Jak wybrać kostkę brukową – jaka kostka na ścieżkę i podjazd

Ścieżka ogrodowa z kostki brukowej
Kostkę brukową warto dobrać odpowiednio do sposobu użytkowania i obciążeń danej nawierzchni.

Betonowa kostka brukowa jest trwała i dostępna w wielu wzorach i kolorach. Radzimy jak wybrać kostkę brukową, żeby stworzyć jak najbardziej funkcjonalną nawierzchnię ogrodową.

Rodzaj kostki brukowej, a przeznaczenie nawierzchni

Betonowa kostka brukowa to niezwykle popularny materiał, służący do stworzenia ogrodowych nawierzchni. Kostka brukowa jest dostępna w bardzo wielu kształtach i kolorach, jednak wybierając ją, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne.

Ważne jest bowiem, żeby kostkę brukową dobrać odpowiednio do przeznaczenia danej nawierzchni. Zwróćmy uwagę na to, że ścieżki ogrodowe poddane są innym obciążeniom, niż np. podjazdy. Nie warto kupować kostki tej samej kostki do różnych zastosowań.

– Trwałość nawierzchni zależy m.in. od doboru produktu o odpowiedniej grubości. Kostki brukowe o grubości 4 cm świetnie sprawdzą się na ścieżkach czy patio, ale nie powinny być stosowane do budowy podjazdów czy przydomowych parkingów, gdzie przewidziany jest ciężki ruch samochodowy. Ponadto, prace wykonawcze najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Tylko wówczas mamy gwarancję, że ułożona nawierzchnia spełnia wszystkie wymogi, jest wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną – mówi Urszula Łukaszewicz z ABW Superbruk.

Podpowiadamy: Jak układać nawierzchnię z kostki brukowej

Jak dobrać grubość kostki brukowej

Na nawierzchnie, których obciążenie nie jest bardzo duże, możemy stosować kostkę brukową o grubości 4 cm. Taką kostką możemy wyłożyć ścieżki ogrodowe i tarasy, czyli nawierzchnie, po których odbywa się ruch pieszy.

Jeśli dana nawierzchnia ma być obciążona bardziej – czyli np. jest to podjazd do garażu lub przydomowy parking, wybierzmy kostkę o grubości 6 cm.

Natomiast na nawierzchnie bardzo intensywnie eksploatowane i poddane dużym obciążeniom, odpowiednia będzie kostka o grubości 8 cm.

Dobranie grubości kostki do funkcji, sprawi, że dana nawierzchnia będzie odpowiednio trwała i wytrzymała, a jednocześnie pozwoli nam zoptymalizować koszty (tam, gdzie to możliwe, zastosujmy cieńszą kostkę, a grubszą – tam, gdzie jest to niezbędne).

Jakość i cena kostki brukowej

Kostki brukowe i płyty tarasowe przyciągają uwagę wyborem formatów, barw i faktur. Warto jednak zwrócić uwagę, czy ich wygląd idzie w parze z jakością – która powinna być potwierdzona certyfikatami i produkowana zgodnie z określonymi normami (norma europejska PN-EN 1338 Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań). Kostka brukowa renomowanych producentów wytwarzane jest poddawane różnym testom na etapie produkcji, ale również gotowe wyroby są sprawdzane i weryfikowane pod kątem spełniania parametrów technicznych.

Zastosowanie odpowiednich surowców i przestrzeganie odpowiedniego reżimu technologicznego przekłada się na dobrą jakość kostki, ale również na jej cenę. Mając do wyboru kostkę tańszą i droższą, zastanówmy się właśnie nad kwestią jej jakości i trwałości. Najtańsze produkty przeważnie są gorszej jakości, dlatego jeśli wybieramy je, to musimy się liczyć z tym, że posłużą nam krócej.
– Wybór taniej kostki brukowej nie gwarantuje trwałości i komfortu użytkowania nawierzchni. Warto zainwestować w materiał o sprawdzonej jakości, potwierdzonej certyfikatami, dzięki temu będziemy mieli pewność, że wykonany podjazd czy ścieżka ogrodowa posłużą nam przez wiele lat.– wyjaśnia Urszula Łukaszewicz z ABW Superbruk.

Polecamy też: Żwirowe ścieżki w ogrodzie - na co zwrócić uwagę podczas ich wytyczania i układania

Pielęgnacja kostki betonowej – o tym warto wiedzieć

Na betonowej kostce brukowej mogą niekiedy pojawiać się białe wykwity. Warto wiedzieć, że białe wykwity na kostce brukowej to nie jest wada produkcyjna, ale efekt naturalnych procesów, zachodzących podczas wiązania betonu. Wapienne wykwity pojawiające się niekiedy na kostce brukowej, najczęściej same znikają po jakimś czasie (jeśli nie znikną, istnieją sposoby na ich usunięcie – jak usunąć wykwity z kostki brukowej dowiesz się tutaj).

Ponadto warto wiedzieć, że kostki brukowe mogą minimalnie różnić się odcieniem. Dlatego układając nawierzchnię w kostki brukowej, trzeba mieszać kostkę z co najmniej trzech palet. W ten sposób drobne różnice w odcieniu „zgubią” się i powstanie jednolita kolorystycznie nawierzchnia.

Oceń artykuł
3,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ABW Superbruk

Polecamy Ci również

Zobacz także