Jaką kostkę brukową wybrać – z fazą, czy bez fazy?

Nawierzchnia z kostki brukowej
Wybierając kostkę lub płyty betonowe, zwróćmy uwagę na wykończenie górnych krawędzi, czyli fazowanie.

Wybierając kostkę betonową skupiamy się na jej kolorze i kształcie. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę – czyli fazowanie kostki.

Betonowa kostka brukowa to niezwykle popularny materiał na nawierzchnie. Jest dostępna w bardzo wielu wzorach i kolorach, i przeważnie to właśnie na tych elementach skupiamy się, wybierając kostkę do ogrodu. Jest jednak jeszcze jeden element, który powinniśmy uwzględnić. To wykończenie krawędzi kostki, czyli fazowanie. Do wyboru mamy kostkę (i płyty betonowe), których górne krawędzie są ukośnie ścięte lub zaokrąglone – to kostka fazowana. Są także elementy o prostych górnych krawędziach – czyli bez fazy. Ten szczegół wpływa nie tylko na wygląd nawierzchni, ale także jej użytkowanie.

Polecamy też: Ścieżka ogrodowa z płyt chodnikowych

Kostka brukowa bez fazy

Kostka i płyty bez fazy pozwalają na stworzenie bardziej jednolitej płaszczyzny, a odstępy między poszczególnymi elementami są minimalne. Po takiej nawierzchni wygodniej chodzi się na obcasach, jeździ wózkiem czy rowerem. Ponadto nawierzchnie ułożone z kostki lub płyt niefazowanych są cichsze - ponieważ poruszające się po nich pojazdy wywołują mniejszy hałas. Dodatkowo nawierzchnie z kostki bez fazy łatwiej się odśnieża.
Nawierzchnie ułożone z kostki bez fazy są niemal jednolicie równe, z minimalnymi odstępami pomiędzy elementami. Powierzchnie z kostek o takiej charakterystyce idealnie pasują do inwestycji przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej, a także realizacji wielkoformatowych, takich jak place, parkingi, nawierzchnie hal. Dodatkowo są bardziej wygodne dla rodziców z dziećmi w wózkach, rowerzystów czy chociażby dla osób z walizkami na kółkach – ponieważ wywołują mniejsza drgania – tłumaczy Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.

Nawierzchnie z kostki fazowanej

Kostka o fazowanych krawędziach charakteryzuje się bardziej naturalnym wyglądem, co bardzo dobrze pasuje do przydomowych ogrodów. Takie nawierzchnie lepiej imitują kamień i mają mniej „przemysłowy” charakter.
Nieregularne krawędzie kostek z fazą przesądzają o tym, że cała posesja zyskuje niepowtarzalny, ciekawy charakter. Dodatkowo, dzięki ich wykorzystaniu, uzyskane aranżacje nawierzchni wokół domu i ścieżek ogrodowych sprawiają wrażenie bardziej szlachetnych, imitujących naturalny kamień. Stanowią przeciwieństwo dla przestrzeni wokół biurowców bądź sklepów, które uznawane są za bardziej techniczne – dodaje Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.

Trzeba dodać, że sposób wykończenia górnych krawędzi kostki nie wpływa na wytrzymałość nawierzchni (zależy ona od jakości materiału, doboru odpowiedniej grubości kostki, a także – solidności wykonania). Natomiast kostka fazowana i niefazowana daje różny efekt estetyczny i użytkowy, dlatego zanim ją wybierzemy, zastanówmy się, jaki charakter ma mieć nasza nawierzchnia i w jaki sposób będzie użytkowana.

Dowiedz się też: Grubość kostki brukowej - jaka kostka na ścieżkę, a jaka na podjazd

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Polbruk

Polecamy Ci również

Zobacz także