Kaktusy w ogrodzie

2
Kaktusy w ogrodzie

Wraz z rosnącą  popularnością ogrodnictwa wciąż przybywa nowych odmian i gatunków roślin, które uprawiamy w ogrodach.

Ogrody stają się przemyślanym
i naturalnym przedłużeniem domowych wnętrz, a na rabaty przed domem  trafiają rośliny, które dotąd uważano za typowo domowe.

Czy można uprawiać kaktusy
w ogrodzie?

Wydawać by się mogło, że kaktusy nie nadają się do uprawy w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych. Najczęściej kojarzymy kaktusy z gorącymi pustyniami Ameryki lub terenami o bardzo łagodnym klimacie. Okazuje się jednak, że istnieją gatunki tych roślin, które znoszą niskie temperatury i mogą być uprawiane nawet w naszych ogrodach. Są to pochodzące z Ameryki Południowej mrozoodporne gatunki żyjące w górach, gdzie zimy są mroźne i śnieżne. Spośród tych egzotycznych roślin najbardziej znane są opuncje (Opuntia). Istnieje ponad 150 gatunków opuncji
z czego do hodowli na zewnątrz w naszych warunkach nadaje się kilka np.: Opuntia humifusa, O. comanchica, O. rhodantha oraz O. fragilis.

Jak uprawiać kaktusy w ogrodzie?

Mrozoodporne (tzw. zimujące) gatunki kaktusów można uprawiać w ogrodzie jedynie w przypadku zapewnienia im właściwych warunków uprawy. Przede wszystkim wymagają suchego, słonecznego stanowiska ubogiego w składniki pokarmowe. Podłoże dla kaktusów musi być lekkie i przepuszczalne (bardzo dobrze zdrenowane). Z tego względu nie można planować uprawy kaktusów w miejscu, w którym choćby przez krótki okres zalega woda. Najlepiej przygotować dla niech nieco wzniesioną rabatę np. w postaci murku oporowego. Przy sadzeniu roślin nie można zapomnieć o przygotowaniu na dnie dołków grubej (około 40cm) warstwy drenażu z większych kamieni. Podłoże do sadzenia kaktusów powinno zawierać ziemię ogrodową
z domieszką gliny oraz grubego żwiru. Po posadzeniu rośliny obsypujemy warstwą ściółki złożonej
z grysu lub drobnego żwiru. Kaktusy podlewamy bardzo umiarkowanie i konieczne jest to jedynie
w okresie wzrostu oraz zawiązywania pąków kwiatowych (przełom wiosny i lata).

Jak przezimować kaktusy w ogrodzie?

Aby kaktusy w miarę dobrze przezimowały
w ogrodzie konieczne jest ich przesuszenie jesienią. Jest to niezbędne dla właściwego przygotowania się kaktusów do spoczynku zimowego. Nawet jeśli rośliny będą wyglądały na lekko zwiędnięte, to nie należy się tym przejmować. Aby zabezpieczyć rośliny przed opadami jesienią i zimą należy stworzyć im coś na kształt daszku. W tym celu można np. zastosować konstrukcję z desek lub palików, na której rozciągamy folię tworzącą daszek. Można też użyć innego materiału (np. szyby) do osłonięcia roślin ale musi on zapewniać maksymalny dostęp światła do roślin. Bardzo młode sadzonki można dodatkowo okryć zimą białą agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych.

Jakie towarzystwo wybrać dla kaktusów w ogrodzie?

Zimujące kaktusy najlepiej łączyć w ogrodzie z roślinami, które lubią podobne warunki np. rośliny skalne potrzebujące  słonecznego, suchego stanowiska i minimum wilgoci. Oprócz ogrodów skalnych i żwirowych kaktusy będą zdobić także rabaty z innymi roślinami ogrodowymi kochającymi słońce. Mogą to być ciepłolubne zioła wieloletnie (np. rozmaryn, szałwia, lawenda), niskie trawy ozdobne (np. kostrzewa sina), juki ogrodowe oraz odporne na susze karłowe odmiany kosodrzewiny i płożących jałowców.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maciej Aleksandrowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także