Jakie rośliny sadzić, jeśli mamy mało czasu na pracę w ogrodzie

2
Liliowce
Jest wiele roślin, które wyglądają pięknie, a mają małe wymagania. Warto je posadzić, jeśli brakuje nam czasu na pracę w ogrodzie.

Chcesz mieć kwitnący ogród, ale nie masz zbyt wiele czasu, żeby się nim zajmować? Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić, żeby ogród wyglądał pięknie, a przy tym nie wymagał wiele pracy.

Poznaj swój ogród

Jeśli kochamy ogród, ale nie mamy zbyt wiele czasu na jego pielęgnację, poszukajmy roślin, które będą dobrze rosły bez szczególnej opieki. Zanim jednak nabędziemy ich sadzonki, przyjrzyjmy się najpierw naszemu ogrodowi i sprawdźmy, jakie warunki w nim panują. Dzięki temu będziemy mogli dobrać takie rośliny, które będą się w nim czuły naprawdę dobrze.

Podpowiadamy: Co robić, żeby nasz ogród był piękny i łatwy do utrzymania - 10 rad

Jeśli bowiem postanowimy uprawiać na suchym i słonecznym stanowisku funkie lub w miejscu zacienionym i suchym liliowce, nie liczmy na to, że będą wspaniałą ozdobą ogrodu. Wprawdzie gatunki te prawie nie wymagają pielęgnacji i mogą doskonale radzić sobie bez naszej pomocy, ale tylko wtedy, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki uprawy.

Zobacz, jakie rośliny warto posadzić


Liatra kłosowa

Liatry warto posadzić w miejscach słonecznych i suchych.

Uroboros - pixabay.com
Bodziszki

Bodziszki mają wiele odmian i są mało wymagające. W dodatku nie lubią ich komary.

Hans - pixabay.com
Żurawka

Żurawki mają liście w wielu odcieniach - od prawie żółtych, przez zielono nakrapiane, po prawie bordowe. Wyglądają dekoracyjnie i są łatwe w uprawie.

Hans - pixabay.com
Piwonia

Piwonie to jedne z bardziej okazałych kwiatów, w dodatku pięknie pachną. Wymagają słońca i lekko wilgotnej ziemi.

Hansbenn - pixabay.com
Lawenda

Lawenda doskonale znosi suszę i uwielbia słońce. Wymagania ma małe, a pożytki z niej są wielkie - i dekoracyjne, i użytkowe.

Katarzyna Laszczak
Rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały dobrze rośnie nawet na ubogiej glebie. Ma dekoracyjne liście i okazałe kwiaty.

Katarzyna Laszczak
Juka karolińska

Kwiaty juki karolińskiej wyglądają bardzo egzotycznie i atrakcyjnie. Wbrew pozorom to roślina, które nie wymaga pracy.

Katarzyna Laszczak
Liliowce

Liliowce przypominają lilie, a żeby pięknie kwitły, wystarczy posadzić je w słońcu.

MichaelGaida - pixabay.com
Rogownica kutnerowata

Rogownica kutnerowata "rośnie sama" - wystarczy ją zasadzić.

Katarzyna Laszczak
Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry świetnie nadaje się na piaszczystą glebę i słoneczne stanowiska.

Katarzyna Laszczak
Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówki szybko się rozrastają i praktycznie nie mają wymagań.

Detlefpeltzer - pixabay.com
Funkie

Funkie maję wiele pięknych odmian o atrakcyjnie ubarwionych liściach. Doskonale rośną w cieniu.

Hans - pixabay.com
Kosaciec syberyjski

Kosaćce, czyli irysy syberyjskie, będą dobrze rosły w miejscach cienistych i wilgotnych.

JensG - pixabay.com
Paproć

Paprocie wyglądają bardzo okazale i doskonale rosną w cieniu.

Katarzyna Laszczak
Kalina koralowa

Kalina koralowa to ładny krzew o dekoracyjnych kwiatach i owocach.

Mykorea - pixabay.com
Kwiaty z wiejskiej rabaty

Kwiaty z wiejskiej rabaty to świetna propozycja dla zapracowanych - wyglądają pięknie, a szczególnej pielęgnacji nie wymagają.

Falco - pixabay.com
Lwie paszcze

Lwie paszcze to jedne z tradycyjnych kwiatów z wiejskich ogródków.

Hans - pixabay.com
Rudbekie

Rudbekie kwitną przez całe lato i wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Jedidja - pixabay.com
Kosmosy, czyli onętki

Kosmosy mają wiele kolorów. To wprawdzie roślina jednoroczna, ale same się łatwo rozsiewają.

Wolfblur - pixabay.com
Łubin

Łubiny nie tylko pięknie wyglądają, ale też użyźniają glebę, w której rosną (jak inne rośliny motylkowe, wytwarzają azot).

Katarzyna Laszczak
Floksy

Floksy mają różnokolorowe kwiaty i przyjemny, słodkawy zapach.

Couleur - pixabay.com

Mało wymagające rośliny do słonecznych ogrodów

Jeśli więc posiadamy ogród słoneczny, w którym gleba szybko wysycha, wybierzmy lawendy lekarskie (wymagają dwukrotnego przycinania: wczesną wiosną i po kwitnieniu), rozchodniki (m.in. okazałe i ostre), rogownice kutnerowate, czyśćce wełniste, krwawniki pospolite, żarnowce miotlaste, kostrzewy sine, juki karolińskie, bodziszki, kłosowce (np. czerwony, fenkułowy), ozdobne odmiany szałwii (np. omszona, muszkatołowa, srebrzysta) i macierzanki (np. Doerflera, cytrynowa, ozdobne odmiany macierzanki piaskowej), liatry kłosowe, wilczomlecze (np. białobrzegi), niektóre goździki (np. piaskowy, siny, pierzasty) oraz mało wymagające krzewy np. interesujące odmiany berberysów Thunberga, ciekawe jałowce czy oryginalne sosny.

Na słonecznym, ale trochę bardziej wilgotnym stanowisku, dobrze będą rosły liliowce, piwonie, floksy wiechowate, dzielżany ogrodowe, lilie i żurawki.

Mało wymagające rośliny do cienistych ogrodów

Innych gatunków należy natomiast poszukać do zacienionego ogrodu, w którym gleba dobrze utrzymuje wilgoć. Takie miejsce będzie idealne dla funkii, tawułek Arendsa, licznych gatunków paproci, kosaćców syberyjskich, zawilców japońskich, dąbrówek rozłogowych, a także kaliny koralowej, hortensji ogrodowej, bukszpanu pospolitego (może też rosnąć na stanowisku słonecznym i bardziej suchym) i cisa.

Polecamy też: Długowieczne byliny do ogrodu

Mało wymagające rośliny z wiejskiego ogródka

Wybierając do uprawy mało wymagające rośliny, możemy też inspirować się kwiatami z ogródków naszych babć i prababć. Kwiaty uprawiane w wiejskich ogrodach nie mogły liczyć na szczególna opiekę, dlatego często musiały radzić sobie same i mogły przetrwać tylko wtedy, gdy dobrze znosiły polski klimat (w tym zimowe chłody i letnie upały), rzadko chorowały, dobrze się rozrastały i łatwo rozmnażały.

Do najciekawszych gatunków uprawianych w wiejskich ogrodach należą między innymi: floksy wiechowate (obecnie podatne na mączniaka prawdziwego), lilie tygrysie, margerytki (złocienie właściwe), lwie paszcze, rudbekie, nagietki lekarskie, aksamitki, kosmosy podwójnie pierzaste (onętki), firletki, jeżówki, łubiny, dziewanny, pnące wilce trójbarwne, słoneczniczki szorstkie, orliki, niezapominajki oraz maki.

Niektóre z nich to rośliny jednoroczne lub dwuletnie (np. aksamitki, nagietki), ale ponieważ są dość odporne i łatwo się rozsiewają, nie trzeba każdego roku martwić się o ich sadzonki. Dzięki starym gatunkom kwiatów, możemy stworzyć w ogrodzie uroczy i barwny zakątek w rustykalnym, romantycznym lub wiejskim stylu, który nie będzie wymagał zbyt dużo pielęgnacji.

Chcesz, żeby Twój ogród był zielony przez cały rok? Polecamy łatwe w uprawie rośliny zimozielone

Wybierz byliny i ogranicz trawnik

Wybierając do takiego ogrodu rośliny, powinniśmy zdecydować się głównie na byliny i łatwe w uprawie krzewy ozdobne. Jeśli zechcemy posadzić atrakcyjne kwiaty jednoroczne (z wyjątkiem gatunków dających obfity samosiew), musimy liczyć się z tym, że będą oczekiwały sporo uwagi, gdyż wiosenne sadzenie, systematyczne pielenie, nawadnianie, ochrona i usuwanie przekwitłych kwiatostanów, zajmują naprawdę dużo czasu.

Zakładając ogród od podstaw, nie przeznaczajmy też zbyt dużo miejsca na trawnik, choć pozornie może się to wydawać dobrym rozwiązaniem. Jeśli bowiem chcemy cieszyć się piękną, zieloną murawą, musimy pamiętać, że trzeba będzie poświęcić jej sporo czasu, gdyż wiosenne prace pielęgnacyjne (m.in. grabienie, wertykulacja, aeracja, nawożenie), częste koszenie, nawadnianie i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami są bardzo pracochłonne.

Polecamy: Rośliny, które zastąpią trawnik w słońcu i w cieniu


Oceń artykuł
4,29 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także