Jesienna pielęgnacja trawnika

Jesienna pielęgnacja trawnika

Według niektórych jesień to najpiękniejsza pora roku w ogrodzie. Po upalnym lecie rośliny wydają plony, na krzewach pojawiają się owoce, a liście zmieniają barwę.

To także ostatni moment na przygotowanie trawnika na zimę. Nawożenie i regularna pielęgnacja sprawią, że w kolejnym roku zieleniec będzie wyglądał zdrowo i schludnie.

Koszenie trawy

Trawa rośnie również jesienią i większość powierzchni trawnika wymaga regularnego koszenia także o tej porze roku. Wraz z upływem czasu i spadkiem temperatury będziemy go kosić coraz rzadziej. Trawę należy ścinać bardzo delikatnie. Do tego celu warto wykorzystać podkaszarki. Przycinanie krawędzi trawnika jest gwarancją, że trawnik utrzyma piękny kształt do wiosny. Po przystrzyżeniu trawnika warto wysiać nasiona i wgrabić je w podłoże.

jesień w ogrodzie

Usuwanie liści

Opadłe liście trzeba regularnie usuwać, ponieważ utrudniają dostęp promieni słonecznych do trawy, a w połączeniu z ciepłem i wilgocią przyczyniają się do rozwoju chorób. Poza tym sprzyjają rozrostowi mchu. Warto się ich pozbyć zanim nastanie zima. Można to łatwo zrobić za pomocą dmuchawy ogrodowej, zamiast tracić cenny czas na ręczne grabienie liści. Zebrane liście można przeznaczyć na kompost. Innym sprytnym rozwiązaniem jest kosiarka wyposażona w system 2 w 1 – koszenia i zbierania liści do kosza na odpadki.

Jesienne nawożenie trawnika

Jesienne nawożenie powinno być przeprowadzone ze szczególną ostrożnością. W chłodniejszych miesiącach rośliny potrzebują ochrony przed mrozem. Dlatego też najwłaściwszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego nawozu, który spowoduje, że rośliny wyrzucą z siebie nadmiar wody.

pielęgnacja trawnika

Walka ze szkodnikami trawy

Wilgotna i łagodna jesienna pogoda stwarza idealne warunki do rozwoju mchu. Najlepiej zastosować środek nawożący, niszczący mech, a po kilku tygodniach zgrabić zbutwiałe fragmenty.
Jesienią i zimą nie trzeba rezygnować z walki z chwastami, choć wydaje się to trudniejsze, ponieważ środki chwastobójcze są najbardziej skuteczne w wyższej temperaturze i przy odpowiednim nasłonecznieniu. W cieplejsze dni, miejsca, gdzie pojawiają się skupiska chwastów można spryskać, co przyhamuje ich rozrost.

Napowietrzanie trawnika

Napowietrzanie, czyli inaczej aeracja polega na głębokim nakłuwaniu darni kolcami
w celu rozluźnienia gleby. Pod wpływem aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, a darń pozostaje idealnie wyrównana. Zabieg ten znacznie przyspiesza regenerację trawnika po zimie. Biorąc jednak pod uwagę, iż na 1 m² powinno się wykonać w darni nawet do 200 otworów, nie trudno sobie wyobrazić, iż wykonywanie tego zabiegu za pomocą wideł czy nawet udeptywanie w butach
z kolcami, jest bardzo pracochłonne. Dlatego też lepiej jest zaopatrzyć się w aerator z napędem elektrycznym lub spalinowym. Warto też pamiętać o piaskowaniu trawnika po każdej aeracji.

wertykulatorWertykulacja trawnika

Wertykulację wykonuje się poprzez pionowe cięcie darni, co ułatwia usuwanie tzw. filcu, czyli obumarłych resztek roślin. Filc jest  groźny dla roślin, ponieważ sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii chorobotwórczych oraz utrudnia przenikanie odżywczych substancji do korzeni. Wertykulacja pomaga też w walce z chwastami i mchem. Mchy, porosty i rośliny płytko ukorzenione, podobnie jak warstwa filcu, utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia. Ze względu na konieczność użycia sporego nakładu siły podczas pracy z wertykulatorem ręcznym, posiadacze średnich i dużych trawników zdecydowanie powinni zaopatrzyć się w sprzęt z napędem elektrycznym lub spalinowym.

porządki w ogrodzie

Oceń artykuł
3,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Husqvarna, Las i Ogrod

Polecamy Ci również

Zobacz także