JONIEC radzi – palisady ogrodowe porządkują ogród

0
JONIEC radzi – palisady ogrodowe porządkują ogród

Palisady ogrodowe to doskonały sposób na ujarzmienie trawy, czy krzewów rozrastających się w nieograniczony sposób. Sprawdźcie jak je stosować i jak wybrać odpowiednie do Waszego ogrodu.*

palisada ogrodowa

Do czego służą palisady ogrodowe

Betonowe palisady produkowane przez firmę JONIEC idealnie nadają się do umacniania skarp, tarasów i ścieżek. Doskonale sprawdzają się także jako element ograniczający rabaty kwiatowe, czy obszar wokół drzewek i krzewów ozdobnych. To bardzo praktyczna dekoracja ogrodu, wprowadzająca do niego ład i porządek, ale także pozwalająca zróżnicować przestrzeń ogrodu i wyróżnić jego różne strefy.

Jak wybrać palisadę

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, wybierając palisadę betonową? Przede wszystkim – trwałość. Palisady dobrej jakości pozwolą nam się cieszyć pięknem ogrodu przez wiele lat. Na trwałość i jakość wpływa oczywiście technologia produkcji. Nowoczesne metody produkcji stosowane przez firmę JONIEC gwarantują wysoką jakość i solidność elementów betonowych. Zastosowanie specjalnej techniki zagęszczania betonu Vibro nadaje produktom trwałość, a staranie opracowana metoda Splitting Technology pozwala uzyskać powierzchnię o fakturze idealnie imitującej urok i oryginalność łupanego kamienia.

Kolejnym ważnym elementem jest zaplanowanie rozmieszczenia palisad. Zanim do tego przystąpimy, warto zapoznać się z dostępnymi rozmiarami. Ich wybór jest duży i stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne. Jeśli zdecydujemy się na palisady o tej samej wysokości, uzyskamy klasyczny i spokojny efekt, natomiast elementy o różnych wymiarach będą wyglądały bardziej awangardowo i dynamicznie. Wybór aranżacji warto oczywiście dostosować do charakteru naszego domu i ogrodu.

palisada betonowa - zestawienie elementów różnej wysokości

Na estetykę całości wpłynie również kolor palisad. Obrzeża możemy dopasować do wybranego elementu otoczenia – barwy kostki brukowej, elewacji domu, czy koloru dachu. Możemy się zdecydować na palisady jednokolorowe (np. piaskowe, szare, czarne), albo wielobarwne. Ten efekt, czyli MULTI-COLOR™ jest uzyskiwany dzięki wymieszaniu kilku barwników podczas produkcji. Dzięki temu każdy element uzyskuje niepowtarzalną kolorystykę. Łatwo też tworzyć z nich ciekawe kompozycje i melanże.

Łatwy i szybki montaż

Montaż palisad jest niezwykle prosty. Głębokość posadowienia palisady w ziemi powinna być skonsultowana z projektantem lub konstruktorem, który ustali ten parametr na podstawie warunków otoczenia i obciążenia, jakie palisada będzie przenosić (np. na płaskim terenie palisada może być zagłębiona na mniejszą odległość, niż na skraju zbocza). Pierwszym etapem jest wykonanie wykopu, na dnie którego należy ułożyć warstwę drenażu z materiału mrozoodpornego. Następnie kładziemy warstwę suchego betonu i ręcznie go zagęszczamy. Na świeży beton układamy palisady zagłębiając je do wysokości ustalonej z projektantem. Po ułożeniu linii z palisad obsypujemy je z dwóch stron suchym betonem aż do poziomu ziemi.

palisada ogrodowa - pomysł na aranżację

Szeroki wachlarz możliwości

Zakres wykorzystania palisady jest olbrzymi i zależy jedynie od wyobraźni osoby projektującej ogród. Dzięki palisadom stworzymy nietuzinkową, żywą przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku i relaksu.

palisada betonowa jako element schodów

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Joniec

Polecamy Ci również

Zobacz także