Jaki żywopłot do ogrodu?

2
Żywopłot z ligustru
Wybierając krzewy na żywopłot trzeba się zastanowić, jaką funkcję na on pełnić i ile czasu chcemy poświęcić na jego pielęgnację,

Ogrodzenia są funkcjonalne i ładne, ale żywopłotom trudno odmówić naturalnego piękna. Nic więc dziwnego, że nawet tam gdzie ogrodzenie stanowi siatka czy nieefektowny betonowy płot zakłada się żywopłoty.

Żywopłot może spełniać różne funkcje. Wysoki może być granicą ogrodu, chronić nas przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów, stanowi dobrą osłonę przed wiatrem, kurzem, a nawet przed hałasem. Niski żywopłot jest elegancką barwną obwódką wokół rabaty czy wzdłuż ścieżki, dzieli ogród na części, wprowadza do ogrodu kolorystyczny i geometryczny ład, w sposób naturalny i mniej formalny niż płotki.

Polecamy też: Żywopłot z pnączy. Jakie rośliny wybrać

Wybór krzewów na żywopłot

Zakładając żywopłot musimy wiedzieć ile pracy jesteśmy w stanie poświęcić jego pielęgnacji. Najtrudniejszy w zakładaniu żywopłotu zawsze wydaje się wybór krzewów. Niektóre wymagają przycinania i formowania jak ligustry, czy bukszpan, a innym możemy poświęcić mniej pracy, decydując się na żywopłot nieformowany.

Żywopłoty mogą być komponowane z roślin iglastych, wtedy pozostają zielone przez cały rok. Jednak zwolennikom zmian w ogrodzie można polecić krzewy liściaste, często bujnie kwitnące i pachnące, jak jaśminowce lub zmieniające kolor liści na jesień jak tawuły. W żywopłocie możemy łączyć kilka kolorów, ciekawe jest zestawienie bordowych berberysów z zielono-białą trzmieliną.

Atrakcyjnie i niezwykle dekoracyjnie wyglądają podwójne lub potrójne żywopłoty, których najwyższym piętrem może być jedna z odmian żywotnika, średnim purpurowa odmiana berberysu, a najniższym żółta odmian tawuły japońskiej. Takie naturalne ogrodzenie ogrodu jest bardzo efektowne.

Podpowiadamy Jakie krzewy wybrać na żywopłot liściasty

Jaki ma być żywopłot

Zanim zdecydujemy się na założenie żywopłotu przemyślmy też, jaką funkcję ma on spełniać i czego od niego oczekujemy. W przypadku niskich żywopłotów obwódkowych lepiej wybrać gatunki roślin wolno rosnących, a na żywopłoty wysokie nadają się też niektóre drzewa jak chociażby buki.

Jeśli zależy nam na osiągnięciu szybkiego efektu dekoracyjnego możemy zdecydować się na gatunki szybko rosnące, np. żywotnik olbrzymi. W przypadku żywopłotów wysokich sadzimy rośliny w odstępach 50-70 cm pamiętając, by zostawić im miejsce na rozrośnięcie się. Natomiast w przypadku żywopłotów niskich, sadzimy rośliny w rzędzie bardzo gęsto, np. na metrowy odcinek żywopłotu z ligustrów potrzeba nam będzie około 8 szt. krzewów.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także