Jesienne porządki w ogrodzie

0
Jesienna grządka warzywna
Jesienią nie tylko zbieramy warzywa i owoce, ale także powinniśmy uprzątnąć grządki i rabaty kwiatowe.

Pomimo iż jesień to właściwie koniec sezonu, w ogrodzie czeka nas jeszcze sporo pracy. Jeśli bowiem w kolejnym roku chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, już jesienią musimy o niego zadbać.

Jesienne zbiory warzyw

Jeszcze we wrześniu i październiku czekają nas zbiory wielu warzyw, których okres wegetacji dobiega końca. Jako pierwsze (połowa września) kończą plonowanie warzywa ciepłolubne takie jak pomidory, papryka, ogórki, cukinie czy fasolka szparagowa. Zaraz po nich do zbioru nadają się wysiane latem na poplon rzodkiewki, sałaty i koper, a nieco później dojrzewają buraki, selery, marchew, kalafiory, brokuły, kapusta pekińska i dynia (koniec września/początek października). Najpóźniej z grządek schodzą kapusty głowiaste, szpinak i pietruszka (koniec października). Zebrane warzywa musimy bezpiecznie przechować, dlatego w przerwach między zbiorami powinniśmy przygotować dla nich odpowiednie miejsce (oczyścić piwnice, zgromadzić suchy piasek do przesypywania korzeni warzyw, przygotować miejsce na kopiec, uporządkować i oczyścić skrzynie i pojemniki do przechowywania warzyw).

Porządki w warzywniku

Po zakończeniu zbiorów, na grządkach zostaje sporo resztek roślinnych, a czasem także chwastów. Nie można ich jednak pozostawić w warzywniku na zimę, gdyż będą doskonałym siedliskiem dla form przetrwalnikowych wielu chorób i szkodników. Z tego względu grządki należy dokładnie oczyścić z chwastów i resztek pozostałych po zbiorach, a cały zgromadzony materiał przewieźć na kompost. W glebie mogą pozostać jedynie korzenie roślin z rodziny bobowatych (fasola, groch), które za sprawą znajdujących się na nich bakterii brodawkowych (azotowych), wzbogacą podłoże w azot. Oczyszczone grządki warto też dodatkowo zasilić dobrze rozłożonym kompostem, który należy przekopać z wierzchnią warstwą gleby. Wiosną będzie on doskonałym źródłem substancji odżywczych dla wszystkich uprawianych warzyw. W razie potrzeby jesienią możemy też zastosować nawozy mineralne (fosfor i potas – w październiku), które również należy przekopać z wierzchnią warstwą podłoża.

Dowiedz się więcej: Czym i jak nawozić rośliny jesienią

Porządki w pozostałej części ogrodu

Poza porządkowaniem warzywnika sporo pracy czeka nas także w pozostałej części ogrodu. Uprzątnięcia z rabat wymagają rośliny sezonowe, a także przekwitłe kwiatostany bylin i krzewów. Spadające z drzew liście, gromadzą się na rabatach i trawnikach, co również wymaga naszej interwencji. Jeśli pochodzą ze zdrowych drzew liściastych, mogą być kompostowane lub pozostać na rabatach, jako dodatkowa ochrona bylin i roślin cebulowych przed chłodem. W żadnym wypadku nie mogą natomiast zalegać na trawnikach, gdyż trawa łatwo pod nimi gnije i zamiera. Dlatego też przez całą jesień należy je systematycznie grabić i usuwać z murawy. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, trawę należy też w miarę jej wzrostu kosić, gdyż pozostawiona na zimę bez koszenia, jest bardziej podatna na choroby grzybowe.

Wykopujemy, sadzimy i okrywamy rośliny

Jesienią trzeba też przystąpić do wykopywania części podziemnych roślin, które nie mogą pozostać na zimę w gruncie. Dlatego już na przełomie września i października wykopujemy dalie, mieczyki, krokosmie, kanny oraz neriny. Wykopane bulwy, cebule i kłącza należy oczyścić z resztek liści oraz pędów, podsuszyć i umieścić w płaskich, przewiewnych, najlepiej drewnianych skrzynkach, wypełnionych torfem, piaskiem lub trocinami, a następnie przenieść do pomieszczenia o temperaturze ok. 5-8°C, gdzie bezpiecznie przezimują.
Jesienią do gruntu należy wysadzić natomiast cebule wiosennych kwiatów takich jak tulipany, hiacynty czy narcyzy.
Jesień to również czas okrywania roślin na zimę (listopad), dlatego już wcześniej należy sprawdzić stan posiadanych materiałów ociepleniowych (włókniny, mat słomianych) i w razie potrzeby uzupełnić braki.
Po zakończonych pracach ogrodniczych (zwykle pod koniec listopada), należy też przejrzeć i odpowiednio zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze. Przed umieszczeniem ich w schowku, warto sprawdzić, czy nie wymagają naprawy lub konserwacji i w razie konieczności zabezpieczyć ich metalowe części przed korozją oraz wymienić spróchniałe, pęknięte lub uszkodzone elementy na nowe (np. drewniane trzonki). Dzięki temu wiosną nie będziemy już musieli tracić cennego czasu na renowację narzędzi.

Podpowiadamy: Co zrobić z liśćmi w ogrodzie

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także