Jaskry azjatyckie: kolorowe „pompony” na balkon i rabatę. Jak je uprawiać

0
Jaskry chińskie
Jaskry azjatyckie są dość kapryśne, ale mają przepiękne kwiaty, które wyglądają jak kolorowe pompony.

Piękne i kolorowe jaskry azjatyckie pojawiają się w centrach handlowych już na początku wiosny, już z daleka kusząc nas swoją niezwykłą urodą. Podpowiadamy, jak o nie zadbać, żeby kwitły pięknie i długo.

Jaskry azjatyckie – kwiaty jak barwne pompony

Wprawdzie kwiaty jaskrów azjatyckich (Ranunculus asiaticus) czystego gatunku nie są szczególnie okazałe i atrakcyjne (przypominają kwiaty zwykłych pełników europejskich), ale rośliny oferowane przez handlowców to przede wszystkim odmiany ozdobne.

Polecamy też: Dębik - bylina na skalniak i nie tylko. Jak go uprawiać

Mają duże, często pełne kwiaty, które przypominają wspaniałe róże i w zależności od odmiany mogą być białe, żółte, różowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, bordowe lub dwukolorowe. Ich urodę podkreślają oryginalne, zielone, pierzaste liście, podobne nieco do liści pietruszki. Do uprawy w mieszkaniu rośliny raczej się nie nadają, gdyż lubią chłód i świeże powietrze, ale z powodzeniem mogą stać się wiosenną ozdobą balkonu, tarasu lub ogrodu.

ZOBACZ zdjęcia astrów azjatyckich

Jaskry azjatyckie

Astry azjatyckie mają piękne, pełne kwiaty.

Couleur - pixabay.com
Jaskry na rabacie

Jaskry bardzo dekoracyjnie wyglądają na rabatach kwiatowych.

Capri23auto - pixabay.com
Kwiat jaskra

Niemal kwitnące jaskry można kupić już od wczesnej wiosny.

CollectingPixels - pixabay.com
Jaskry w ogrodzie

W ogrodzie można wyhodować jaskry, sadząc bulwy.

Couleur - pixabay.com
Kwiaty jaskrów

Jaskry mają bardzo różnie ubarwione kwiaty.

Capri23auto - pixabay.com
Różowy jaskier

Jaskry są wrażliwe na chłody, dlatego wczesną wiosną trzeba być gotowym na to, że w zimne noce trzeba je przenosić do pomieszczeń.

JACLOU-DL - pixabay.com
Pomarańczowy jaskier

Jaskry potrzebują jasnego stanowiska, ale niezbyt lubią upały.

Jackmac34 - pixabay.com
Żółty jaskier

Jaskry trzeba uważnie podlewać - tak, żeby nie przesuszyć ziemi, ale nie powinna ona też być mokra.

JACLOU-DL - pixabay.com
Czerwony jaskier

Przed posadzeniem bulw w ogrodzie, warto namoczyć je w wodzie.

JACLOU-DL - pixabay.com
Kolorowy jaskier

Niestety deszcze i nadmiar wody nie sprzyjają uprawie jaskrów.

JACLOU-DL - pixabay.com
Jaskier na balkonie

Jaskry na balkonie można sadzić z innymi wiosennymi kwiatami, jak bratki, czy stokrotki.

Katarzyna Laszczak
Żółte jaskry

Jaskry, które chcemy uprawiać na balkonie, warto przesadzić do większej donicy (łatwiej utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża).

NataszaBlack - pixabay.com
Jaskier w wazonie

Nawet pojedyncze jaskry zachwycają urodą kwiatów.

Pezibear - pixabay.com
Bukiet z jaskrów

Jaskry nadają się również na kwiat cięty.

Stux - pixabay.com
Kwitnący jaskier

Wczesną jesienią bulwy jaskrów można wykopać i posadzić je wiosną. Jednak nie zawsze ta operacja się udaje.

Szjen09190 - pixabay.com

Czego jaskry nie lubią

Niestety, bajecznie kolorowe jaskry są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale też dość wymagające i trudne w uprawie. Postawione w zbyt ciepłym lub niedoświetlonym miejscu, szybko zaczynają żółknąć, zasuszać pąki kwiatowe i tracić urodę. Równie gwałtownie reagują na przesuszone lub zbyt mokre podłoże, dlatego jeśli chcemy przez dłuższy czas cieszyć się ich urodą, musimy zapewnić im odpowiednie warunki.

Polecamy: Trawy ozdobne do małego i dużego ogrodu

Jak uprawiać jaskry na balkonie lub tarasie

Jaskry azjatyckie najczęściej uprawia się w doniczkach na balkonach i tarasach, ale można je również sadzić w ogrodzie. Na rynku pojawiają się bardzo wcześnie, bo już w lutym i marcu (w doniczkach), ale uprawiane w ogrodzie kwitną znacznie później (maj-czerwiec). Jeśli zdecydujemy się na zakup roślin doniczkowych, powinniśmy zapewnić im widne, niezbyt ciepłe stanowisko, najlepiej na balkonie lub tarasie.

Ponieważ jednak jaskry nie tolerują mrozów, musimy kontrolować temperaturę na zewnątrz i przed zapowiadanymi przymrozkami, przenieść rośliny na chłodną werandę lub korytarz, gdzie będą mogły bezpiecznie przeczekać niekorzystną pogodę.

Ważne podlewanie jaskrów

Oprócz odpowiedniego stanowiska, jaskry wymagają też właściwej wilgotności podłoża, gdyż nie tolerują ani suszy ani zalania (ziemia w doniczce zawsze powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra). W przypadku roślin uprawianych w doniczkach, utrzymanie stałego poziomu wilgotności podłoża może być dość trudne, gdyż dostępne w sprzedaży jaskry posadzone są zwykle w lekkim substracie torfowym, który błyskawicznie wysycha. Należy wiec codziennie sprawdzać jego wilgotność, umiarkowanie podlewając rośliny w razie potrzeby. Korzystnie jest też przesadzić do balkonowej skrzynki.

Polecamy: Zawilce japońskie i podpowiadamy, jak je uprawiać

Jaskry azjatyckie w ogrodzie

Nieco inaczej wygląda uprawa jaskrów w ogrodzie. Ponieważ rośliny nie tolerują mrozów, nie mogą być pozostawione przez cały rok w gruncie. Ich pazurkowane, niewielkie bulwy po wcześniejszym, kilkugodzinnym namaczaniu w letniej wodzie należy wysadzić do ziemi wiosną (w kwietniu), wybierając dla nich ciepłe, zaciszne, słoneczne stanowisko oraz żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Jeśli wiosna jest wyjątkowo sucha, bulwy należy dodatkowo nawaniać, gorzej, jeśli w tym czasie często padają deszcze, gdyż wtedy nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia bulw lub pojawienia się na roślinach chorób grzybowych (np. mączniaka, szarej pleśni).

Jaskry posadzone w ogrodzie, powinny zakwitnąć pod koniec maja lub w czerwcu, zdobiąc ogród swoimi kwiatami do początku lata. Nadają się na rabaty, ale mogą być też wykorzystywane na kwiat cięty.

Co zrobić z jaskrami, gdy przekwitną

Po przekwitnieniu rośliny powinny pozostać w gruncie, aby przez resztę sezonu móc zgromadzić zapas substancji odżywczych. Wczesną jesienią (we wrześniu) bulwy należy wykopać, oczyścić z ziemi i zaschniętych liści, umieścić w ażurowych skrzynkach w suchym torfie lub trocinach i do wiosny przechować w chłodnym pomieszczeniu o temp. 8-10°C.

Mimo naszych starań, przechowywanie bulw nie zawsze jednak kończy się powodzeniem, dlatego rośliny często traktowane są jako kwiaty jednoroczne.

Poznaj: Zawciągowiec zwyczajny - co to za roślina i jak ją uprawiać

Pozyskujemy jaskry azjatyckie

Jaskry azjatyckie można kupić już niemal kwitnące w doniczkach. Ponieważ w takiej postaci są sprzedawane wczesną wiosną, w praktyce najczęściej są przeznaczone na przeznaczone na balkony i tarasy.

Możemy także kupić bulwy, przeznaczone do uprawy rabatowej i posadzić w sposób opisany powyżej.

Jaskry azjatyckie można też uzyskać z nasion, wysiewanych wczesną wiosną w dobrą, lekko wilgotną ziemię i przechowywanych w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Po wykiełkowaniu nasion i wytworzeniu przez siewki 2-3 liści właściwych, rośliny należy przepikować, a po 15.V posadzić do gruntu.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także