Jak zbierać i wykorzystywać deszczówkę?

0
Jak zbierać i wykorzystywać deszczówkę?

Gromadzenie wody opadowej w dzisiejszych czasach jest prostsze niż ci się wydaje. Zebraną w ten sposób wodą można podlewać ogródek czy myć samochód. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Sprawdź niezawodne sposoby na łatwe gromadzenie i przechowywanie deszczówki!


Zbiorniki na opady – przegląd najlepszych propozycji


Jak zbierać deszczówkę, tak by było to efektywne? Dawniej, skutecznym sposobem było ustawienie balii lub beczki wprost pod jedną z rynien. Dzisiaj, możesz skorzystać z szerokiego asortymentu naziemnych zbiorników, przeznaczonych specjalnie do tego celu. Są odporne na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne. Niektóre mają nawet ozdobny kształt, pełniąc dodatkowo funkcję dekoracyjną. Dostępne są pojemniki w kształcie antycznych kolumn, wazonów z winem czy glinianych naczyń rodem z Grecji. Ustawione obok rury spustowej, którą z dachu spływa woda opadowa, bez przeszkód pomieszczą zapas wody potrzebny ci potem do wykorzystania w ogrodzie czy podczas prac porządkowych wokół domu. Większość została wyposażona w specjalną osłonę, która uniemożliwia przedostawanie się liści, owadów i innych odpadów do zebranej wody. W tym celu można także zamontować dodatkowo siatkę czy filtr w samej rynnie. Te zabiegi sprawią, że zebrana woda będzie czysta i od razu gotowa do użycia, na przykład podczas mycia samochodu.

Zbieranie deszczówki na działce. Jeśli planujesz zbierać deszczówkę na działce, możesz wybierać spośród naziemnych zbiorników o pojemności od 250, nawet do 350 litrów. Wielkość zbiornika jest uzależniona od wielkości działki – pojemnik powinien w naturalny sposób komponować się z małą architekturą ogródka, nie zaś przytłaczać ją. Niektóre zbiorniki są fabrycznie wyposażone w kranik i mają możliwość podłączenia węża ogrodowego, tak, by dało się podlewać ogródek korzystając bezpośrednio ze źródła zebranej wody. Kiedy zbiornik jest nieużywany, powinien być przykryty szczelną pokrywą, która zwykle jest do kupienia w zestawie.


Magazynować opady w bloku?


Zbieranie deszczówki w bloku nie należy do najłatwiejszych zadań. Ponieważ balkon zwykle oferuje dość ograniczoną przestrzeń, trzeba postawić na inne rozwiązania niż duży, naziemny zbiornik. Jedną z opcji jest składany zbiornik na wodę, w który można zebrać i magazynować potrzebną ilość deszczówki. Kiedy zbiornik nie jest już w użyciu albo potrzeba większej przestrzeni na balkonie, pojemnik wystarczy złożyć. Zawsze też można zbierać deszczówkę do miski lub wiaderka, ale z uwagi na dużą powierzchnię parowania i małą pojemność tych naczyń, ten sposób wydaje się wielce nieefektywny. Duży wybór funkcjonalnych i ozdobnych naziemnych zbiorników do zbierania deszczówki, w różnych rozmiarach i kształtach można znaleźć na https://www.empik.com/dom-i-ogrod/nawadnianie-ogrodu/zbiorniki-na-deszczowke,39700606,s

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także