeżonych, pokrytych dużymi, ciemnozielonymi plamami i kremowobiałymi smugami),
  • kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) - o długich, lancetowatych, zielonych z wierzchu i bordowych od spodu liściach, których blaszka i brzegi są lekko pofalowane),
  • kalatea pręgowana (Calathea zebrina) - o dużych, jasnozielonych liściach, pokrytych z wierzchu szerokimi, ciemnozielonymi pasami)

Jest też niezwykła, kwitnąca kalatea żółtokwiatowa (Calathea crocata), o dużych, purpurowo brunatnych liściach i szafranowo-żółtych kwiatach, pojawiających się na pędach w okresie zimowym ).

To Cię zainteresuje: Jak uprawiać różne gatunki paproci doniczkowych: łosie rogi, nefrolepis, ciemnotkę, zanokcicę, orliczkę i inne

Jak dbać o kalateę – wymagania uprawowe

Aby jednak przez dłuższy czas móc cieszyć się urodą tej pięknej rośliny, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawowe. Kalatea przez cały rok wymaga temperatury pokojowej na poziomie 18-22°C, gdyż nie toleruje chłodu (źle znosi temperaturę poniżej 15°C) ani przeciągów. Musi mieć też zapewnione stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła, bo chociaż nie lubi cienia, ostre słońce mogłoby łatwo uszkodzić jej delikatne liście.

Roślina powinna mieć również zapewnione wilgotne, przepuszczalne, próchnicze, lekko kwaśne podłoże z dodatkiem torfu. Ziemia w doniczce zawsze powinna być wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż nadmiar wody powoduje u kalatei gnicie korzeni. W sezonie wegetacyjnym, kalatea oczekuje też systematycznego zasilania nawozami przeznaczonymi dla roślin pokojowych o ozdobnych liściach (o ile NIE zawierają dodatku wapnia). Znakomicie sprawdzi się także biohumus, który zawiera w swoim składzie dużą ilość wartościowych substancji organicznych. Te rośliny można też zasilać fusami z kawy lub herbaty, które pomogą utrzymać odpowiedni odczyn ziemi.

Podpowiadamy: Jak wykorzystać fusy z kawy do zasilania roślin domowych i ogrodowych

Pamiętaj o zraszaniu kalatei

Najtrudniejsze w uprawie kalatei jest zapewnienie roślinie odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt sucho, liście kalatei zaczną się zwijać, tracić ładny wygląd i zasuszać brzegi. Rośliny pozostawione w takich warunkach przez dłuższy czas, mogą też chorować i zamierać. Dlatego kalatee należy często zraszać, a doniczkę z rośliną ustawić na mokrych kulkach keramzytu lub umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza bądź odkryte akwarium. Zarówno do zraszania, jak i podlewania kalatei najlepiej używać przygotowanej wody - bo taka jest pozbawiona związków wapnia.

Kalatea zawsze piękna

Jeśli zdecydujemy się na uprawę kalatei żółtokwiatowej, możemy mieć duży problem z doprowadzeniem jej do kwitnienia w warunkach domowych (wymaga właściwej temperatury oraz odpowiedniej ilości światła), dlatego lepiej jest kupić już kwitnący egzemplarz, a po zakończeniu kwitnienia, uprawiać go jako typową roślinę pokojową, ozdobną z liści.

W odpowiednich warunkach kalatea przez wiele lat może być wspaniałą ozdobą mieszkania, jednak po ok. 3-4 latach zaczyna tracić ładny wygląd, dlatego warto ją odmłodzić i przesadzić do nowej doniczki. Kalatea może być uprawiana w mieszkaniu, ale znacznie lepiej będzie się czuła w ogrzewanych oranżeriach, zamkniętych oknach kwiatowych lub widnych, ciepłych łazienkach, gdzie panują warunki zbliżone do jej naturalnego środowiska.

Dowiedz się też: Jak uprawiać maranty

Uprawiając kalatee, warto też pamiętać, że podobnie jak spokrewnione z nią maranty, roślina ma w zwyczaju składać na noc swoje liście do góry, odkrywając spód blaszek liściowych.

 

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także