Na balkonie lub tarasie warto posadzić nie tylko kwiaty, ale również warzywa. Podpowiadamy, jakie gatunki warzyw możemy uprawiać na balkonie.
Balkonowa uprawa warzyw
Uprawa warzyw i owoców na balkonie, wbrew pozorom nie wymaga ani wielkiej powierzchni, ani specjalnych warunków. Wystarczy jeśli nasz balkon jest w miarę nasłoneczniony, a o rośliny będziemy regularnie dbać. Oczywiście jeśli nasz balkon wychodzi na ruchliwą ulicę, z uprawy warzyw lepiej zrezygnować.
Pewnym wyzwaniem może być wybór gatunków warzyw i owoców, które można uprawiać na balkonie, ale warto wiedzieć, że w sprzedaży jest całkiem sporo odmian karłowych, czy miniaturowych, które na balkony nadają się wprost idealnie. W dodatku pojawiają się coraz to nowe propozycje. Warto wiedzieć, że miniaturowe odmiany roślin charakteryzują się mniej intensywnym wzrostem i nie wymagają dodatkowego przycinania.
Sadzimy warzywa na balkonie

Po posadzenia na balkonie najwygodniej wybrać gotowe sadzonki, nie musimy wtedy czekać aż roślina wykiełkuje (ani ryzykować, że w ogóle nie wzejdzie). Wybrane rośliny przesadzamy do skrzynek lub większych donic. Warzywa na balkonie powinniśmy sadzić po 15 maja (wtedy znika ryzyko przymrozków).
Pamiętajmy też, że warzywa i owoce to często dekoracyjne rośliny – posadzone w towarzystwie kwiatów dodatkowo uatrakcyjnią wizualnie nasz balkon.
Radzimy: Jak zacząć uprawę warzyw na balkonie - jak sadzić i pielęgnować rośliny na balkonie
Jakie warzywa posadzić na balkonie
Do uprawy na balkonie szczególnie dobrze nadają się pomidory koktajlowe, które dostarczą nam drobnych, ale bardzo smacznych owoców. Na balkonie możemy posadzić takie odmiany pomidorów, jak: Trilly, Cookie, Previa, Maestria, Cornabel. Takie owocujące pomidorki wyglądają też bardzo dekoracyjnie.
Równie ładna i możliwa do uprawy na balkonie jest papryka. Na balkonie dobrze sprawdzą się takie odmiany papryki, jak Basket of Fire, Midyl, Coronor, Bellania, Chilli.
Na balkonie warto posadzić też bardziej oryginalne warzywa, takie jak miniaturowe odmiany cukinii (np. Kimber, Eight Ball), a także – dekoracyjne i smaczne – bakłażany (np. odmiany Rania, Milar).
Balkonową „grządkę” mogą też uatrakcyjnić warzywne pnącza, czyli groch i fasola – musimy oczywiście pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich podpór.
Całość może uzupełnić „zielenina”, czyli koper, rukola, seler listkowy oraz bardzo zdrowa i dekoracyjna – pietruszka naciowa (ma ona więcej witaminy C niż cytryna!).
Dowiedz się też: Jakie krzewy i drzewka owocowe można posadzić na balkonie
Zbiory z balkonowej uprawy dostarczą nam świeżych roślin – i mnóstwo przyjemności z samodzielnego ich wyhodowania.
mariolka859
Mam pytanko, chciałabym właśnie założyć warzywnik na balkonie. Czy nie będzie za późno jeśli teraz się za to zabiorę? Kupiłam właśnie narzędzia cellfast do pielęgnacji roślin i zależy mi żeby jeszcze w tym roku coś zasiać. Czy to zależy od tego na jakie gatunki warzyw się zdecyduję ??