Jeżówki, czyli echinacea – kwiaty na zdrowie

1
Kolorowe jeżówki
Ozdobne odmiany jeżówek mają kwiaty w różnych kolorach. Są prawdziwą ozdobą letnich rabat.

Jeżówki to znana większości echinacea. Są cenionymi roślinami leczniczymi, szeroko stosowanymi w przemyśle farmaceutycznym. Kolorowe jeżówki dodają rabatom uroku.

Kwitnące jeżówki

Jeżówka (Echinacea) jest rośliną o wyjątkowych właściwościach, a do tego stanowi piękną ozdobę rabat.

Magdalena Kmita-Kulesza
Jeżówka czyli echinacea

Jeżówka wzmacnia odporność. Pod łacińską nazwą - Echniacea - występuje jako składnik leków na przeziębienie.

Leoleoboleo - pixabay.com
Czerwone jeżówki

Jeżówki mają przyjemny zapach i przyciągają pszczoły.

Leoleoboleo - pixabay.com
Jeżówka o żółtych kwiatach

Jeżówki lubią stanowiska słoneczne.

GaborfromHungary - morguefile.com
Jeżówka z białymi kwiatami

W przypadku jeżówek stworzono wiele uroczych form tych kwiatów oraz odmian w rozmaitych kolorach.

Rollingroscoe - morguefile.com
Jeżówka w ogrodzie

Jeżówki wysiewamy wiosną, gdy temperatura jest powyżej 13 stopni lub czekamy aż same się wysieją.

Rollingroscoe- morguefile.com

Jeżówki z wyglądu przypominają różowe margerytki albo małe gerbery. Wydzielają charakterystyczny, przyjemny aromat i zdobią ogród. Jeżówka pochodzi z Ameryki Północnej. Indianie od wieków wykorzystywali ją do leczenia oparzeń i bólu gardła. Szamani robili z niej maści przyspieszające gojenie ran i specyfiki będące antidotum na jad węży.

Współczesna medycyna odkryła, że jeżówka ma właściwości wspomagające i wzmacniające układ immunologiczny. Jest zatem często wykorzystywana w produkcji leków przeciwko przeziębieniom i preparatów homeopatycznych. W ich nazwie najczęściej stosuje się łacińską nawę jeżówki - czyli Echinacea (od greckiego "echinos", co oznacza "jeż). Zebrane w ogrodzie kwiaty jeżówki warto ususzyć. Napar z nich okaże się niezastąpiony w początkach każdego przeziębienia.

Przeczytaj równieżTo warto wiedzieć o uprawie margerytki

Echinacea w ogrodzie, czyli rabaty pełne aromatu

Jeżówka purpurowa to bylina należąca do rodziny astrów. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, zatem poradzą z nią sobie nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Kwitnie od czerwca do października, niezwykle efektownymi, dużymi kwiatami o intensywnym purpurowo-różowym ubarwieniu. Kwiatostany niektórych odmian osiągają nawet 10 cm szerokości.

Jeżówka prezentuje się najlepiej w większych grupach, tak więc warto dla niej przeznaczyć rabatę. Można też wykorzystać ją jako górne "piętro" w kompozycjach wielokwiatowych. Bardzo ładnie wygląda z wszelkimi odmianami astrów i płomyków. Mimo że rośliny dorastają do 1,5 metra wysokości, dzięki sztywnym łodygom nie wymagają podpierania. Jeżówka nadaje się na kwiaty cięte i często jest wykorzystywana w jesiennych, suchych bukietach. Osoby uczulone na jad pszczół powinny jednak przemyśleć sadzenie roślin z rodziny echinacea. Swym intensywnym aromatem kwiaty przyciągają pszczoły.

Poznaj: Rośliny wabiące pszczoły i motyle

Jeżówka to roślina mało wymagająca

Jeżówka najlepiej rośnie w próchniczej, żyznej i lekkiej ziemi. Nie lubi wilgoci, tak więc należy ją podlewać z umiarem. W przypadku tych kwiatów to jednak tylko zalecenia botaników, gdyż rośliny praktycznie nie mają żadnych wymagań. Równie dobrze rosną i kwitną na stanowiskach słonecznych i suchych, jak i w cieniu na podłożu lekko podmokłym. Byliny te są rzadko atakowane przez szkodniki, a ich podatność na choroby jest minimalna.
Jeżówki są dodatkowo odporne na mróz i dlatego nie trzeba przykrywać rabat na zimę. Jedyne czego echinacea wymaga to nawożenie. Powinno być intensywne i obfite, najlepiej co 14 dni nawozem wieloskładnikowym. Poza tym przekwitnięte kwiaty echinacei należy usuwać, a przed zimą ściąć łodygi tuż przy ziemi.

Jak rozmnażać jeżówki

Jeżówki na rozsadę można siać z nasion bezpośrednio do gruntu już w marcu na osłoniętym rozsadniku lub w inspekcie. Nasiona kiełkują po około 30 dniach. Młode rośliny trzeba przepikować. Na rabaty należy je wysadzać we wrześniu. Zalecany przez ogrodników odstęp to ok. 60 x 60 cm. Jeśli chcemy osiągnąć efekt gęstej, kwiatowej kępy dopuszczalne są mniejsze odległości. Jeżówki można również rozmnożyć, wykopując je wiosną i dzieląc rośliny na kilka części. Trzeba jedynie zadbać, by przy każdej został fragment systemu korzeniowego.
Tradycyjne kwiaty echinacei są ciemnoróżowe. Do niedawna w odmianach jeżówek nie było dużego wyboru, ale to się mocno zmienia. Wprowadzane są na rynek coraz to nowe odmiany o różnych kolorach kwiatów.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać rudbekie - piękne letnie kwiaty

Oceń artykuł
5,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Jakubik

Polecamy Ci również

Zobacz także