Jak zaprojektować ogród?

Projektując ogród bierzemy pod uwagę przede wszystkim wielkość działki. Najważniejsze, by efekt końcowy sprawiał nam satysfakcję.

Planując ogród wszyscy członkowie rodziny zgłaszają swoje potrzeby – pan domu może domagać się miejsca na grill, pani domu różanych rabatek, a dzieci boiska do gry w badmintona i domku na drzewie. Często jednak konieczne są kompromisy.
Warto też zastanowić się, czy lubimy prace w ogrodzie i czy chcemy samodzielne założyć ogród, czy wolimy zatrudnić firmę, która zrobi to za nas.


Ścieżki prowadzące do celu
Projektując ogród, najpierw wytyczamy miejsca na elementy małej architektury – altanę, ścieżki, schody, pergole, oczka wodne itp. Dopiero potem myślimy gdzie posadzić rośliny. Pamiętajmy, że ogrodowe ścieżki zawsze powinny prowadzić do celu – altany, kącika grillowego lub huśtawki. Wszędzie, gdzie chcemy wygodnie przejechać taczką, warto położyć utwardzone nawierzchnie. Nie zapomnijmy również o śmietniku i kompostowniku położonych w ustronnym miejscu (zwykle w rogu działki) – w przeciwnym razie może się okazać, że nie mamy gdzie składować skoszonej trawy i zgrabionych liści. Można je osłonić szpalerem róż czy krzakami porzeczek.
Jak przekonują architekci terenów zielonych, ogród warto dzielić na wewnętrzne części.

Przesada szkodzi
Gdy mamy już gotowe elementy małej architektury czas na sadzenie roślin. Obsadzanie ogrodu zaczynamy zawsze od drzew. Równocześnie można zakładać trawniki. Kwiatowe rabatki i rośliny ozdobne zostawiamy na koniec. To one wieńczą dzieło i nadają ogrodowi ostateczny wygląd i tutaj możemy eksperymentować.
Wybierając rośliny warto wyobrazić sobie nasz ogród za kilka lat – jak wysoko urosną rośliny, jakie będą miały kolory w różnych porach roku, czy są łatwe w pielęgnacji?
Pamiętajmy o ogólnej zasadzie, że przesada szkodzi. Za duża różnorodność gatunków roślin sprawia wrażenie chaosu i optycznie zmniejsza przestrzeń.

Kilka praktycznych rad
Duży ogród – rośliny warto rozmieścić w luźnych grupach. Głównymi elementami powinny być drzewa i krzewy. Spory ogród można podzielić na mniejsze części – mały sad, trawnik, miejsce na ognisko i grill, oczko wodne.
Mały przydomowy ogródek – powinien być przyjemnym miejscem relaksu. Mały ogród powinien być dopracowany w szczegółach i wypielęgnowany. Zbyt wiele gatunków sprawi wrażenie bałaganu. Można go powiększyć optycznie stosując proste zabiegi – rośliny należy sadzić tak, by zasłaniały końce ogrodu, co da złudzenie większej przestrzeni. Wzdłuż ogrodzenia można usypać również niewielkie podwyższenia z ziemi i posadzić z tyłu wyższe, a z przodu niższe rośliny.
Patio, czyli ogród miejski – z powodu powierzchni nie przekraczającej rozmiarem przeciętnego pokoju, ograniczonej dodatkowo ścianami lub płotem, rośliny sadzi się wyłącznie po bokach lub w donicach. Patio warto aranżować tak, by zupełnie odcięło użytkowników od świata zewnętrznego. Dzięki temu będą mogli oderwać się od rzeczywistości w otoczeniu zieleni.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Walicka

Źródło: Celtis

Zdjęcia: Archigon, fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także