Jakie meble do ogrodu

Meble ogrodowe
Wygodne meble ogrodowe to podstawa wypoczynku w ogrodzie.

Styl mebli, ich wielkość i materiał, z którego są wykonane, powinien być dostosowany do wielkości naszego ogrodu, jego wyposażenia oraz miejsca, w którym chcemy te meble postawić.

Musimy również zastanowić się, w jaki sposób będziemy meble przechowywać przez zimę.

Czym kierować się przy wyborze mebli ogrodowych?

Jeśli mamy mały ogród, nietrafionym pomysłem są duży stół, fotele i sofa - lepiej kupić lekkie i estetyczne aluminiowe lub plastikowe meble składane. Jeśli jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu, mamy nieograniczone możliwości - możemy dostosować styl mebli do charakteru ogrodu, kolorystyki i stylu płytek na tarasie oraz innych elementów aranżacji przestrzeni ogrodowej. Pamiętajmy, że nie każde meble, które podobają się nam w sklepie, będą dobrze wyglądać w naszym ogrodzie.

meble do ogrodu

Meble do ogrodu (fot. dekoria.pl)

dekoria.pl
meble ogrodowe

Meble do ogrodu (fot. DLH)

DLH
meble do ogrodu y plecionki

Meble do ogrodu (fot. DLH)

DLH
drewniane meble ogrodowe

Meble do ogrodu (fot. Drewnochron)

Drewnochron
stół i meble ogrodowe

Meble do ogrodu (fot. Home & Garden deco)

Home & Garden deco
zestaw mebli do ogrodu

Meble do ogrodu (fot. DLH)

DLH
Meble ogrodowe na tarasie

W przypadku mebli metalowych należy zabezpieczyć je przed rdzewieniem.

Magdalena Kmita-Kulesza

Podpowiadamy: Jak zaaranżować strefę wypoczynku w ogrodzie

Nie należy zapominać również o tym, że każdy rodzaj mebli ma pewne ograniczenia, np. wymagają konserwacji oraz odpowiednich warunków przechowywania. Zanim wybierzemy się do sklepu, dowiedzmy się o nich więcej.

  • Meble z plastiku są bardzo popularne. Do ich zalet można zaliczyć: niską cenę, małą wagę, łatwość przechowywania oraz brak konieczności konserwacji. Nie wymagają one żadnych zabiegów poza myciem. Minusy: są nietrwałe, zepsute nie nadają się naprawić, a ich wygląd mimo wysiłków producentów jest mało efektowny.
  • Zaletą mebli drewnianych jest możliwość dokonywania napraw oraz zróżnicowana stylistyka - od klasyki poprzez country po bardzo ascetyczną współczesną formę. Meble drewniane można łączyć ze szkłem i metalem, co wpływa korzystnie na ich estetykę. Drewno jest wytrzymałe i elastyczne. Podczas zakupu, należy sprawdzić, czy meble zostały solidnie wykończone i właściwie zaimpregnowane. Jeżeli kupujemy surowe, niepomalowane meble, wymagają one zabezpieczenia odpowiednim środkiem, chroniącym drewno przed działaniem warunków atmosferycznych. Minus: konieczność regularnej konserwacji. Nawet meble wykonane z bardzo twardego i wytrzymałego drewna tekowego, akacjowego lub eukaliptusowego, należy chronić przed deszczem, bowiem po pewnym czasie mogą stracić kolor. Meble drewniane po sezonie wymagają przechowywania w suchym i przewiewnym miejscu.

Jakie meble do ogrodu?

drewniane
wynik głosowania
54,3%
metalowe
wynik głosowania
8,6%
plastikowe
wynik głosowania
7,4%
rattanowe
wynik głosowania
16,2%
wiklinowe
wynik głosowania
9,3%
betonowe
wynik głosowania
4,2%

Ilość oddanych głosów: 6844

  • Meble wiklinowe bardzo wygodne, ładne i lekkie. Ich cena i stylistyka są  zróżnicowane. Jeśli dysponujemy dostatecznie dużą, zadaszoną werandą lub tarasem, sprawdzą się doskonale. Jednak ich podstawową wadą jest mała trwałość oraz brak odporności na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Najlepiej nie zostawiać ich przez cały sezon letni w ogrodzie, ponieważ należy je chronić przed deszczem.
  • Meble metalowe coraz częściej trafiają do naszych ogrodów. Nie mówimy tu o ciężkich, kutych meblach, tradycyjnie łączonych z drewnem lub wikliną, lecz o lekkich i estetycznych meblach z aluminium. Ich plusem jest bez wątpienia trwałość i długowieczność. Podkreślić należy też różnorodność stylistyczną i wysoką estetykę tych mebli. Na uwagę zasługuje również coraz większa ich dostępność na rynku. Minusem jest natomiast cena oraz konieczność stałej konserwacji i zabezpieczania ich przed korozją, za pomocą dość drogich środków.

Zobacz: Pomysł na stół ogrodowy z palet

Oceń artykuł
5,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także