Podpowiadamy, co posadzić w ogrodzie, żeby jesienią wyglądał pięknie.
W naszym ogrodzie jesienią także może być kolorowo. Jest wiele roślin, których pora kwitnienia przypada na tę porę roku. Pięknie wyglądają także krzewy i trawy.
Zobacz zdjęcia

W jesiennym ogrodzie nie powinno zabraknąć chryzantem - możemy uprawiać je w gruncie lub doniczkach.
Katarzyna Laszczak
Ogniki to krzewy o niewielkich wymaganiach, które ozdobią ogród kolorowymi owocami (żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi).
Fritz_the_Cat - pixabay.com
Ozdobne kapusty wyglądają dekoracyjnie i przez długi czas zdobią rabaty.
Hans - pixabay.com
Niektóre gatunki ciemierników zakwitają jesienią, są taż takie, które kwitną zimą i bardzo wczesną wiosną.
Hans - pixabay.com
Chryzantemy występują w wielu odmianach i kolorach.
Heike66 - pixabay.com
Winobluszcze są bardzo łatwe w uprawie, a jesienią ich liście pięknie przebarwiają się.
JacekAbramowicz - pixabay.com
Wrzosy i wrzośce to prawdziwa ozdoba jesiennego ogrodu.
Marcus53 - pixabay.com
Bratki posadzone jesienią będą kwity aż do zimy.
MonetsCat - pixabay.com
Pięknotka to krzew o bardzo oryginalnych owocach, które długo utrzymują się na gałązkach.
Sandid - pixabay.com
Zimowity przypominają krokusy i wyglądają bardzo urokliwie.
Sharonang - pixabay.comJesienne kwiaty
Jest dużo roślin, którym odpowiada umiarkowany chłód. W niskiej temperaturze dobrze czują się bratki. Jeśli posadzimy je jesienią, będą jeszcze długo kwitły i zakwitną również wiosną. Jesienią rozpoczyna się sezon kwitnienia ciemierników. Kupując je, wybierajmy okazy pochodzące z uprawy gruntowej – te ze szklarni mogą być mało odporne na chłód.
Nie zapominajmy też o najbardziej jesiennych z kwiatów, czyli o chryzantemach. Niektóre odmiany są bardziej niż inne odporne na chłód. Kupując je spytajmy o to sprzedawcę. Chryzantemy to kwiaty o różnorodnym pokroju, barwach i kształtach – od wysokich krzewów o pełnych kwiatach do małych krzewinek przypominających stokrotki. Możemy też zasadzić chryzantemy w doniczkach i postawmy przy ścianie domu – w tym miejscu łatwiej zniosą różnice temperatury pomiędzy dniem i nocą.
Polecamy też: Miskanty - trawy, które kwitną jesienią
Kwitnienie jesienią zaczynają też wrzosy i wrzośce delikatne. Te drugie nie są wprawdzie odporne na mróz, ale ich kwiaty zasychają zachowując kolor. Mogą więc zdobić ogród jeszcze przez wiele zimowych miesięcy. Jesienią w ogrodach zakwitają też urokliwe zimowity - przypominające nieco jasnofioletowe krokusy.
Koloru rabatom dodadzą też astry marcinki. Mają one wiele odmian o zróżnicowanej barwie kwiatów, a także wielkości roślin.
Barwne liście i owoce
Jesień to prawdziwe szaleństwo barwnych liści. Ciekawostką są ozdobne kapusty. Występują w odmianach od czerwonej po fioletową i w jesiennym ogrodzie tworzą rozłożyste rozety. Dobrym uzupełnieniem kompozycji kwiatowych są piękne srebrne starce i kocanki.
Podobnie jak wrzośce nie przetrwają mrozów, ale zasychając pozostaną ozdobą zimowego ogrodu. Grządki możemy ożywić czerwonymi owocami irgi lub żółtymi rokitnika. Bardzo dekoracyjnie wyglądają też ogniki, które mogą mieć owoce w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym, czy intensywnie czerwone kaliny koralowe. W dość nietypowym, bo fioletowym, kolorze ma owoce krzew o nazwie pięknotka Bordinera (kalikarpa).
Radzimy: Jak i czym nawozić jesienią
Jeśli zadbamy latem o wyhodowanie dyni ozdobnej, jesienią będziemy mogli cieszyć się jej barwnymi i wielokształtnymi owocami, które możemy wykorzystać również do dekoracji domu i tarasu
Pnączem wartym polecenia, choć ostatnio trochę zapomnianym jest winobluszcz z purpurowymi jesiennymi liśćmi. Nie zapominajmy o żółto kwitnących rudbekiach.
Musimy się pogodzić z tym, że wiele roślin sezonowych zginie, dlatego warto wybierać te, które pięknie wyglądają o każdej porze roku.
irena.pak
o jesieni zawsze myślę z niechęcią - potem już tylko zima ;(( ale to prawda, ze jesienne ogrody bywają piękne