Jakie warzywa można uprawiać na balkonie – wybór gatunków

1
Warzywa na balkonie
Nawet na niewielkim balkonie można stworzyć namiastkę warzywnego ogrodu.

Na balkonie lub tarasie warto posadzić nie tylko kwiaty, ale również warzywa. Podpowiadamy, jakie gatunki warzyw możemy uprawiać na balkonie.

Balkonowa uprawa warzyw

Uprawa warzyw i owoców na balkonie, wbrew pozorom nie wymaga ani wielkiej powierzchni, ani specjalnych warunków. Wystarczy jeśli nasz balkon jest w miarę nasłoneczniony, a o rośliny będziemy regularnie dbać. Oczywiście jeśli nasz balkon wychodzi na ruchliwą ulicę, z uprawy warzyw lepiej zrezygnować.

Pewnym wyzwaniem może być wybór gatunków warzyw i owoców, które można uprawiać na balkonie, ale warto wiedzieć, że w sprzedaży jest całkiem sporo odmian karłowych, czy miniaturowych, które na balkony nadają się wprost idealnie. W dodatku pojawiają się coraz to nowe propozycje. Warto wiedzieć, że miniaturowe odmiany roślin charakteryzują się mniej intensywnym wzrostem i nie wymagają dodatkowego przycinania.

Sadzimy warzywa na balkonie

Bakłażan Rania
Na balkonie możemy uprawiać nawet dość oryginalne warzywa m.in. bakłażany.
Warzywa uprawiane na balkonie wymagają żyznej ziemi i regularnego nawożenia – z powodzeniem można wykorzystywać nawozy naturalne (ale powinny one zawierać azot), dostępne np. w supermarketach i centrach ogrodniczych.

Po posadzenia na balkonie najwygodniej wybrać gotowe sadzonki, nie musimy wtedy czekać aż roślina wykiełkuje (ani ryzykować, że w ogóle nie wzejdzie). Wybrane rośliny przesadzamy do skrzynek lub większych donic. Warzywa na balkonie powinniśmy sadzić po 15 maja (wtedy znika ryzyko przymrozków).

Pamiętajmy też, że warzywa i owoce to często dekoracyjne rośliny – posadzone w towarzystwie kwiatów dodatkowo uatrakcyjnią wizualnie nasz balkon.

Radzimy: Jak zacząć uprawę warzyw na balkonie - jak sadzić i pielęgnować rośliny na balkonie

Jakie warzywa posadzić na balkonie

Do uprawy na balkonie szczególnie dobrze nadają się pomidory koktajlowe, które dostarczą nam drobnych, ale bardzo smacznych owoców. Na balkonie możemy posadzić takie odmiany pomidorów, jak: Trilly, Cookie, Previa, Maestria, Cornabel. Takie owocujące pomidorki wyglądają też bardzo dekoracyjnie.

Równie ładna i możliwa do uprawy na balkonie jest papryka. Na balkonie dobrze sprawdzą się takie odmiany papryki, jak Basket of Fire, Midyl, Coronor, Bellania, Chilli.

Na balkonie warto posadzić też bardziej oryginalne warzywa, takie jak miniaturowe odmiany cukinii (np. Kimber, Eight Ball), a także – dekoracyjne i smaczne – bakłażany (np. odmiany Rania, Milar).

Balkonową „grządkę” mogą też uatrakcyjnić warzywne pnącza, czyli groch i fasola – musimy oczywiście pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich podpór.

Całość może uzupełnić „zielenina”, czyli koper, rukola, seler listkowy oraz bardzo zdrowa i dekoracyjna – pietruszka naciowa (ma ona więcej witaminy C niż cytryna!).

Dowiedz się też: Jakie krzewy i drzewka owocowe można posadzić na balkonie

Zbiory z balkonowej uprawy dostarczą nam świeżych roślin – i mnóstwo przyjemności z samodzielnego ich wyhodowania.Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: dr inż. Małgorzata Mirgos dla Leroy Merlin

Polecamy Ci również

Zobacz także