Jakie deski na taras?

Jakie deski na taras?

Wybierając deski tarasowe do domu lub ogrodowej altany warto pamiętać, że podłoga ma nie tylko dobrze wyglądać, ale również być trwała i odporna na działanie warunków atmosferycznych.

Deski muszą bez szwanku znosić wodę, słońce i mróz. Jakie zatem wybrać?

Deski drewniane
Deski drewniane najlepiej sprawdzają się w altanach i domkach letnich. Choć, zdaniem wielu, prezentują się najpiękniej z wszystkich rodzajów desek tarasowych, to jednak są kłopotliwe w utrzymaniu. Wymagają stałej pielęgnacji i usuwania zanieczyszczeń (piasku, liści, błota). Wybierając ten rodzaj desek najlepiej zdecydować się na twarde drewno – dąb czy buk – choć jest droższe od sosnowego lub modrzewiowego. Należy również zwrócić uwagę na sposób ryflowania, czyli żłobienia w desce rowków odprowadzających wodę. Deski ryflowane dwustronnie lepiej odprowadzają wilgoć. Jeśli taras ma służyć przez wiele lat, niezależnie od wybranego rodzaju drewna, trzeba pamiętać o regularnym konserwowaniu i impregnowaniu desek.

Deski kompozytowe. (fot. Plastivan)Deski tarasowe. (fot. DLH)

Drewno egzotyczne
Jedną z możliwości są deski z egzotycznych gatunków drewna – tatajuby, bangkirai, massaranduby czy ipe – jednak są dużo droższe od drewna krajowego. Drzewa rosnące w krajach tropikalnych przyzwyczajone są do ekstremalnych opadów deszczu oraz bardzo wysokich temperatur. Stąd zapewne wysoka odporność drewna pozyskiwanego z tych gatunków. Drewno egzotyczne jest bardzo twarde i ciężkie. Najlżejsze z gatunków są o ok. 30 proc. twardsze od dębu, a najcięższe ipe ponad dwukrotnie. Drewno egzotyczne zawiera ponadto związki grzybobójcze i bakteriobójcze oraz naturalne impregnujące substancje oleiste, zatem praktycznie nie wymaga konserwacji.

Deski kompozytowe. (fot. Plastivan)Deski z drewna egzotycznego. (fot. Kopp)

Deski kompozytowe
Znacznie trwalsze od desek drewnianych są deski kompozytowe, wykonane z mączki drzewnej i tworzyw sztucznych. Przypominają naturalne drewno, jednak są odporne na warunki atmosferyczne, nie blakną pod wpływem słońca i nie nasiąkają wodą. Nie wymagają również impregnowania.
W przeciwieństwie do naturalnego drewna są odporne na pleśń, grzyby i szkodniki. Warto kupować deski o ryflowanej powierzchni. Wprawdzie odprowadzanie wody w przypadku tych desek ma mniejsze znaczenie, jak w wypadku drewna, jednak ryflowana powierzchnia ma również właściwości antypoślizgowe.

Zasady konserwacji
Niezależnie od rodzaju desek, jakie położymy na tarasie, warto pamiętać o kilku zasadach ich konserwacji , które sprawią, że posłużą przez wiele lat:

  • Zimą z tarasu na bieżąco trzeba usuwać śnieg, by nie dopuścić do powstania oblodzonej warstwy.
  • Jeśli taras pokryje się lodem, nie należy stosować soli i środków chemicznych do jego usuwania. Jeżeli zimą musimy korzystać z tarasu, warto posypać lód piaskiem (po odwilży nie zapomnijmy jednak dokładnie zmieść piasku, żeby nie porysował powierzchni desek).
  • Niektóre gatunki drewna, zwłaszcza egzotycznego, podlegają naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy. Powstaje wówczas rodzaj srebrzystego nalotu. Można temu zapobiec stosując impregnat przeznaczony do zewnętrznych konstrukcji drewnianych.
  • W przypadku silnego zabrudzenia warto umyć powierzchnię desek za pomocą myjki ciśnieniowej i ciepłej wody.
  • Szczeliny między deskami należy utrzymywać w czystości, aby umożliwić odpływ wody.
  • Plamy z pleśni trzeba usuwać rozcieńczonymi środkami zawierającymi chlor, celem dezynfekcji zaatakowanego przez grzyby miejsca.
Oceń artykuł
3,18 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Zadara

Zdjęcia: DLH, Kopp, Plastivan

Polecamy Ci również

Zobacz także