Jesień w ogrodzie - prace i narzędzia

Jesień w ogrodzie - prace i narzędzia

Słoneczna jesienna aura sprzyja spędzaniu czasu w ogrodzie oraz porządkowaniu i zbieraniu liści. Ciepłe jesienne dni to także dobra okazja do wykonania ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą naszym roślinom przetrwać zimę w dobrej kondycji.

– W październiku zajmujemy się już głównie pracami porządkowymi takimi jak sprzątanie i grabienie liści. W ten sposób pozbywamy się z ogrodu wielu szkodników i zarodników grzybów. Ale koniec jesieni to jeszcze dobry czas na ważne zabiegi takie jak przycinanie krzewów i żywopłotu, sadzenie lub przesadzanie roślin czy przekopywanie warzywnika. Ważną czynnością, o której nie zawsze pamiętamy, jest także obfite podlanie roślin i trawników. – mówi Mariusz Dąbrowski, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów (OSTO).

jesień w ogrodzie

Do przetrwania zimy rośliny potrzebują wody. Zwłaszcza rośliny zimozielone czyli takie, które pozostają zielone przez cały rok (np. bukszpan, różanecznik).
– Szczególnie jest to istotne w tym roku, gdy jesienią nie mieliśmy obfitych opadów. Braki wody najszybciej możemy zaobserwować na liściach krzewów różaneczników, które próbują ograniczać parowanie zwijając liście w charakterystyczny sposób. Rośliny stają się słabsze i mniej efektowne. Obfite podlanie ważne jest także dla trawników. Przez całą zimę ziemia jest zamarznięta i rośliny nie mogą pobierać wody, a przecież poprzez liście następuje parowanie
– podkreśla Mariusz Dąbrowski.

Wśród zabiegów, które możemy przeprowadzić jeszcze w październiku ekspert OSTO wymienia:

  • w tym okresie porządkujemy byliny, usuwając ich suche fragmenty. Nie należy jednak obcinać części zielonych – to bardzo ważne. Rośliny muszą spokojnie przygotowywać się do zimy, a wycinanie jeszcze nie obumarłych części je osłabia.
  • przycinamy także drzewa i krzewy – wykonujemy zarówno cięcia pielęgnacyjne, jaki i formujące.
  • sadzenie roślin cebulowych. Jeżeli dotąd tego nie zrobiliśmy, należy się pospieszyć zanim nadejdą przymrozki. Podobnie postępujemy z wrzosami. Jeżeli mamy wrzosy w skrzynkach na balkonie czy tarasie i chcemy zachować je w naszym ogrodzie, to jest to czas na posadzenie ich w ziemi. Jest to również dobry moment na przesadzanie roślin. I pamiętajmy zawsze o ich obfitym podlaniu po przesadzeniu.
  • wrzesień i październik to czas zbierania ostatnich plonów z warzywnika. Aby przygotować zagony do zimy należy je przekopać (np.glebogryzarką Honda FG110). Dzięki temu poprawimy przepuszczalność gleby i wydobędziemy na powierzchnię szkodniki, które wyginą podczas mrozów.
  • ostatnim ważnym zabiegiem jest ochrona roślin na zimę, na przykład przez owinięcie agrowłókniną bądź słomą. Ten zabieg powinniśmy wykonać, gdy temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza. Nie chodzi tu jednak o przymrozki tylko o czas, kiedy temperatura w ciągu dnia ustabilizuje się na poziomie poniżej zera. Dotyczy to również kopczykowania róż, czyli zabezpieczania ich przed mrozami. Młode drzewka możemy również zabezpieczyć przed ewentualnymi pęknięciami mrozowymi owijając ich pnie jutą.

Do przeprowadzenia ostatnich zabiegów przed zimą pomocne będą nam takie narzędzia jak motopompa, nożyce i specjalne przystawki do kos ułatwiające przycinanie krzewów i żywopłotu, a także glebogryzarka do przekopywania warzywnika.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także