Jak zbudować i wykorzystać inspekt ogrodowy

4
Sadzonki w inspekcie ogrodowym
Inspekt ogrodowy pozwala na wczesny wysiew nasion. Dzięki niemu przyspieszymy uprawę kwiatów i warzyw w ogrodzie.

Inspekt ogrodowy to niezwykle prosta konstrukcja, która pomoże nam wcześniej cieszyć się zbiorami kwiatów i warzyw.

Na opakowaniach nasion często spotykamy informację o "wysiew nasion do inspektu: luty-marzec". Podana data zawsze jest zdecydowanie wcześniejsza niż "wysiewu nasion do gruntu". Właśnie dlatego wysiew do inspektu pozwala osiągnąć nam lepsze i wcześniejsze zbiory, przede wszystkim różnych nowalijek, takich jak sałata, rzodkiewka, ale też np. pomidorów, ogórków, melonów, czy różnych kwiatów. Inspekt umożliwia bowiem wysiew nasion już w marcu, kiedy jeszcze panują stosunkowo niskie temperatury. Jeśli warunki są odpowiednie, inspekt można przygotować nawet zimą.

Polecamy też: Tunele foliowe - co można w nich uprawiać i jak je przygotować

Co to jest inspekt ogrodowy? To bardzo prosta konstrukcja – jest to po prostu pozbawiona dna skrzynia, z wyższą tylną ścianką i nakryta oknem inspektowym. Okno musi być otwierane, żeby umożliwić wietrzenie inspektu oraz dostęp do sadzonek.

Budowa inspektu ogrodowego

Skrzynię inspektu możemy zbić z desek, np. pozostałych po budowie. Surowe drewno warto zaimpregnować olejem. Całość musimy zaopatrzyć w otwieraną, przeszkloną pokrywę i to właściwie tyle. Do budowy inspektu możemy wykorzystać wtórnie deski, a jako pokrywę - stare okna. Można też zbudować inspekt z płyt z poliwęglanu komorowego - można je dostać z marketach budowlanych.

Możemy też zbudować skrzynię z cegieł, czy pustaków (w tym przypadku szczególnie dobrze zastanówmy się nad wyborem miejsca, bo przestawienie murowanego inspektu nie będzie możliwe). Pamiętajmy też, że tylna ścianka powinna być wyższa niż przednia. Wymiary inspektu zależą od naszych potrzeb i ambicji ogrodniczych.

Przeczytaj też: Grządki przy których nie trzeba się schylać, czyli dlaczego warto uprawiać warzywa w skrzyniach

Inspekt zimny i ciepły

Skrzynię napełniamy ziemią ogrodową i wysiewamy do niej nasiona. W inspekcie możemy też ustawić doniczki z sadzonkami. Dodatkowo, szczególnie jeśli zapowiadane są przymrozki, inspekt można nakrywać matami słomianymi. To przepis na tzw. inspekt zimny.

Jest możliwe też stworzenie tzw. inspektu ciepłego. W tym przypadku skrzynię należy napełnić końskim obornikiem (na wysokość ok. 40 cm), który rozkładając się, wytworzy ciepło. Po kilku dniach należy obornik ubić i rozsypać na nim warstwę ziemi (ok. 15-20 cm wysokości). Po upływie kolejnych kilku dni możemy wysiewać nasiona. Inspektu zimnego możemy używać mniej więcej od połowy marca, a ciepłego – już pod koniec lutego. Wiele oczywiście zależy od warunków i temperatur panujących w danym roku.

Gdzie ustawić inspekt ogrodowy

Inspekt powinien znajdować się w ciepłym, osłoniętym i od wiatru i nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, by niższa ściana była skierowana na południe. Podłoże pod inspekt powinno być oczyszczone z chwastów. Jeśli planujemy budowę inspektu wczesną wiosną, zwróćmy uwagę, czy ziemia nie jest zamarznięta.
Oczywiście inspekt ogrodowy to konstrukcja, którą możemy wykorzystywać przez wiele lat, tym bardziej warto zastanowić się nad jego budową.

Podpowiadamy: Co można posiać do gruntu już w lutym-marcu

Oceń artykuł
4,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także