Betonowa kostka brukowa jest trwała i dostępna w wielu wzorach i kolorach. Radzimy jak wybrać kostkę brukową, żeby stworzyć jak najbardziej funkcjonalną nawierzchnię ogrodową.
Rodzaj kostki brukowej, a przeznaczenie nawierzchni
Betonowa kostka brukowa to niezwykle popularny materiał, służący do stworzenia ogrodowych nawierzchni. Kostka brukowa jest dostępna w bardzo wielu kształtach i kolorach, jednak wybierając ją, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne.Ważne jest bowiem, żeby kostkę brukową dobrać odpowiednio do przeznaczenia danej nawierzchni. Zwróćmy uwagę na to, że ścieżki ogrodowe poddane są innym obciążeniom, niż np. podjazdy. Nie warto kupować kostki tej samej kostki do różnych zastosowań.
– Trwałość nawierzchni zależy m.in. od doboru produktu o odpowiedniej grubości. Kostki brukowe o grubości 4 cm świetnie sprawdzą się na ścieżkach czy patio, ale nie powinny być stosowane do budowy podjazdów czy przydomowych parkingów, gdzie przewidziany jest ciężki ruch samochodowy. Ponadto, prace wykonawcze najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Tylko wówczas mamy gwarancję, że ułożona nawierzchnia spełnia wszystkie wymogi, jest wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną – mówi Urszula Łukaszewicz z ABW Superbruk.
Podpowiadamy: Jak układać nawierzchnię z kostki brukowej
Jak dobrać grubość kostki brukowej
Na nawierzchnie, których obciążenie nie jest bardzo duże, możemy stosować kostkę brukową o grubości 4 cm. Taką kostką możemy wyłożyć ścieżki ogrodowe i tarasy, czyli nawierzchnie, po których odbywa się ruch pieszy.
Jeśli dana nawierzchnia ma być obciążona bardziej – czyli np. jest to podjazd do garażu lub przydomowy parking, wybierzmy kostkę o grubości 6 cm.
Natomiast na nawierzchnie bardzo intensywnie eksploatowane i poddane dużym obciążeniom, odpowiednia będzie kostka o grubości 8 cm.
Dobranie grubości kostki do funkcji, sprawi, że dana nawierzchnia będzie odpowiednio trwała i wytrzymała, a jednocześnie pozwoli nam zoptymalizować koszty (tam, gdzie to możliwe, zastosujmy cieńszą kostkę, a grubszą – tam, gdzie jest to niezbędne).
Jakość i cena kostki brukowej
Kostki brukowe i płyty tarasowe przyciągają uwagę wyborem formatów, barw i faktur. Warto jednak zwrócić uwagę, czy ich wygląd idzie w parze z jakością – która powinna być potwierdzona certyfikatami i produkowana zgodnie z określonymi normami (norma europejska PN-EN 1338 Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań). Kostka brukowa renomowanych producentów wytwarzane jest poddawane różnym testom na etapie produkcji, ale również gotowe wyroby są sprawdzane i weryfikowane pod kątem spełniania parametrów technicznych.
Zastosowanie odpowiednich surowców i przestrzeganie odpowiedniego reżimu technologicznego przekłada się na dobrą jakość kostki, ale również na jej cenę. Mając do wyboru kostkę tańszą i droższą, zastanówmy się właśnie nad kwestią jej jakości i trwałości. Najtańsze produkty przeważnie są gorszej jakości, dlatego jeśli wybieramy je, to musimy się liczyć z tym, że posłużą nam krócej.
– Wybór taniej kostki brukowej nie gwarantuje trwałości i komfortu użytkowania nawierzchni. Warto zainwestować w materiał o sprawdzonej jakości, potwierdzonej certyfikatami, dzięki temu będziemy mieli pewność, że wykonany podjazd czy ścieżka ogrodowa posłużą nam przez wiele lat.– wyjaśnia Urszula Łukaszewicz z ABW Superbruk.
Polecamy też: Żwirowe ścieżki w ogrodzie - na co zwrócić uwagę podczas ich wytyczania i układania
Pielęgnacja kostki betonowej – o tym warto wiedzieć
Na betonowej kostce brukowej mogą niekiedy pojawiać się białe wykwity. Warto wiedzieć, że białe wykwity na kostce brukowej to nie jest wada produkcyjna, ale efekt naturalnych procesów, zachodzących podczas wiązania betonu. Wapienne wykwity pojawiające się niekiedy na kostce brukowej, najczęściej same znikają po jakimś czasie (jeśli nie znikną, istnieją sposoby na ich usunięcie – jak usunąć wykwity z kostki brukowej dowiesz się tutaj).
Ponadto warto wiedzieć, że kostki brukowe mogą minimalnie różnić się odcieniem. Dlatego układając nawierzchnię w kostki brukowej, trzeba mieszać kostkę z co najmniej trzech palet. W ten sposób drobne różnice w odcieniu „zgubią” się i powstanie jednolita kolorystycznie nawierzchnia.
JanekC
Kostka brukowa ma być trwała, solidna i ma jakoś wyglądać. Najgorsze pod każdym względem są te najtańsze, natomiast na takich brukbetowskich można już polegać. Tak samo zresztą jak z innymi materiałami budowlanymi, wszystko pięknie wygląda na początku, poznać jakość przychodzi po czasie.
bbrzoza
Mój ojciec doradził mi wybranie kostki granitowej: z LeroyMerlin. Wybór jest olbrzymi, dlatego warto się kogoś poradzić. Leroy Merlin zamiesciło też praktyczne porady, jak taką kostkę układać.
RyszardFalicki
Sam materiał to jedno, ale aby kostka spełniała swoje przeznaczenie musi być ułożona przez fachowca polecam Negacz jeśli szukacie firmy brukarskiej na Śląsku
Ceromo
Czy ta firma kładzie w taki sposób kostkę by nie było problemów z wjazdem i wyjazdem zimą samochodem z garażu? Posiadam w tej chwili samochód zastępczy od firmy jwodszkodowania.pl Jest to dość duże auto, ale zauważyłem, że opony mają słabą przyczepność. Planuję sobie jednak takie auto kupić bo poza oponami wszystko jest ok. Chciałbym nie mieć problemów z wjazdem do garażu i zjazdem zimą. Czy są jakieś kostki brukowe ze zwiększonym poziomem przyczepności?
neverland33
Jak mnie takie pytania denerwują! Kostkę wybieramy taką jaka nam się podoba i na jaką nas stać. Większość jak ma wydać 50 tysięcy na kostkę granitową wokół domu i na podjazdach, to woli wybrać zwykłą, a za resztę zrobić remont w domu czy nawet zmienić samochód. Jak ktoś szuka dobrej i niedrogiej ekipy brukarskiej, to polecam Ped-Bruk ze Skierniewic. To jedna z najlepszych firm brukarskich w województwie.
zmarzlak
Ja się zastanawiam czy podjazdu nie zrobić z takiej eko kratki: https://sklep.geoproduct.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_1452/geoSYSTEM-G5-max-zielona-1.jpg Jest to chyba dużo tańsze rozwiązanie, a kostka brukowa jakoś nie do końca mi się podoba.
DariuSz33
W ogrodzie zdecydowanie mogę polecić Ci abyś podczas doboru materiałów do jego wykonania odwiedził również stronę producenta Pozbruk gdzie znajdziesz dosłownie cuda wykonane z betonu m.in kostki dekoracyjne, palisady, bądź płyty z linii Presstone m.in Marmur Śnieżny.
DariuSz33
No na tarasie fajnie prezentuje się również kostka dekoracyjna, więc jeżeli ktoś jeszcze jej nie sprawdził to zdecydowanie polecam zwrócić uwagę m.in na propozycje z oferty Pozbruk gdzie znajdziesz w tym zakresie zdecydowanie najszerszy wybór i co ważne wszystkie wyróżniają się stylem, odpowiednimi kruszywami oraz zabezpieczeniem przed wilgocią i mrozem.
tulejka
Bo ja wiem... najlepiej najpierw przejrzeć oferty kamieniarzy
gwiazdeczka
Właśnie też się nad tym zastanawiam. W sumie kostka brukowa, to pierwsze co się nasuwa myśląc o ścieżce i podjeździe. To chyba najpopularniejszy materiał. Też chcieliśmy ją położyć. Myślałam, że nie ma za wiele alternatyw. Jednak natknęłam się na płyty chodnikowe i teraz się waham. Podobają mi się o wiele bardziej od kostki. Może ktoś z was je ma u siebie?
sabina89
Między krawężnikami warto położyć kostkę brukową, tutaj jest fajny poradnik, jak to wykonać twojogrodek.pl/Kostka-brukowa-wybor-i-przygotowanie-do-ukladania. Nie umiem się już doczekać mojego nowego ogródka.
dawid.trzeciak222
Wybrałem kostke z firmy libet z centrumbruku i jest bardzo ok ;D
karolina212
Materiały budowlane i akcesoria znajdziesz na różnego rodzaju sklepach internetowych, ale wydaje mi się, że najlepiej jest pojechać na miejsce i zobaczyć towar na miejscu.