Jaka kosiarka do trawy?

Utrzymanie pięknego trawnika wymaga pracy i właściwych narzędzi. Odpowiednia kosiarka ułatwi pielęgnację ogrodu. Zatem - jaka kosiarka do trawy?

Wybór kosiarki zależy od wielkości trawnika, ukształtowania terenu oraz naszych upodobań.

Jaka kosiarka do trawy?

Do podcinania małych trawników o powierzchni nieprzekraczającej 500 m wystarczy kosiarka elektryczna, natomiast na większy trawnik lepsza będzie kosiarka spalinowa.
Zaletami kosiarek elektrycznych są cicha praca, niewielkie rozmiary oraz niewysoka cena. Niezbędne jest podłączenie do prądu. Jeśli trawnik założyliśmy na nierównym terenie – pochyłym lub pagórkowatym – sprawdzi się kosiarka z napędem na koła lub kosiarka rotacyjna, która poradzi sobie również z wyższą i twardszą trawą. Trawnik pełen zakamarków, drzew i krzewów wymagać będzie użycia elektrycznej podkaszarki lub kosy spalinowej. Jeśli podoba nam się niska murawa, możemy kupić kosiarkę bębnową, która zapewnia niskie i dokładne koszenie miękkich źdźbeł trawy, ale nie da sobie rady ze starszą trawą.

Jak kosić trawnik?

Od kwietnia do października trawniki powinno się kosić co 7-10 dni. Największy wzrost trawy przypada na okres od kwietnia do lipca, jeśli pogoda jest sprzyjająca. Pierwsze koszenie trawnika od jego założenia, powinno być przeprowadzone, gdy trawa ma wysokość 8-10 cm i dość regularnie powtarzane. Najczęściej trawnik pełni rolę ozdobną – wtedy jego wysokość nie powinna przekraczać 5-7 cm (np. na boiskach sportowych utrzymuje się murawę nie wyższą niż 2 cm). Noże w kosiarce powinny być ustawione odpowiednio do wysokości trawnika, jaki chcemy utrzymać. Wysokość murawy zależy również od gatunków traw, których mieszanka rośnie w naszym ogrodzie. Niektóre z nich źle reagują na bardzo niskie koszenie – uszkadza ono ich kępy i nie pozwala dostatecznie się rozrosnąć. Już na etapie wyboru mieszanki traw musimy wiedzieć, jaki trawnik chcemy hodować.
Pielęgnację trawnika można porównać do pielęgnacji włosów – poza koszeniem wymaga on grabienia, napowietrzania, nawadniania i dokarmiania. Co jakiś czas warto wygrabić dokładnie trawnik z resztek trawy i darni – w przeciwnym razie resztki roślinne utworzą zbitą masę i nie dopuszczą do gleby powietrza, wody i innych składników pokarmowych; resztki te mogą też zgnić. Nie powinno się kosić mokrej trawy, gdyż resztki roślinne sklejają się i powodują spłatanie darni. Wilgoć może też utrudniać pracę kosiarki, a nawet ją uszkodzić.
Ostrza noży kosiarki powinny być po każdym koszeniu oczyszczone oraz regularnie ostrzone. Tępe noże szarpią brzegi ścinanej trawy i prowadzą do żółknięcia trawnika.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Zadara

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także