Jesienny ogród - kwiaty i krzewy kwitnące jesienią

1
Jesienna kompozycja kwiatowa
Jesienny ogród może być pełen kolorów - oprócz kwiatów, zapewnią je krzewy o kolorowych owocach i liściach.

Podpowiadamy, co posadzić w ogrodzie, żeby jesienią wyglądał pięknie.

W naszym ogrodzie jesienią także może być kolorowo. Jest wiele roślin, których pora kwitnienia przypada na tę porę roku. Pięknie wyglądają także krzewy i trawy.

Jesienne kwiaty

Jest dużo roślin, którym odpowiada umiarkowany chłód. W niskiej temperaturze dobrze czują się bratki. Jeśli posadzimy je jesienią, będą jeszcze długo kwitły i zakwitną również wiosną. Jesienią rozpoczyna się sezon kwitnienia ciemierników. Kupując je, wybierajmy okazy pochodzące z uprawy gruntowej – te ze szklarni mogą być mało odporne na chłód.

Zobacz zdjęcia

Chryzantemy w ogrodzie

W jesiennym ogrodzie nie powinno zabraknąć chryzantem - możemy uprawiać je w gruncie lub doniczkach.

Katarzyna Laszczak
Ognik

Ogniki to krzewy o niewielkich wymaganiach, które ozdobią ogród kolorowymi owocami (żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi).

Fritz_the_Cat - pixabay.com
Ozdobna kapusta

Ozdobne kapusty wyglądają dekoracyjnie i przez długi czas zdobią rabaty.

Hans - pixabay.com
Ciemierniki

Niektóre gatunki ciemierników zakwitają jesienią, są taż takie, które kwitną zimą i bardzo wczesną wiosną.

Hans - pixabay.com
Chryzantemy ogrodowe

Chryzantemy występują w wielu odmianach i kolorach.

Heike66 - pixabay.com
Winobluszcze

Winobluszcze są bardzo łatwe w uprawie, a jesienią ich liście pięknie przebarwiają się.

JacekAbramowicz - pixabay.com
Kwitnące wrzosy

Wrzosy i wrzośce to prawdziwa ozdoba jesiennego ogrodu.

Marcus53 - pixabay.com
Jesienne bratki

Bratki posadzone jesienią będą kwity aż do zimy.

MonetsCat - pixabay.com
Pięknotka Bordinera

Pięknotka to krzew o bardzo oryginalnych owocach, które długo utrzymują się na gałązkach.

Sandid - pixabay.com
Zimowity

Zimowity przypominają krokusy i wyglądają bardzo urokliwie.

Sharonang - pixabay.com

Nie zapominajmy też o najbardziej jesiennych z kwiatów, czyli o chryzantemach. Niektóre odmiany są bardziej niż inne odporne na chłód. Kupując je spytajmy o to sprzedawcę. Chryzantemy to kwiaty o różnorodnym pokroju, barwach i kształtach – od wysokich krzewów o pełnych kwiatach do małych krzewinek przypominających stokrotki. Możemy też zasadzić chryzantemy w doniczkach i postawmy przy ścianie domu – w tym miejscu łatwiej zniosą różnice temperatury pomiędzy dniem i nocą.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać astry - kwiaty jesieni

Kwitnienie jesienią zaczynają też wrzosy i wrzośce delikatne. Te drugie nie są wprawdzie odporne na mróz, ale ich kwiaty zasychają zachowując kolor. Mogą więc zdobić ogród jeszcze przez wiele zimowych miesięcy. Jesienią w ogrodach zakwitają też urokliwe zimowity - przypominające nieco jasnofioletowe krokusy.

Koloru rabatom dodadzą też astry marcinki. Mają one wiele odmian o zróżnicowanej barwie kwiatów, a także wielkości roślin.

Barwne liście i owoce

Jesień to prawdziwe szaleństwo barwnych liści. Ciekawostką są ozdobne kapusty. Występują w odmianach od czerwonej po fioletową i w jesiennym ogrodzie tworzą rozłożyste rozety. Dobrym uzupełnieniem kompozycji kwiatowych są piękne srebrne starce i kocanki.

Przeczytaj też: Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie

Podobnie jak wrzośce nie przetrwają mrozów, ale zasychając pozostaną ozdobą zimowego ogrodu. Grządki możemy ożywić czerwonymi owocami irgi lub żółtymi rokitnika. Bardzo dekoracyjnie wyglądają też ogniki, które mogą mieć owoce w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym, czy intensywnie czerwone kaliny koralowe. W dość nietypowym, bo fioletowym, kolorze ma owoce krzew o nazwie pięknotka Bordinera (kalikarpa).

Jeśli zadbamy latem o wyhodowanie dyni ozdobnej, jesienią będziemy mogli cieszyć się jej barwnymi i wielokształtnymi owocami, które możemy wykorzystać również do dekoracji domu i tarasu

Pnączem wartym polecenia, choć ostatnio trochę zapomnianym jest winobluszcz z purpurowymi jesiennymi liśćmi. Nie zapominajmy o żółto kwitnących rudbekiach.

Dowiedz się: Jak uprawiać i wykorzystać rokitnik

Musimy się pogodzić z tym, że wiele roślin sezonowych zginie, dlatego warto wybierać te, które pięknie wyglądają o każdej porze roku.

Oceń artykuł
4,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dorota Kulesza

Polecamy Ci również

Zobacz także