Jakie rośliny trzeba wykopać jesienią, jak je przechować i kiedy posadzić

0
Rabata z kannami
W naszych ogrodach jest sporo roślin, które pochodzą z cieplejszego klimatu. Dlatego nawet ich części podziemne nie przetrwają mrozów i trzeba je wykopać i przechować do wiosny.

Mieczyki, dalie, kanny, begonie bulwiaste i niektóre inne rośliny nie przetrwają zimy w gruncie. Piszemy co i kiedy trzeba wykopać, kiedy ponownie zasadzić i jak przechować przez okres zimowy.

Wykopywanie roślin zaczynamy we wrześniu

Kiedy sezon letni dobiega końca, rośliny w ogrodach powoli szykują się do snu zimowego. Nie wszystkie jednak będą mogły spędzić zimę w gruncie, gdyż dla części z nich niskie temperatury są zabójcze. Gatunki pochodzące z cieplejszego klimatu nie przetrwają mrozów, nawet pod okryciem, dlatego przed zimą trzeba wykopać ich cebule, bulwy lub kłącza i przechować do wiosny w odpowiednim pomieszczeniu.

Sprawdź też: Jakie drzewa i krzewy trzeba przyciąć jesienią

Prace należy jednak dobrze zaplanować, gdyż nie wszystkie rośliny wykopuje się w tym samym czasie. Do wykopywania roślin nie zimujących w gruncie powinniśmy przystąpić już we wrześniu-październiku.

Zobacz zdjęcia

Mieczyki czyli gladiole

Mieczyki czyli gladiole trzeba wykopać już we wrześniu. Ponownie sadzimy je w drugiej połowie kwietnia (jeśli pogoda jest dobra) lub na początku maja.

Capri23auto - pixabay.com
Jaskry azjatyckie

Jaskry azjatyckie są piękne, ale wrażliwe na mróz, dlatego ich bulwy trzeba wykopać jesienią.

Colueur - pixabay.com
Tygrysówka

Tygrysówki wykopujemy na przełomie września i października. Ich bulwy przechowujemy w torfie lub piasku w dość niskiej temperaturze od 2 do 5°C .

Clariston - pixabay.com
Glorioza

Glorioza jest często kojarzona z rośliną doniczkową, ale można ją uprawiać w ogrodzie. Jej kłącza wykopujemy na przełomie września i października i przechowujemy w temperaturze 12-15°C.

Ellenconnelly - pixabay.com
Zawilec koronowy

Zawilec koronowy pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i nie jest odporny na mróz. Wykopuje się go wczesną jesienią i sadzi w połowie kwietnia.

Efraimstochter - pixabay.com
Acidantera czyli mieczyk abisyński

Acidantery wykopuje się w październiku i przechowuje w temperaturze 12-15°C. Wiosną można je najpierw posadzić do donicy, a potem przenieść do gruntu.

Robbihoy - pixabay.com
Ismena (błonczatka)

Ismeny wykopuje się pod koniec września lub na początku października, a sadzi - w połowie kwietnia.

DagMary - pixabay.com
Krokosmie czyli cynobrówki

Krokosmie wykopuje się w połowie października. Wiosną warto posadzić je najpierw do doniczki w domu.

Katarzyna Laszczak
Frezje

Frezje są dość wymagające i ich zimowanie nie zawsze się udaje. Ale trzeba je wykopać przed pierwszymi przymrozkami.

Manfredrichter - pixabay.com
Agapanty

Agapanty to bardzo okazałe kwiaty. Ich cebule wykopuje się w połowie października.

Capri23auto - pixabay.com
Dalie

Bulwy dalii wykopuje się po pierwszych przymrozkach i sadzi późno, bo pod koniec maja.

Katarzyna Laszczak
Begonia bulwiasta

Begonie bulwiaste wykopujemy po pierwszych przymrozkach. Do gruntu sadzimy je w maju, ale wcześniej można posadzić je do doniczek.

Nowaja - pixabay.com
Kanny czyli pacioreczniki

Kanny czyli pacioreczniki późno się wykopuje i późno sadzi (po pierwszych przymrozkach - w końcu maja).

Katarzyna Laszczak
Eukomis - warkocznica

Eukomis czyli warkocznicę (zwana lilią grzywiastą) wykopuje się w październiku.

Zabka13 - pixabay.com

Kiedy wykopać mieczyki, a kiedy dalie i inne rośliny

Jako pierwsze od połowy września do końca miesiąca wykopujemy mieczyki, których bulwy są wrażliwe na choroby. Zaraz po nich jaskry azjatyckie, tygrysówki, gloriozy, iksje, zawilce koronowe oraz acidantery. Pod koniec września i na początku października wykopuje się także ismeny, eukomisy i galtonie.

W połowie października, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, przystępujemy do wykopywania cebul, bulw lub kłączy: krokosmii, agapantów oraz frezji.

Tuż po pierwszych przymrozkach wykopujemy dalie, kanny (pacioreczniki) i begonie bulwiaste.

Podpowiadamy: Co trzeba wiedzieć o uprawie mieczyków czyli gladioli

Co zrobić z bulwami, kłączami i cebulkami po wykopaniu

Po wykopaniu części podziemnych należy skrócić roślinom liście i pędy (bez mycia i czyszczenia), a następnie umieścić je w suchym, przewiewnym, ciepłym, zacienionym miejscu, aby nieco przeschły. Podsuszanie może trwać od kilku do kilkunastu dni.

Po wstępnym podsuszeniu, bulwy, kłącza i cebule delikatnie czyści się z resztek pędów, liści, kwiatów oraz ziemi, a następnie umieszcza w przechowalni.

W czym przechowywać bulwy, cebule i kłącza roślin

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny przechowuje się w taki sam sposób, gdyż poszczególne gatunki oczekują nieco innych warunków zimowania

Rośliny, których części podziemne nie posiadają łusek lub skórki, chroniących je przed wyschnięciem, należy ułożyć pojedynczymi warstwami w ażurowych skrzynkach, a następnie okryć torfem, piaskiem lub trocinami, które zabezpieczą kłącza, bulwy i cebule przed wyschnięciem.

Piaskiem, torfem lub trocinami możemy okryć dalie, begonie bulwiaste, krokosmie, jaskry azjatyckie, szczawiki, gloriozy i tygrysówki, natomiast sam torf będzie lepszy do okrycia eukomisów, galtonii i pacioreczników (kanny).

Bez specjalnego okrycia np. w suchych kontenerach mogą natomiast zimować mieczyki, iksjie, zawilce koronowe i frezje.

Podpowiadamy: Jakie kwiaty trzeba posadzić jesienią, by zakwitły wiosną

W jakich warunkach przechowywać cebule i bulwy roślin

Dla poszczególnych gatunków różne są także temperatury przechowywania. Większość roślin najlepiej zimuje w pomieszczeniach o temperaturze ok. 5-8°C do 10°C (m.in. begonie bulwiaste, dalie, jaskry azjatyckie, mieczyki, agapanty, galtonie, krokosmie, pacioreczniki, zawilce koronowe).

Niektóre wolą mieć jednak odrobinę chłodniej i preferują temperatury od 2 do 5°C (np. tygrysówka, szczawik).

Są też takie, które powinny mieć zdecydowanie cieplej, gdyż oczekują pomieszczeń o temperaturze 12-15°C (np. acidentery, gloriozy, iksje).

Wszystkie rośliny należy przechowywać w przewiewnych i ciemnych pomieszczeniach, gdzie panuje umiarkowana wilgotność (duża wilgotność sprzyja chorobom przechowalniczym, grzybiczym i gniciu cebul, bulw i kłączy).

Zimą sprawdź stan przechowywanych roślin

Podczas przechowywania należy też od czasu do czasu sprawdzić, czy rośliny nie chorują lub nie gniją. Kiedy zauważymy pierwsze oznaki chorób, porażone egzemplarze należy natychmiast usunąć z przechowalni, aby nie zakażały pozostałych.

Podpowiadamy: Jak zrobić ziemię liściową i jak ją wykorzystać

Kiedy ponownie posadzić rośliny

Kiedy zima dobiega końca, nadchodzi pora na ponowne wprowadzanie do ogrodu roślin, których części podziemne musiały zimować w pomieszczeniu.

Już w marcu można wysadzić do skrzynek i pojemników gatunki o długim okresie wegetacji (m.in. pacioreczniki, tygrysówki, krokosmie, begonie bulwiaste, acidentery). Dzięki temu po posadzeniu do gruntu lepiej będą się rozwijały i wcześniej kwitły. Donice umieszcza się w widnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 10-12°C, a kiedy mienie ryzyko wiosennych przymrozków, rośliny wysadza się do ogrodu (połowa maja).

W drugiej połowie kwietnia (jeśli pogoda nie jest sprzyjająca, można przesunąć termin na początek maja) do gruntu wysadza się mieczyki, ismenę, galtonię i zawilca koronowego, a jeśli nie posadziliśmy ich wcześniej w doniczkach, również krokosmie, tygrysówkę i acidenterę.

Najpóźniej, bo pod koniec maja wysadzamy do gruntu dalie oraz begonie i pacioreczniki, o ile nie posadziliśmy ich wcześniej w doniczkach.

Masz pelargonie? Sprawdź, co zrobić z nimi po sezonie

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także