Jarzmianka większa. Uprawa, pielęgnacja, odmiany tej byliny

0
Jarzmianka większa
Jarzmianka jest ładną byliną, która może rosnąć i w półcieniu, i słońcu.

Jarzmianka większa jest wieloletnia i ładnie kwitnie. Podpowiadamy, jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie.

Jeśli posiadamy w ogrodzie cienisty zakątek, z którym nie bardzo wiemy co zrobić, jarzmianka większa (Astrantia major) powinna pomóc nam rozwiązać problem.

Zobacz zdjęcia

Kwiatostan jarzmianki

Jarzmianka ma ciekawe kwiatostany i kwitnie bardzo obficie.

Antranias - pixabay.com
Różowa jarzmianka

Jarzmianka ma sporo odmian, różniących się m.in. kolorem kwiatów.

SonjaKalee - pixabay.com
Jarzmianka większa (Astrantia major)

Jarzmianka zaczyna kwitnąć na początku lata. Po ścięciu przekwitłych kwiatostanów, często powtarza kwitnienie.

Katarzyna Laszczak
Jarzmianka Sparkling Stars Pink

Jarzmianka nie ma dużych wymagań, ale musi mieć wilgotną glebę (jednak woda nie może stać w ziemi).

Katarzyna Laszczak
Liście jarzmianki

Niektóre odmiany jarzmianki mają kolorowe liście. Te rośliny potrzebują więcej światła (w cieniu nie wybarwią się dobrze).

RobertR - pixabay.com
Kwitnąca jarzmianka

Jarzmianka łatwo rozsiewa się sama, ale żeby temu zapobiec wystarczy ścinać kwiaty - do wazonu lub kiedy przekwitną.

Katarzyna Laszczak
Jarzmianka większa

Jarzmianka jest odporna na mróz, ale młode rośliny warto okryć stroiszem (szczególnie w zimniejszych regionach Polski).

Katarzyna Laszczak
Dzika jarzmianka większa

Jarzmianka rośnie dziko w Polsce (szczególnie na południu) i jest uznawana za gatunek rodzimy.

HansLinde - pixabay.com

Jak wygląda i kwitnie jarzmianka

Jarzmianka idealnie nadaje się na zacienione, wilgotne rabaty, które przez cały sezon zdobi atrakcyjnymi, odziomkowymi, dużymi, głęboko powcinanymi, osadzonymi na długich ogonkach liśćmi.

Jarzmianka zakwita wczesnym latem (czerwiec-lipiec, czasem powtarza kwitnienie pod koniec lata). Ma urokliwe, półokrągłe, puszyste kwiatostany, otoczone u podstawy wąskimi podkwiatkami (okrywami), które przypominają wydłużone płatki. W czasie kwitnienia roślina dorasta do ok. 60-90 cm wysokości, ale ma subtelny, ażurowy wygląd.

Polecamy też: Żylistek - krzew, który ładnie kwitnie i jest łatwy w uprawie

Ciekawe odmiany jarzmianki

Czysty gatunek jarzmianki rzadko bywa jednak uprawiany w ogrodach (częściej spotyka się go w stanie naturalnym na łąkach i polanach), gdyż dużo bardziej atrakcyjne są jego liczne odmiany ozdobne, różniące się głównie wysokością oraz wielkością i barwą kwiatów. Do ciekawszych należą m.in.

  • ciemnoczerwona „Ruby Wedding”,
  • biała „Snow Star”,
  • ciemnoróżowa „Primadonna”,
  • czerwono-bordowa „Moulin Rouge”,
  • jasnoróżowa „Roma”,
  • jasnoróżowa z biało obrzeżonymi liśćmi „Sunningdale Variegated”
  • ciemnoróżowa z pstrymi liśćmi „Star of Magic”.

Z jakimi roślinami posadzić jarzmiankę

Jarzmianka większa w ogrodzie z powodzeniem może tworzyć atrakcyjne kompozycje z innymi roślinami cieniolubnymi, gdyż dobrze wygląda w towarzystwie funkii, bruner wielkolistnych, hortensji, żurawek, bergenii czy paproci.

Ładnie komponuje się też z roślinami preferującymi widniejsze stanowiska jak np. przywrotnik, mikołajek, pysznogłówka, szałwia, naparstnica czy bodziszek, wtedy jednak musi mieć zapewnione stale wilgotne podłoże (więcej światła potrzebują szczególnie odmiany jarzmianki o pstrych liściach).

Poznaj: Brunerę wielkolistną i zasady jej uprawy

Roślina doskonale wygląda także w jednogatunkowych grupach na tle trawnika, ogrodzenia lub ściany domu.Wyższe odmiany nadają się też na kwiat cięty i do suszenia, a niższe do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Uprawa jarzmianki

Jarzmianka większa to jednak roślina nie tylko bardzo atrakcyjna i pięknie kwitnąca, ale też łatwa w uprawie, dlatego nawet początkujący ogrodnicy nie powinni mieć z nią większych problemów. O ile tylko ma zapewnione półcieniste stanowisko i żyzną, próchniczą, stale wilgotną, ale przepuszczalną glebę, dobrze się rozwija i rozrasta, z roku na rok tworząc coraz ładniejszą, gęstą kępę.

Roślina zniesie też bardziej słoneczne stanowiska, ale tylko wtedy, gdy będzie miała zapewnione stale wilgotne podłoże (nie służy jej jednak woda stagnująca w pobliżu korzeni).

Podpowiadamy: Jak uprawiać tytoń ozdobny w ogrodzie i na balkonie

Odporność na mróz, choroby oraz nawożenie jarzmianki

Jarzmianka w naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporna, dlatego nie wymaga zimowego okrycia, z wyjątkiem młodych roślin, które przed pierwszą zimą warto osłonić gałązkami stroiszu. Rzadko też pada ofiarą chorób i szkodników, dlatego nie potrzebuje ochrony chemicznej.

Przyda się jej natomiast nawożenie w sezonem wegetacyjnym nawozami wieloskładnikowymi (nawożenie nawozami zawierającymi azot należy zakończyć najpóźniej w połowie lipca). Roślina będzie też wdzięczna za ściółkowanie podłoża np. torfem lub korą, które ograniczą parowanie wody i rozwój chwastów.

Jak rozmnażać jarzmiankę

Rozmnażanie jarzmianki, podobnie jak jej uprawa, także nie jest szczególnie trudne. Rośliny można pozyskać z siewu nasion zaraz po zbiorze (łatwo tracą zdolność kiełkowania) lub przez podział dorosłych egzemplarzy.

Pierwszy sposób jest bardzo efektywny, ale rośliny otrzymane z siewek mogą nie powtórzyć cech odmianowych, dlatego jeśli zależy nam na ich zachowaniu, lepiej pozyskajmy młode rośliny dzieląc rozrośnięte egzemplarze mateczne wiosną lub jesienią.

Sadzonki możemy także kupić u producenta lub w sklepie ogrodniczym i wysadzić je do gruntu wczesną wiosną (marzec/kwiecień).

Sprawdź: Które kwiaty posiać jesienią

Dlaczego warto ścinać przekwitłe kwiaty jarzmianki

Uprawiając jarzmiankę warto też pamiętać, że roślina lubi dawać obfity samosiew, dlatego w sprzyjających warunkach może stać się inwazyjna. Aby uniknąć jej niekontrolowanego rozprzestrzeniania się po ogrodzie, powinniśmy ścinać przekwitające kwiatostany, zanim zawiążą zawiązać i rozsiać nasiona. Taki zabieg nie tylko pomoże ograniczyć samosiew, ale też będzie sprzyjał powtórnemu kwitnieniu roślin w drugiej połowie lata. 

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także