Jodła koreańska w ogrodzie. Jak ją uprawiać i pielęgnować

0
Jodła koreańska
Jodła koreańska to piękne i wolno rosnące drzewo. Świetnie nadaje się do przydomowych ogrodów.

Jodła koreańska to piękne drzewo iglaste, które można uprawiać w ogrodzie. Piszemy, jakie warunki trzeba jej zapewnić, jaką odmianę wybrać do dużego, a jaką do małego ogrodu, i jak zadbać o te drzewa.

Jodła koreańska (Abies koreana) to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych nadających się do uprawy w ogrodzie. Roślina pochodzi z Korei Południowej i ma postać gęstego drzewka o regularnej, stożkowej koronie. Rośnie bardzo wolno, dlatego po ok. 30 latach uprawy jodła koreańska może osiągać wysokość zaledwie ok. 6-8 m (w naturze dorasta do ok. 12-18 m). Z tego względu nadaje się do uprawy zarówno w dużych jak i w małych, przydomowych ogrodach.

Jodła koreańska – jak wygląda to drzewo

Jej największą ozdobą jest gęsty, stożkowaty, regularny pokrój, horyzontalnie układające się gałęzie, gęsto pokryte igłami. Igły są grube, krótkie, tępe, miękkie, ciemnozielone z wierzchu i ozdobione kredowobiałymi pasami woskowanego nalotu od spodu. Po potarciu igły wydzielają delikatny, cytrusowy aromat.

Podpowiadamy: Jak wykorzystać szyszki ogrodowych iglaków

Wyjątkowo dekoracyjne są także szyszki jodły koreańskiej. Pojawiają się już na młodych, kilkuletnich drzewkach (nawet mających ok. 1 m wys.) i zwykle rosną w grupach po kilka obok siebie. Są grube, walcowate, stojące i mają piękną, fioletową barwę. Szyszki z czasem zmieniają kolor na brązowo-zielony, a po dojrzeniu nie opadają z drzewa, tylko rozsypują się na gałęziach.

Jodła koreańska ze względu na swój elegancki pokrój i atrakcyjny wygląd najładniej prezentuje się w ogrodzie jako soliter, ale może być też elementem grupy roślin iglastych. Odmiany karłowe, a szczególnie formy pienne, nadają się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Polecamy: Drzewa i krzewy, które można uprawiać w donicach na tarasie

Atrakcyjne odmiany jodły koreańskiej do ogrodu

Ze względu na liczne walory ozdobne, jodła koreańska doczekała się wielu atrakcyjnych odmian, różniących się wysokością, pokrojem, barwą igieł i kolorem szyszek. Do ciekawszych należą m.in.:

  • „Luminetta” - igły żółtozielone, pokrój stożkowaty,
  • „Kohout's Ice Breaker” - odm. karłowa, pokrój płasko-kulisty,
  • „Cis”- igły zielone, odm. karłowa,
  • „Blauer Pfiff” - igły zielononiebieskie, szczególnie na młodych przyrostach,
  • „Brillant” - igły zielone, odm. karłowa, pokrój kulisty,
  • „Bonsai Blue” - igły niebieskozielone,
  • ”Oberon” - krótkie, gęste pędy, odm. karłowa,
  • „Tundra” - pokrój spłaszczony, gęsty, odm. karłowa,
  • „Silver Star” - igły otulające gałązki, dobrze prezentujące kredowobiałą stronę spodnią, szyszki fioletowe,
  • „Kórnik” - odm. karłowa, odporniejsza od gatunku na mróz i zanieczyszczenia powietrza.

Jodły koreańskie na pniu

Warto wiedzieć, że wiele odmian karłowych, szczególnie o kulistym pokroju, oferowanych jest w sprzedaży w formie piennej (drzewek szczepionych na pniu). W takiej postaci nadają się nawet do najmniejszych ogrodów.

Podpowiadamy: Jak zadbać o iglaki na pniu i na co zwrócić uwagę

Uprawa jodły koreańskiej. Jakie wymagania ma to drzewo

Jodła koreańska to wyjątkowo piękne i atrakcyjne drzewo, ale niestety, dość wymagające. Wprawdzie w naszym klimacie radzi sobie zwykle dobrze i rzadko przemarza (młode przyrosty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki), ale ma wysokie wymagania w stosunku do gleby i miejsca uprawy.

Oczekuje słonecznego lub półcienistego (szczególnie odmiany żółte), osłoniętego przed wiatrem stanowiska oraz żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej, ale stale lekko wilgotnej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Preferuje wilgotne powietrze i źle znosi suszę, na którą reaguje utratą części dolnych igieł. Jednocześnie nie lubi też mokrego podłoża i wody zalegającej wokół korzeni.

Jodła koreańska jest wrażliwa na zanieczyszczone powietrze, dlatego źle rośnie w ogrodach miejskich.

Choroby i szkodniki jodły koreańskiej

Jest też podatna na choroby (np. osutka zwyczajna jodły, fytoftoroza, zamieranie pędów jodły) i ataki szkodników (m.in. przędziorek sosnowiec oraz mszyce np. ochojnik jodłowy i obiałka pędowa).

Nawożenie jodły

Ze względu na dość wysokie wymagania pokarmowe, powinna być nawożona przynajmniej raz w sezonie (na wiosnę), najlepiej nawozami dla iglaków (np. Florovit).

Dowiedz się więcej: Kiedy, jak i czym nawozić różne iglaki

Cięcie jodły koreańskiej

Jodła koreańska nie wymaga systematycznego przycinania, gdyż rośnie bardzo wolno i zachowuje naturalny, gęsty, zwarty, stożkowaty pokrój. Jeśli jednak trzeba skrócić jej gałęzie, najlepiej zrobić to w okresie spoczynku, czyli na przedwiośniu (luty-marzec). Wiosną można też przyciąć pędy uszkodzone, chore lub zasuszone.

Jak rozmnażać jodłę koreańską

Jodłę koreańską jako gatunek można próbować rozmnażać przez wysiew nasion, ale ponieważ rośliny lubią krzyżować się z innymi jodłami (np. jodłą Veitcha), siewki mogą nie zachować cech egzemplarza matecznego. Odmiany ozdobne rozmnaża się natomiast głównie przez szczepienie, choć czasem też przez sadzonki.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także