Kaktusy w domu

1
Kaktusy
Kaktusy wcale nie są łatwe w uprawie jak się często o nich mówi.

Mają cechy pozwalające im przeżyć, gdy panuje susza – magazynują wodę w mięsistych tkankach łodyg, liści lub korzeni. Potocznie uważa się, że kaktusy to rośliny łatwe do uprawy nawet dla ogrodniczych analfabetów.

Nie jest to do końca prawda, bo całkiem zapomniane wchodzą w stan spoczynku i przestają rosnąć. Na pewno jednak nie potrzebują tak systematycznego podlewania i opieki jak inne rośliny doniczkowe. Większość gatunków wymaga pełnego, bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej więc ustawić je na parapecie od południowej lub południowo-wschodniej strony.

Przeczytaj poradnik: Jak przesadzać kaktusy

Ale uwaga! Późną wiosną i latem bardzo łatwo dochodzi do przypalenia kaktusów przez promienie słoneczne, dlatego począwszy od kwietnia, dobrze jest cieniować rośliny (czyli osłaniać, np. firanką lub bibułą, od ostrego słońca).

Kaktusy potrzebują okresu spoczynku, by zakwitnąć

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest to, że aby kwitły, wszystkie kaktusy powinny przejść okres spoczynku. Żeby wprowadzić je w ten stan, od przełomu września i października do kwietnia nie powinniśmy ich podlewać. Wymagają także niskiej temperatury (ok. 10 stopni Celsjusza). Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, będą obficie kwitły wiosną i latem następnego roku.

W okresie wzrostu należy podlewać kaktusy w miarę potrzeb – wtedy, gdy podłoże w doniczce przeschnie co najmniej na 2–3 cm od góry. Łatwo to sprawdzić, zagłębiając palec w ziemi. Nawozi się je co 2 tygodnie preparatem do sukulentów.

Poznaj też: Rośliny doniczkowe, które mogą być trujące dla ludzi i zwierząt

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także