Jesień w ogrodzie – prace w ogrodzie i przygotowanie do zimy

Jesień w ogrodzie – prace w ogrodzie i przygotowanie do zimy

Jesień w ogrodzie – prace w ogrodzie i przygotowanie do zimy - zdjęcie 1Nadeszła jesień, temperatura spada, coraz szybciej robi się ciemno.. Każdy kto posiada ogród wie, że to nie tylko piękny i magicznie kolorowy moment, ale także bardzo pracowity czas. Czekają na nas prace oczywiste, jak sprzątanie liści czy przycinanie drzew i krzewów, oraz te trochę mniej, na które nie warto czekać aż temperatura spadnie poniżej zera, jak zabezpieczanie roślin przed mrozem.

Grabienie liści

Zacznijmy od prac oczywistych, czyli grabienia liści. Możemy tego dokonać metodami tradycyjnymi używając grabi, jednak jest to czasochłonne i niestety meczące. I tu z pomocą przychodzą nam wynalazki techniki jak dmuchawy do liści, którymi w szybki sposób „wydmuchamy” liście (np. model Meec Tools z JULA za 109 zł)  i pozostanie nam tylko zebranie ich z ziemi, co także okaże się łatwe przy pomocy specjalnych pomocników, np. zbieraczy do liści (np. Axley z JULA za 29,99). Jako że w przyrodzie rzadko coś się marnuje należy pamiętać, że liście można przeznaczyć na kompost i nie martwić się tym, kto je od nas odbierze, lub kiedy będzie dogodna pogoda na ich spalenie.

dmuchawa do liścizbieracz do liści

Przygotowanie roślin do zimy

Kolejną sprawą jest zadbanie o rośliny. Ważne jest zabezpieczenie drzew, krzewów a także traw oraz miejsc gdzie zimują byliny. Przy zabezpieczaniu pamiętajmy o usunięciu starych, uschniętych gałęzi. Do tego pomocna na pewno będzie piła do gałęzi z teleskopowym uchwytem, który pozwoli na wycinkę nawet na dużej wysokości, np. piła do gałęzi GreenWorks z JULA.

                 piła do gałęzi

Zadbaj o zwierzęta w ogrodzie

Przy jesiennych porządkach nie zapominajmy o zwierzętach, a także owadach. Nadchodząca zima to dla nich trudny czas. Jeśli sami nie jesteśmy z zamiłowania majsterkowiczami i nie potrafimy zbudować karmnika, ptaki na równi ucieszą się z tego ze sklepu (np. z JULA), a on sam przy okazji może okazać się nie lada dekoracją naszego ogrodu.
Od jakiegoś czasu na naszym rynku dostępne są również hotele dla owadów (dostępne także w JULA). Skonstruowane zostały tak, aby mogły z nich skorzystać biedronki, motyle, pająki i inne pożyteczne gatunki. Ich obecność w ogrodzie jest bardzo istotna, ponieważ wiele z nich to ważne owady zapylające czy tępiące szkodniki. Różnorodność materiałów umieszczonych w hotelu i rozmieszczenie otworów zapewniają łatwo dostępne miejsca do osiedlenia się różnych owadów.

karmnik dla ptaków domek dla owadów

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jula

Polecamy Ci również

Zobacz także