Jak zaprojektować przydomowy ogródek warzywny?

0
Ogród warzywny
Przydomowy ogródek warzywny daje wiele korzyści. Zdrowe warzywa to podstawa każdego jadłospisu.

Moda na zdrowe jedzenie wchodzi nie tylko na nasze talerze, ale i do naszych ogrodów. Coraz więcej osób decyduje się na przekształcenie części ogrodu w przydomowy warzywniak. Czy jest to trudne? Michelle Obama udowadnia, że wcale nie!

Pierwsza dama postanowiła stworzyć własny ogródek warzywny przy Białym Domu. Żona prezydenta USA stawia na walkę z otyłością i cukrzycą i chcąc dać przykład Amerykanom, postanowiła włączyć do diety swojej rodziny warzywa i zioła uprawiane przy Białym Domu. Wiadomo, że w ogródku posadzono warzywa, zioła i owoce jagodowe. Pominięto buraki, których prezydent nie lubi. Ty, tworząc swój ogródek możesz posadzić swoje ulubione warzywa czy zioła. Pamiętaj jednak, aby ogródek zaplanować w odpowiednim miejscu w ogrodzie. Nie wystawiaj go na całodzienną ekspozycję słoneczną, ponieważ Twoje rośliny mogą szybko uschnąć. Poobserwuj swój ogród przez kilka dni, zobacz jak przesuwa się po nim słońce w ciągu dnia. W ten sposób ustal miejsce nasłonecznione, które jednak co najmniej przez kilka godzin dziennie znajduje się w cieniu.

 

 

Jak zaplanować zasadzenie roślin?

Pamiętaj o wyborze odpowiednich warzyw, które dobrze rozwijają się w naszym klimacie. Uważaj, żeby nie posadzić obok siebie gatunków, które wzajemnie się nie tolerują. W przyrodzie istnieją dobre i złe zestawienia roślin. Pomidorów nie sadź koło ogórków, marchew posadź daleko od kopru, natomiast majeranek oddziel od bazylii. Rośliny, które z kolei dobrze wpływają na siebie wzajemnie to marchew i cebula, ogórek i sałata, por i buraki czy też seler i kapusta. Zanim zaczniesz sadzenie, zaprojektuj swój ogródek, uwzględniając warzywa i owoce, które chcesz, aby się w nim znalazły. Sprawdź koniecznie, z jakimi gatunkami możesz je zestawić, a jakich połączeń unikać. Takie informacje bez problemu znajdziesz w książkach ogrodniczych i internecie.

Czy wiesz, że….

…nasturcje chronią rośliny przed bielinkami, mszycami i ślimakami?

nagietki dobrze wpływają na warzywa rosnące w sąsiedztwie?

…aksamitki chronią warzywa przed nicieniami korzeniowymi ale źle wpływają na zioła?

Pielęgnacja

Gdy już zasadzisz rośliny, czas zadbać o to, by były odpowiednio pielęgnowane. Pamiętaj o używaniu nawozów, najlepiej naturalnych. Nie zapominaj o pieleniu - jest ono niezbędne, by nic nie zakłócało wzrostu naszych warzyw. Koniecznie jest też odpowiednie nawodnienie. W tym pomoże Ci HYDROBOX, czyli innowacyjny system, opracowany przez polskich naukowców. Wystarczy, że położysz HYDROBOX na spodzie dołka, na którym zasadzasz roślinę. Gdy korzenie rośliny przez niego przerosną, zaczną czerpać z wody zmagazynowanej z opadów i podlewania. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze rośliny nie mają ani zbyt mało ani zbyt dużo wody. Na HYDROBOXie możesz śmiało zasadzić pomidory, ogórki, sałatę, truskawki czy cukinię. Jest to produkt, który jest bezpieczny dla zdrowia, a zatem z powodzeniem możesz sadzić na nim warzywa i owoce, które lubią wodę i mają rozbudowany system korzeniowy.

Jak widzisz stworzenie i pielęgnacja własnego ogródka warzywnego nie jest trudna ani skomplikowana. W nagrodę za czas poświęcony uprawie dostaniesz luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić – ekologiczne warzywa i zioła.

    

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Hydrobox

Zdjęcia: Stegu Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także