Jaka kosiarka – elektryczna, spalinowa czy robot?

0
Jaka kosiarka – elektryczna, spalinowa czy robot?

Precyzyjnie przystrzyżony trawnik jest piękną ozdobą Twojej posesji czy rekreacyjnej działki. Stanowi on idealne wykończenie dla pozostałych roślin: drzew, krzewów i kolorowych rabatek. Jak prawidłowo kosić zielony dywan?

Koszenie trawy to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w Twoim ogrodzie. Prawidłowo przeprowadzony proces pozwoli Ci cieszyć się miękkim, zielonym dywanem. Precyzyjnie przystrzyżony za pomocą profesjonalnych kosiarek będzie cieszył swym widokiem całą rodzinę. Regularne strzyżenie murawy zapobiega nadmiernemu pojawianiu się chwastów i pobudza wzrost soczyście zielonej trawy. W takiej sytuacji wybór właściwej kosiarki nie może być przypadkowy, a TY powinieneś zainwestować w wysokiej klasy sprzęt, który posłuży Ci latami.
Pamiętaj, że sposób w jaki murawa jest ścinana ma istotny wpływ na kondycję i wygląd trawy. Jeszcze przed zakupem nowego modelu kosiarki musisz sprawdzić jakość noży oraz to czy posiadają funkcję regulacji wysokości cięcia. Dostępne dziś na rynku urządzenia są wyposażone w system podwójnych noży, a ich kilkustopniowa regulacja pozwoli Ci zdecydować na jaką wysokość ma w danym momencie zostać przycięta trawa. Pierwszy z nich, tzw. nóż górny, wykonuje cięcie podstawowe, a nóż dolny tnie trawę na mniejsze kawałki. Tak rozdrobniona trawa trafia wprost do kosza zajmując w nim mniej miejsca.

Podpowiadamy: Jak wybrać urządzenia do pielęgnacji trawnika: wertykulator i aerator

Kosiarki elektryczne

Kosiarki elektryczne są rodzajem urządzeń przeznaczonych dla osób posiadających działkę wielkości do 500 m². Jakie posiadają zalety? Niski poziom hałasu, duża zwrotność, poręczność obsługi i niska waga, to główne plusy kosiarki o napędzie elektrycznym. Nie wytwarza spalin, dlatego jest przyjazna dla środowiska. Wybierając kosiarkę zwróć uwagę na jej szerokość koszenia (optymalna wynosi 32 cm) oraz trwałość i kształt obudowy – jeśli jest ergonomiczna, dotrzesz nią w najmniejsze zakamarki posesji. Istotna dla Twojej wymarzonej kosiarki powinna być przynajmniej trzy stopniowa możliwość regulacji – wysokości koszenia (25 – 55 mm) i duża prędkość obrotowa.
Ten typ kosiarki idealnie sprawdzi się jeżeli Twoja powierzchnia do skoszenia jest niewielka i obejmuje teren przy domu. W takim przypadku nie ma sensu decydować się na zakup dużego, a jednocześnie znacznie cięższego modelu, bo utrudni Ci to znacznie możliwość ominięcia drzew, krzewów lub rabatek.
Niestety powinieneś uwzględnić fakt, że kosiarka o napędzie elektrycznym posiada ograniczone pole manewru, co jest  spowodowane koniecznością połączenia kosiarki z kablem zasilającym i źródłem zasilania.
W przypadku kosiarek elektrycznych ich wydajność jest ściśle powiązana z mocą, typem oraz jakością silnika i to one są decydujące jeśli chodzi o jakość i trwałość sprzętu, a decydując się na zakup mamy nadzieję, że to, co wybraliśmy posłuży przez kilka lat.

Kosiarki spalinowe

Ze względu na szereg zalet, nadal nie słabnie popularność kosiarek spalinowych. Ich głównymi atutami są przystępna cena, funkcjonalność i możliwość pracy nawet na powierzchni użytkowej sięgającej 1000 m2 bez konieczności dostępu do źródła zasilania.  Jeszcze przed kupnem profesjonalnej kosiarki pomyśl czy chcesz cały pokos zbierać do kompostownika, czy wolisz pozostawić ją na podłożu w formie naturalnego nawozu.
Dobrze dobrany typ kosiarki spalinowej z dużym, wygodnym koszem, a także systemem mielenia zmiennego umożliwi Ci częściowe pozostawienie pokosu na trawniku, a także dostosowanie ilości mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogodowych. Tego typu rozwiązanie umożliwia kosiarka wyposażona w funkcję mulczowania – wystarczy, że założysz jednym ruchem ręki odpowiednią zaślepkę, a rozdrobniony pokos zostanie rozrzucony na trawniku jako naturalny nawóz. Dostarczy to trawie niezbędnych składników odżywczych i ochroni glebę w Twoim ogrodzie.
Wady z jakimi powinieneś się liczyć przed ich zakupem to fakt, że będziesz musiał uzupełniać paliwo, dość duży hałas w czasie pracy, spaliny uwalniane do środowiska. Ten rodzaj kosiarek najlepiej sprawdzi się jeśli dysponujesz większym kawałkiem ziemi, bo zalecany jest raczej do powierzchni liczącej przynajmniej 1000 m².

Dowiedz się: Na czym polega mulczowanie, jak i kiedy warto to robić

Robot ogrodowy do koszenia

Jeżeli systematyczne przycinanie murawy nie jest Twoim ulubionym zajęciem możesz kupić model kosiarki dedykowany właśnie Tobie, czyli robot ogrodowy. Będzie on pracował za Ciebie niezwykle precyzyjne, jeśli Twój ogród jest dość duży, a ukształtowanie terenu jest łagodne. Robot do koszenia trawy po odpowiednim zaprogramowaniu wykona całą pracę za Ciebie. Takie wprost innowacyjne rozwiązanie, to idealne wyście jeśli jesteś pochłonięty pracą zawodową i nie masz czasu na regularne prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Wszystko to dzięki naturalnemu nawożeniu oraz unikatowej technologii podwójnych noży, dzięki której pokos jest od razu rozdrabniany w obudowie kosiarki i rozsiewany na  Twój trawnik. Roboty do trawy są wyposażony w system inteligentnych czujników, które pozwalają mu ominąć każdą przeszkodę, więc możesz być spokojny, że Twoje krzewy, drzewa i rabaty nie zostaną zniszczone.

 

Oceń artykuł
2,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: al-ko.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także