Jeżówki, czyli echinacea – kwiaty na zdrowie. Jak je uprawiać i pielęgnować

1
Kolorowe jeżówki
Ozdobne odmiany jeżówek mają kwiaty w różnych kolorach. Są prawdziwą ozdobą letnich rabat.

Jeżówki to znana większości echinacea. Są cenionymi roślinami leczniczymi, szeroko stosowanymi w przemyśle farmaceutycznym. Kolorowe jeżówki dodają rabatom uroku.

Jeżówki z wyglądu przypominają różowe margerytki albo małe gerbery. Wydzielają charakterystyczny, przyjemny aromat i zdobią ogród. Jeżówka pochodzi z Ameryki Północnej. Indianie od wieków wykorzystywali ją do leczenia oparzeń i bólu gardła. Szamani robili z niej maści przyspieszające gojenie ran i specyfiki będące antidotum na jad węży.

Polecamy też: Lawenda jako przyprawa i jako zioło. Jak ją wykorzystać

Tradycyjne kwiaty echinacei są ciemnoróżowe. Do niedawna w odmianach jeżówek nie było dużego wyboru, ale to się mocno zmienia. Wprowadzane są na rynek coraz to nowe odmiany o różnych kolorach kwiatów.

Zobacz zdjęcia jeżówek

Kwitnące jeżówki

Jeżówka (Echinacea) jest rośliną o wyjątkowych właściwościach, a do tego stanowi piękną ozdobę rabat.

Magdalena Kmita-Kulesza
Jeżówka czyli echinacea

Jeżówka wzmacnia odporność. Pod łacińską nazwą - Echniacea - występuje jako składnik leków na przeziębienie.

Leoleoboleo - pixabay.com
Czerwone jeżówki

Jeżówki mają przyjemny zapach i przyciągają pszczoły.

Leoleoboleo - pixabay.com
Jeżówki w ogrodzie

Jeżówki są dość odporne na niedostatek wody. Szczególnie odmiana Magnus, o różowych kwiatach.

Steinchen - pixabay.com
Jeżówka o żółtych kwiatach

Jeżówki lubią stanowiska słoneczne.

GaborfromHungary - morguefile.com
Jeżówka z białymi kwiatami

W przypadku jeżówek stworzono wiele uroczych form tych kwiatów oraz odmian w rozmaitych kolorach.

Rollingroscoe - morguefile.com
Jeżówka w ogrodzie

Jeżówki wysiewamy wiosną, gdy temperatura jest powyżej 13 stopni lub czekamy aż same się wysieją.

Rollingroscoe- morguefile.com
Jeżówka Southern Belle

Niektóre odmiany jeżówek maja pełne lub półpełne kwiaty.

Katarzyna Laszczak
Jeżówka Supereme Cantaloupe

Kwiaty takich jeżówek przypominają gerbery.

Katarzyna Laszczak
Kolorowe jeżówki

Nawet rabata złożona z samych jeżówek nie będzie nudna.

Katarzyna Laszczak

Współczesna medycyna odkryła, że jeżówka ma właściwości wspomagające i wzmacniające układ immunologiczny. Jest zatem często wykorzystywana w produkcji preparatów przeciwko przeziębieniom. W ich nazwie najczęściej stosuje się łacińską nawę jeżówki - czyli Echinacea (od greckiego "echinos", co oznacza "jeżowiec" oraz "kolec").

Uwaga: lecznicze właściwości ma kilka gatunków jeżówek (m.in. purpurowa i wąskolistna), jednak w naszych ogrodach nie rosną one jako czyste gatunki, ale ozdobne mieszańce. Lepiej  więc nie traktujmy naszych jeżówek jako materiału zielarskiego.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać hortensje krzewiaste (drzewiaste)

Echinacea w ogrodzie, czyli rabaty pełne kolorów

Jeżówka purpurowa to bylina należąca do rodziny astrów. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, zatem poradzą z nią sobie nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Kwitnie od czerwca do października, niezwykle efektownymi, dużymi kwiatami o różnorakim ubarwieniu. Kwiatostany niektórych odmian osiągają nawet 10 cm średnicy. Pojawiają się także odmiany o półpełnych kwiatach.

Jeżówka prezentuje się najlepiej w większych grupach, tak więc warto dla niej przeznaczyć rabatę. Można też wykorzystać ją jako górne "piętro" w kompozycjach wielokwiatowych. Bardzo ładnie wygląda z wszelkimi odmianami astrów i floksów. Mimo że rośliny dorastają do 1,5 metra wysokości. Chociaż mają sztywne łodygi, nie zaszkodzi ich podwiązać, żeby się nie pokładały.

Jeżówka nadaje się na kwiaty cięte i często jest wykorzystywana w jesiennych, suchych bukietach. Osoby uczulone na jad pszczół powinny jednak przemyśleć sadzenie roślin z rodziny echinacea. Swym aromatem kwiaty przyciągają pszczoły, ale także motyle i inne owady. Przy okazji warto zwrócić uwagę na nazwę jeżówek - żeby zrozumieć jej związek z jeżowcem, wystarczy lekko dotknąć kwiatów rurkowych - tych pośrodku kwiatostanu.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać rudbekie - piękne letnie kwiaty

Jeżówka - wymagania uprawowe

Jeżówka najlepiej rośnie w próchniczej, żyznej i lekkiej ziemi. Nie lubi nadmiaru wilgoci, tak więc należy ją podlewać z umiarem. Nie potrzebują też intensywnego nawożenia. Jeżówki najlepiej rosną w słońcu. W półcieniu poradzą sobie, ale będą gorzej kwitły, natomiast w cieniu nie warto ich sadzić. Byliny te są rzadko atakowane przez szkodniki, a ich podatność na choroby jest minimalna.

Przekwitnięte kwiaty echinacei należy usuwać, a przed zimą ściąć łodygi tuż przy ziemi. Jeżówki są odporne na mróz i dlatego nie trzeba przykrywać rabat na zimę.

Jak rozmnażać jeżówki

Jeżówki na rozsadę można siać z nasion bezpośrednio do gruntu już w marcu na osłoniętym rozsadniku lub w inspekcie. Nasiona kiełkują po około 30 dniach. Młode rośliny trzeba przepikować. Na rabaty należy je wysadzać we wrześniu. Zalecany przez ogrodników odstęp to ok. 60 x 60 cm. Jeśli chcemy osiągnąć efekt gęstej, kwiatowej kępy dopuszczalne są mniejsze odległości.

Jeżówki można również rozmnożyć, wykopując je wiosną i dzieląc rośliny na kilka części. Trzeba jedynie zadbać, by przy każdej został fragment systemu korzeniowego.

Podpowiadamy: Jak odmłodzić jeżówki (i inne byliny)

UWAGA: jeżówki są wprawdzie bylinami, ale krótkowiecznymi (3-4 lata) - z czasem rosną coraz słabiej, aż w końcu giną. Dlatego lepiej zadbać o ich regularne rozmnażanie. Dość chętnie też wysiewają się same.

 Poznaj też: Właściwości jeżówki purpurowej


Oceń artykuł
4,21 / 28 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Jakubik, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także