Juka - rozety dekoracyjnych liści

Juka - rozety dekoracyjnych liści

jukaPod polską nazwą - krępla - nie zna jej praktycznie nikt. Jukę, potocznie nazywaną tak od łacińskiej nazwy Yucca, zna każdy. To jedna z najbardziej lubianych roślin dekorujących nasze mieszkania i biura.

Ma piękne, ozdobne, duże, zielone liście, zebrane w rozety wystające z prostego grubego pnia. Tak wyglądają jednak tylko juki uprawiane sztucznie. W naturze występuje ponad 40 gatunków tych bylin - od kilkumetrowych drzew do odmian nie mających pnia.

Juki w warunkach naturalnych rosną w Ameryce Środkowej
i południowej części USA. Rośliny efektownie kwitną. Mają białe lub kremowe, dzwonkowate kwiaty zbite w wysokie kwiatostany. W uprawie doniczkowej juki kwitną bardzo rzadko i zazwyczaj są to kilkunastoletnie egzemplarze.

Słońce i woda to podstawa
Juki potrzebują jak najwięcej słońca i dużo wilgoci. Najlepsze stanowisko w mieszkaniu to dla nich południowe okno. Gdy brakuje światła, liście juki stają się jasnozielone, a pędy zaczynają dziczeć. Juka stojąca w cieniu powoli zamiera.

Podłoże powinno być torfowe, żyzne, lekkie i przepuszczalne. Ziemię warto zatem przewietrzyć dodając gruboziarnistego piasku. Doniczka powinna być również dobrze zdrenowana, bowiem juki nie lubią stać w wodzie.

kwiat jukiLatem należy podlewać rośliny kilka razy w tygodniu, zimą raz na tydzień. Ważne jest zachowywanie stałej wilgotności podłoża, jednak w przypadku krępli nie da się postępować tak jak np.
z oleandrami, którym można zostawiać wodę w podstawce. Juki mają bardzo kruchy i delikatny system korzeniowy, który łatwo zagniwa przy nadmiarze wilgoci. Zimą temperatura w pomieszczeniu, w którym rosną juki, nie powinna być niższa jak 15oC. Latem natomiast rośliny wymagają codziennego zraszania letnią wodą. Pochodzą bowiem z obszarów subtropikalnych o wysokiej wilgotności powietrza.

Juki nie potrzebują silnego nawożenia. Zasilać trzeba je tylko latem, w okresie intensywnej wegetacji, co dwa tygodnie, najlepiej wieloskładnikowym nawozem płynnym do roślin doniczkowych. Przesadzać można wyłącznie egzemplarze młode. Starszym, raz na kilka lat wystarczy wymienić górną warstwę ziemi w doniczce.

Korzenie w powietrzu
W warunkach domowych juki można rozmnażać przez wycinanie i ukorzenianie rozet, bądź odkłady powietrzne. Młodą rozetę odcinamy wczesną wiosną, przy pomocy ostrego noża, prostopadle do pędu, dbając, aby miejsce cięcia było jak najbardziej gładkie. Ranę należy zasmarować maścią ogrodniczą z preparatem grzybobójczym. Liście wyrastające w pobliżu dolnego końca sadzonki usuwamy i pozwalamy roślinie przeschnąć przez kilka godzin. Wsadzamy do wilgotnego piasku wymieszanego z odżywką do ukorzeniania. Doniczkę okrywamy folią, by zapewnić sadzonkom wysoką wilgotność powietrza. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić powyżej 20ºC. Sadzonki ukorzenią się po około miesiącu. Wówczas można je przesadzić do donic docelowych.

Ukorzenianie przez odkład powietrzny wykonujemy na wysoko położonych rozetach. Rozety nie odcinamy od rośliny macierzystej - jej spodnią część owijamy foliowym workiem wypełnionym mieszaniną wilgotnego piasku i preparatu ukorzeniającego. Po około miesiącu rozeta powinna mieć już własne korzenie. Wówczas odcinamy ją od rośliny macierzystej i przesadzamy do donicy. Stosując obie metody ukorzeniania trzeba dbać o stałą wilgotność podłoża sadzonek.

Na choroby i szkodniki - opryski
Juki są, niestety, podatne na choroby grzybowe i szkodniki, głównie tarczniki oraz wciornastki. Antraknoza i plamistość liści objawiają się brązowymi plamami na ich górnej powierzchni. Natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów trzeba rośliny opryskać środkami grzybobójczymi. Małe, brązowe tarczki na spodzie liści i pniu oznaczają atak tarczników. Po stwierdzeniu infekcji, należy jak najszybciej opryskać juki środkiem przeciwko tarcznikom. Zabieg trzeba powtarzać do całkowitego wyleczenia roślin, a potem profilaktycznie co kilka tygodni. Inwazję wciornastków można rozpoznać po małych, białych plamkach na górnej stronie liści. Na dolnej da się dostrzec niewielkie, brązowe owady. Opryskując jukę preparatem przeciwko wciornastkom warto do roztworu dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, co zwiększa przyczepność cieczy do liści.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Domika Ostałowska

Zdjęcia: fotolia.com, Arch. Attilio Mileto, informedfarmers.com

Polecamy Ci również

Zobacz także