Jak założyć trawnik - porady krok po kroku

0
Jak założyć trawnik - porady krok po kroku

Wiosna to to idealny termin na założenie trawnika. Na kolejną okazję musimy poczekać do przełomu lata i jesieni. Podpowiadamy jak założyć trawnik.

Trawnik będzie rósł przez wiele lat w tym samym miejscu. Musimy, więc odpowiednio przygotować pod niego glebę.

 • Oczyszczamy glebę pod trawnik. Przede wszystkim powierzchnię, na której chcemy założyć trawnik, należy oczyścić z chwastów. Najłatwiejszy sposób to opryskiwanie środkiem chwastobójczym. Po 21 dniach glebę należy przekopać, a w przypadku większych powierzchni zaorać.

 • Poprawiamy jakość podłoża. Jeśli gleba w miejscu murawy jest sucha i jałowa, warto zasilić ją nawozami organicznymi, kompostem lub obornikiem albo mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Kompost rozkładamy na całej powierzchni gleby, równą 1-centymetrową warstwą. Inne obornik lub nawozy mineralne po rozsypaniu na powierzchni, wymagają przekopania ziemi. Gleby ciężkie, gliniaste najlepiej rozluźnić przez dodanie piasku bądź drobnego żwiru.

Zobacz też: Jaki trawnik wybrać - z rolki czy wysiewany

 • pH gleby dla trawnika. Trawa dobrze rośnie na lekko kwaśnej ziemi. Nadmierna kwasowość prowadzi
  do problemów z rosnącym w trawie mchem. W celu obniżenia zbyt wysokiej kwasowości gleby, dodajemy do niej nieduże ilości wapna.
 • Zagęszczanie gleby pod trawnik. Odchwaszczoną i przekopaną ziemię wyrównujemy i zagęszczamy glebę. Na małej powierzchni sprawdzą się ubijaki, na większej – ciężkie walce.
 • Siew trawy. W sklepach dostępne są odpowiednie mieszanki nasion traw. Powinniśmy je dostosować do funkcji, jaką ma spełniać trawnik, ponieważ każdy z gatunków traw ma inną odporność np. na deptanie. Nasiona traw
  na małej powierzchni można wysiewać ręcznie, rzutowo „na krzyż”, albo w przypadku większej powierzchni trawnika przy pomocy siewnika. Nasiona powinny być wysiane z odpowiednim zagęszczeniem. Na trawnik o powierzchni 10 m² powinniśmy wysiać 25–30 dag mieszanki nasion. Trawnika nie zakładamy, gdy na dworze wieje wiatr, ponieważ może ob. zwiewać nasiona i zaburzyć proces siania. Zasiane nasiona delikatnie zagrabiamy - powinny być przykryte jednocentymetrową warstwą ziemi.
  Przeczytaj: Mieszanki nasion traw
 • Podlewanie trawnika. Nowo założony trawnik wymaga dość specyficznej opieki, gdyż nasiona traw umieszcza się bardzo płytko, prawie na powierzchni gleby. Susza może więc spowodować zamieranie delikatnych kiełków, a nadmierne podlewanie może wymyć nasiona, gdyż system korzeniowy jeszcze się nie wykształcił. Młody trawnik należy podlewać nawet dwa razy dziennie, przy pomocy drobnego zraszacza. Dorosły trawnik podlewamy raz, dwa razy
  w tygodniu.

Jaki trawnik?

trawnik z rolki
wynik głosowania
23,7%
trawnik wysiewany
wynik głosowania
76,4%

Ilość oddanych głosów: 3734


 • Kiełkowanie nasion trawy. Różne nasiona wschodzą w różnym czasie. Nie należy się więc niepokoić - efekty naszej pracy powinny być widoczne po 2-3 tygodniach.
 • Pierwsze koszenie trawnika można przeprowadzić, gdy trawa ma wysokość ok.8- 10 cm. Trawnik
  w sezonie kosimy co 8-10 dni.
 • Pielęgnacja trawnika. Młody trawnik wałujemy walcem z kolczatką, w celu dociśnięcia korzeni do gleby. Po tym zabiegu delikatnie podlewamy trawnik, uważając, aby nasiona nie zostały wypłukane. Ostrożność zachowujemy do trzeciego, czwartego koszenia. Wtedy trawnik powinien być już właściwie ukorzeniony.
 • Termin na wysiew trawy – najlepsza pora na zakładanie trawnika, szczególnie wysiewanego to wiosna (kwiecień) oraz przełom lata i jesieni (od połowy sierpnia do końca września)

Dla osób, które chcą mieć efektowny trawnik natychmiast, rozwiązaniem jest gotowa murawa, którą rozkłada się na odpowiednio przygotowanym podłożu z rolki.

Zobacz również: Tkana sztuczna trawa do twojego ogrodu

Oceń artykuł
4,30 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Barbara Mikucka

Zdjęcia: Husqvarna, Gardena, agelessgarden.com.au

Polecamy Ci również

Zobacz także