Jakie rośliny sadzić na piaszczystej glebie

Jakie rośliny sadzić na piaszczystej glebie

lawendaPiaszczysta gleba jest lekka i szybko przepuszcza wodę, w związku z tym rośliny w niej umieszczone wymagają regularnego podlewania.

Przeważnie charakteryzuje ją niski poziom występowania składników mineralnych, problemem jest także jej użyźnianie, ponieważ składniki mineralne dostarczone poprzez nawozy są szybko wypłukiwane. Jednak piaszczysta gleba jest odpowiednia dla wielu gatunków roślin, dzięki swojej lekkości ułatwia rozrost korzeni.

Rośliny jednoroczne na glebę piaszczystą

Wiele ciepłolubnych kwiatów ozdobnych dobrze wzrasta w nasłonecznionej, piaszczystej glebie, należą do nich między innymi aksamitki, dimorfoteki, nagietki, nasturcje oraz portulaki. Rośliny te charakteryzują się długim okresem kwitnienia. Można umieszczać je w rabatach oraz skalnikach. Większość z nich nadaje się także na kwiaty cięte.

Przeczytaj: Jak rozpoznać kwaśną glebę i jaki rośliny na niej sadzić

Byliny na piaszczystą glebę

Do uprawy na piaszczystym podłożu dobrze nadają się astry, gipsówki rozesłane, kocimiętki, lawenda wąskolistna, przetaczniki oraz niektóre odmiany wiesiołków. Aby rośliny te dobrze wzrastały, warto co pewien czas wprowadzać do gleby długo rozpuszczający się nawóz mineralny.
W okresie kwitnienia bylin, niezbędne jest także intensywniejsze podlewanie.

pięciornik biały

pięciornik alpejskiDrzewa i krzewy liściaste na piaszczystą glebę

Wiele drzew i krzewów liściastych ma bardzo niewielkie wymagania i dobrze wzrasta
w piaszczystej glebie. Rokitnik jest jednym
z krzewów o najmniejszych wymaganiach, można tworzyć z niego żywopłoty oraz niewielkie rzeźby. Dobrze wzrasta w lekkiej piaszczystej glebie, o ile zostanie umieszczony w mocno nasłonecznionym miejscu. Warte uwagi są także: brzoza brodawkowata, śnieguliczka, tawuła oraz pięciornik krzewiasty. Rośliny te dobrze rosną w piaszczystej, przepuszczalnej glebie, po kilku latach od wsadzenia do gruntu tworzą długie korzenie, dzięki którym są w stanie samodzielnie dostarczyć do pędów odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych.

Przeczytaj też: Jakie drzewa posadzić w małym ogrodzie

Drzewa iglaste na glebę piaszczystą

Jednym z popularniejszych drzew dobrze wzrastających w piaszczystej glebie jest jałowiec. Nadaje się zarówno do nasadzeń pojedynczych jak i do grupowych, można tworzyć z niego formowane żywopłoty oraz niewielkie rzeźby roślinne. Wartymi uwagi drzewami iglastymi, które można umieszczać w piaszczystej glebie są także: świerk klujący, czarna sosna oraz jodła.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Brodowska

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Data publikacji: 17.11.2011

Polecamy Ci również

Zobacz także